Sain tänään kuulla, että pääsen sijaiseksi eskariryhmään koko ensi lukuvuodeksi! Suunnitteilla olis nyt esi- ja alkuopetuksen approbaturin suorittaminen tuon työn ohella (olen sosionomi, amk). Mietin vain, minkälainen tuo esi- ja alkuopetuksen approbatur on suorittaa noin työn ohella. Kuinka paljon siihen sisältyy tehtäviä ja tenttejä? Entä mitä muuta se vaatii? Mulla on kotona kaiken lisäksi 1-vuotias tyttö ja 4-vuotias tyttö ja talon rakentamistouhut käynnissä, joten tuomitsetteko täysin tuon idean esi- ja alkuopetuksen appron suorittamisesta työn ohella? Olisin erittäin kiinnollinen kommenteistanne, jotka olette tuon approbaturin työn ohella tai muuten suorittaneet!
Esi- ja alkuopetuksen approbatur työn ohella
5
795
Vastaukset
- Sanna
Itse suoritin kasviksen appron (15 ov) viime talvena ja kyllä siinä ihan töitä sai tehdä illat. On myös 2 pientä tenavaa ja vaativa työ. Tuosta sinun mainitsemastasi approsta en tiedä, mitä pitää sisällään, mutta varmaan ihan sama homma. Opiskelu oli kyllä toisaalta todella ihanaa ja antoisaa, joten siinä mielessä kannustan, ja tukeehan se erinomaisesti työtäsikin ja antaa parempia valmiuksia siihen.
- Suorittanut
Itse opiskelin kyseiset opinnot Vantaan Palmeniassa. Siellä ainakin oli selvät systeemit ja hyvä aikataulutus. Paineita ei suorituksissa ollut, koska kaikki arvosteltiin hyväksytty/hylätty. Pahinta oli 100% läsnäolopakko, jonka vuoksi minulle tuli kiire tehdä kaikki korvaavat tehtävät ajoissa! Ja kyllä piti lukea tenttejä ja esseitä varten, ei se todistus tyhjästä tullut.
Kyllä kannatti opiskella. Porukalla oli hyvä yhteishenki, sai paljon uusia ideoita. Parasta oli tietenkin se, että sai suoraan ottaa opiskeluprojekteihin aiheet omasta työstään.- opettaja-71
Tottakai sinun kannattaa aloittaa opinnot. En usko, että käy raskaaksi, sillä sinulla on voimavarana se, että opinnot liittyvät työhösi. On aina todella mielekästä opiskella sellaista, josta on käytännössä apua ja hyötyä. Uskon, että hienosti menee. Onnea sinulle. Elämänkokemuksesta on aina opiskelussa paljon hyötyä.
- Enkeli
opettaja-71 kirjoitti:
Tottakai sinun kannattaa aloittaa opinnot. En usko, että käy raskaaksi, sillä sinulla on voimavarana se, että opinnot liittyvät työhösi. On aina todella mielekästä opiskella sellaista, josta on käytännössä apua ja hyötyä. Uskon, että hienosti menee. Onnea sinulle. Elämänkokemuksesta on aina opiskelussa paljon hyötyä.
Päätin ilmoittautua kyseiselle kurssille ja aloitan opinnot elokuun alussa. Katsotaan nyt sitten, miten sujuu. Mäkin tosiaan uskon, että siitä voi olla hyötyä heti käytännön työssäni ja muutenkin se sivistää. Kyselin tehtävistä opettajilta ja niitäkään ei pitäisi olla ihan mahdottomasti ja ne ovat suurimmaksi osaksi ryhmätehtäviä, joten eivät lupailleet unettomia öitä. Nyt täytyy nauttia hellekesästä, kun vielä voi! Elokuussa alkaa puurtaminen...
- Anonyymi
Elisa verkko lataa suun verisuonia rikkovia puheluita mobiilidata ym
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753567
- 622684
- 812577
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582398Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912327Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2451979- 421893
- 441749
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151461EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408