Kuolinpesän omaisuus

Anonyymi-ap

Saako kuolinpesän omaisuutta lähteä viemään itselleen ennen pesänjakoa..Ymmärtänyt että ennen perunkirjoitusta ei saa mutta miten ennen pesänjakoa. Kyseessä deaktivoitu ase, jonka edesmennyt sai itse aikoinaan perinnöksi. Tälle aseelle haettu kuulema lupa ja saatu, nyt vaan tarvitsee suostumuksen toiselta osakkaalta. Outoa että lupa myönnetty ennenkuin toinen osakas edes antanut suostumustaan.

15

711

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saa viedä, jos tavarat ja niiden myyntiarvo kirjataan ylös ja ilmoitetaan perukirjassa asiallisesti. Tavaran arvo vähentää vastaavasti sen ottaneen kuolinpesän osakkaan osuutta.

      • Anonyymi

        Kukaan osakas ei vie yhteishallinnossa olevasta pesästä mitään ilman muiden suostumusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan osakas ei vie yhteishallinnossa olevasta pesästä mitään ilman muiden suostumusta.

        Jos teitä on vaikka 4 osakasta, joista 3 osakasta päättää keskenään ottaa mitä mieli tekee ja itse et ota mitään ennen perunkirjan valmistumista.
        Saat todeta ettei perunkirjaan tule kirjatuksi mitään näitä mitä on viety muiden toimesta, et pysty millään todistamaan ja muut osakkaat eivät myönnä ja sanovat sinun valehtelevan, niin voit olla varma että perunkirjoittaja ottaa kannan että sinä valehtelet ja näillä muilla osakkailla ei ole syytä siihen .
        Neuvo kaikille, käykää kuvaamassa irtaimisto mieluiten jo etukäteen, ja mahdollisuuksien mukaan ottakaa itsellenne kopioita tiliotteita.
        Sekä kaikki keskustelu pesän asioissa kirjallisena.


    • Anonyymi

      Mutta jos ja näitä aseita ei merkitty perunkirjaan ja osa ollut poliisin hallussa muttei tämä kyseinen ase. Ja kuka voinut myöntää luvan ennen toisen osakkaan suostumusta...

    • Anonyymi

      Pitää olla muilta kuolinpesän osakkailta valtakirja että saa sen omakseen,ei niitä kuolinpesän omaisuuksia niin vain omita!

      • Anonyymi

        Eiköhän nyt suullinenkin lupa riitä ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän nyt suullinenkin lupa riitä ?

        Kyllä riittää tietenkin.


    • Anonyymi

      Mitä jos suostumusta ei

    • Anonyymi

      Mitä jos suostumusta ei anna,evääkö poliisi luvan..

    • Anonyymi

      Vaikka ase on deaktivoitu, olisin yhteydessä poliisiin ennen aseen omistajan vaihtumista

    • Anonyymi

      Toinen osakas väittää jo saaneensa luvat ja olleensa poliisin haastattelussa.

    • Anonyymi

      Aseiden kanssa on eri sääntö turvallisuussyistä kuin muussa irtaimistossa. Ne eivät voi jäädä tyhjään asuntoon kuten keinutuoli. Mutta niilläkin on kirjanpitoarvo ja se 10.000 € arvoinen Napoleonin kaartin kullattu musketti tulee arvoltaan huomioida. Se myydään tai kirjataan osakkaalle .

      • Anonyymi

        Tai sitten osakas väittää saaneensa sen omakseen perittävältä jo eläessä, niin se siitä sitten. Sana sanaa vastaan, niin röyhkeämpi ja kovaåänisempi vie voiton.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tai sitten osakas väittää saaneensa sen omakseen perittävältä jo eläessä, niin se siitä sitten. Sana sanaa vastaan, niin röyhkeämpi ja kovaåänisempi vie voiton.

        Se riippuu lain puitteissa siitä, että kenen hallussa omaisuus on. Et voi suoraan väittää, että ulkopuolisen hallussa oleva omaisuus mitenkään enään liittyy kuolinpesän asioihin.


    • Anonyymi00016

      Jos olisi vaikka tilanne että leskellä ei ole elinikäistä oikeutta asua kuolinpesään kuuluvassa talossa (jos rintaperilliset omistavat osan ja edesmennyt osan) niin lesken joutuessa lähtemään talosta, hän saa ottaa mukaansa tavanomaista irtaimistoa (elinikäinen oikeus sitä käyttää). Tämä oli siis vastaus ensimmäiseen kohtaan. Ei kyllä liity tuohon aseeseen (se ei ole tavanomaista irtaimistoa). :D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2057
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1115
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      134
      880
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      97
      814
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      727
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      716
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      676
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      672
    Aihe