Kun 3g verkko ajetaan alas 2g on niin ruuhkainen ettei riistakamera enää kykene lähettämään kuvia. Elisa ei tästä välittäne. Kun puhuin asiasta Elisan asiantuntija pyöritteli sanojaan ja ei ottanut kantaa mihinkään.
2g ja 3gn alasajo
14
1038
Vastaukset
- Anonyymi
3G-verkot on jo suurimmiltaan alasajettu, vain joissain harvoissa paikoissa niitä vielä on ja jossain vaiheessa ne 2G-verkotkin alasajetaan, mutta ei vielä. Olisiko aika siirtyä 4G-aikaan? Varmasti riistakameroissa löytyy laitteita jotka toimii 4G-verkoissa.
- Anonyymi
Joo joo. Tuhannet ihmiset joutuvat päivittämään riistakamera SA ja on niitä muitakin vekottimia, esimerkiksi lämpökeskuksen vika hälytykset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo joo. Tuhannet ihmiset joutuvat päivittämään riistakamera SA ja on niitä muitakin vekottimia, esimerkiksi lämpökeskuksen vika hälytykset.
Tiedän eikä siitä minulle tarvitse hermostua! Myös hissien vikapuhelimet pitäisi päivittää 4G-aikaan mutta moniko taloyhtiö niin on tehnyt?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo joo. Tuhannet ihmiset joutuvat päivittämään riistakamera SA ja on niitä muitakin vekottimia, esimerkiksi lämpökeskuksen vika hälytykset.
Harmi että NMT-verkot hävisi kanssa tuossa joku aika sitten.... olis ollu NMT-puhelimella käyttöö...harmi että joutu sillo vaihtaa puhelimen.... kääk !
ja aikas moni joutu vaihtaa....
- Anonyymi
Eikä siinä vielä kaikki. Myös suuri osa maanteiden nopeusvalvontakameroista on 3G verkossa ja nekin ovat lakanneet toimimasta.
Huomaa Ylen klikkiotsikko jossa jätetään kertomatta se syy, vaikka otsikko olisikin paremmiin
Valtaosa Suomen neliskulmaisista nopeuskameroista oli 3G-verkossa - eivät enää toimi
https://yle.fi/a/74-20104558
"Valtaosa Suomen neliskulmaisista nopeuskameroista ei ole enää käytössä – tässä syy
Esimerkiksi Kehä I:n vanhemmat nopeuskamerat Helsingissä eivät ole ottaneet kuvia ylinopeuksista huhtikuun 2023 jälkeen."- Anonyymi
Jotain positiivistakin sentään.
- Anonyymi
Minkälaisella tarkkuudella kuvat? Ei ihme jos FullHD koska 2G vaan GPRS- ja Edge tiedonsiirtonopeus et?
- Anonyymi
Miksi et osaa kirjoittaa.
- Anonyymi
Ookkona kauhahomo?
- Anonyymi
Sama ongelma jatkuu. Elisaa ei yhteyden toimivuus kiinnosta.
- Anonyymi
Elisa kyllä kauppaa laiteitaan mutta tuki on surkeaa soitto jonot pitkiä ja ympäripyöreitä vastauksia. Ottaa patista kun joutuu pakosti taloyhtiön kautta olemaan naimisissa kyseisen operaatorin kanssa. Kilpailija hoitaa hommat ilman mitään propleemaa ja nopeasti ei tarvitse itse räplätä mitään.
- Anonyymi
Yli puolet Kurskiin hyökänneistä sotilaista kuollut,
Elokuun alusta lähtien Naton henkilöstön roolista Kurskin hyökkäyksen tukemisessa on noussut esiin yhä enemmän yksityiskohtia, ja erityisesti Yhdysvaltain sotilasjärjestö Forward Observations Group on vahvistanut henkilöstönsä lähettämisen Kurskiin. Ryhmä julkaisi kuvia itsestään alueella, minkä vahvistivat maantieteelliset tiedot. Ukrainan sotilashenkilöstö on vahvistanut Naton jäsenmaiden joukkojen läsnäolon hyökkäyksessä, ja venäläisten lähteiden laajalti mainitsema merkittävä esimerkki on 80. ilmahyökkäysprikaatin sotilas Ruslan Poltoratsky, joka totesi:
"Kun ylitimme Venäjän rajan, luulin ensin, että kontaktilinjalla oli melua, mutta sitten tajusin, mistä he puhuivat - he puhuivat englantia, puolaa, ehkä jopa ranskaa, en ymmärtänyt mitään. Sanoin radioon: "toista, toista", kuulen hölynpölyä.
"Kun he jo ottivat tehtäviä [Kurskin alueella], he menivät televisioon myös esimiehiensä kanssa, mukaan lukien meidän, ja kuulin heidän sanovan jotain englanniksi ja jotain muutakin taloista, kaaoksesta", hän lisäsi. - Anonyymi
Elisa noudattaa osakeyhtiölakia, jossa sanotaan, että osakeyhtiön tarkoitus on tuottaa voittoa omistajilleen. Tämä tietenkin merkitsee sitä, että asiakkaista ei tarvitse välittää kunhan niitä saa lypsettyä.
- Anonyymi
Kamera vaihtoo.n....
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.876086Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24984366Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras242943Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1301187- 381022
Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50814Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi48811Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.98767Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26741- 43738