Taannoin Kalevan piti aloittaa myös radiokanavansa kuuluvuus koko Meri-Lapissa mutta eipä kiinnostanut. Sen sijaan Radio Sandels nappasi itselleen vuosia sitten aikanaan NRJ:ltä vapaaksi jääbeen Tervolan taajuden 100,10.
Tervetuloa Sandels! Hyvä kun valitsitte Meri-Lapin alueen ette suoraa Rovaniemeä.
Uusista taajuuksista enemmän
https://www.mediamonitori.fi/2024/09/19/kuudelle-yhtiolle-radiotoimilupa-traficomilta/
Tervetuloa Sandels! Hyvä kun valitsitte Meri-Lapin alueen ette suoraa Rovaniemeä.
Uusista taajuuksista enemmän
https://www.mediamonitori.fi/2024/09/19/kuudelle-yhtiolle-radiotoimilupa-traficomilta/
Vastaukset 62
Vanhimmat
Mitä se kertoo alueesta ettei siellä viihdy kalevat ja nrj:t. Tuskin on kaupallisesti kovin kannattavaa seutua joku merilappi eli eipä juuri mainostajia.
Sandelssilla on 53000 kuulijaa ja pian niitä tulee 100000 lisää. ❤️
"eivät viihdy"? Kaleva ei edes pystynyt saamaan kanavaa pystyyn merilapissa. Silti Oulun ja tuon alueen välissä on taajuus, joka tuskin saa juuri muuta kiinni kuin automatkailijoita siihen suuntaan. Aika amatöörimeininkiä.
Mistä voi todentaa tämän väitteen 53000 kuulijasta?
29000 kuuntelijaa radiomedian mukaan. Näköjään pääasiassa ikäryhmää 55+ joka on hyvin helppo uskoa.
Miksi viedä merilappiin kanavaa joka mahdollisesti ei taloudellisesti siellä kannata. Automatkailijoiden palveleminen sen sijaan kuulostaa hyvinkin järkevältä vaihtoehdolta.
Juurikin näin. Merkittävä kulkureitti etelästä hiihtokeskuksiin. Sillä tiellä liikkuu raha ja kuluttaminen.
Naurettava luulo, että jossakin haja-asutus alueella kaupungin ulkopuolella saisi merkittävästi ihmisiä kiinni. Toistan ylläilevan uudelleen...aika amatöörimeinunkiä.
Alueella kaiken kaikkiaan taajuuden kuuluvuuspeiton alueella minne tervolan taajudet kantavat on n.60 000 asukasta ja tähän päälle vielä matkailijat ja ostosmatkailijat.
Kun Radio Sandels kuuluu Oulussa, miksi haluaisivat Oulusta Haaparannalle ostelemaan lähtevän joutuvan vaihtamaan välillä kanavaa, jos voi tehdä tästä tarpeettoman hankkimalla alueelle taajuuden.
Kaleva ei edes ottanut taajutta käyttöön.
NRJ luopui taajudesta, koska olisi joutunut uusimaan mastopaikan sekä 2014 uudistusten jälkeen kanava ei enää kerännyt kuulijoita. Parissa vuodessa katosi puolet kuulijoista vrt. 2013 luvut. Meri-Lapin alueella, Nrj:n heikentynyttä asemaa tuli syömään entisestään Sea FM laajentumisellaan.
Nrj kuuluu tänäkin päivänä vieläkin pienemmän väkimäärän kuuluvuus alueilla, mitä Tervolan taajuus 100,10 tulee kattamaan.
LOPUKSI. Voisi kysyä mitä kertoo alueesta, kun Sandels valitsee Meri-Lapin ensimmäiseksi laajentumisekseen Lapissa.
Merilapissa väestö on huomattavan paljon 55+ porukkaa. Siksi sandels.
oululainen buumerikanavan ystävä kuuntelee ensisijaisesti pookia
Tuo ei ole totta. Meillä valinta on radio Suomi tai Sandels. Pookia ei viitsi kuunnella.
Tätä minun on valitettavasti kovin vaikea uskoa. Tuskin kuuntelet mitään näistä äsken mainituista kanavista.
Olen kylläkin alueen asukas, joten melko paljon parempi tietämys asiasta tämän suhteen. Luulenpa itse, ettet ole pohjoisen asukkeja tai tunne näitä radioita.
Niitähän siellä Meri-Lapissa riittää. Vai ootko ikinä edes käynyt.
Radio Sandels on tulossa Rovaniemellekin. Toimilupahakukierros on vielä auki.
Ei välttämättä ole tulossa. Sanoma hakee sinne kahta lupaa: uudelle formaatille ja nykyiselle radiolle.
Mikä tämä uusi formaatti mahtaa olla?
On se tulossa, Sanoma ei kaikkia lupia saa, kun on toinenkin hakija.
Bauer Median Pookille pätkähti taajuus sandelssin pyhistä pyhimpään eli Iisalmeen.
Kiva kuulla koska aloittaa ??
Heti kun radiolupa valmistuu.
Noinko paljon harmittaa Sandelsin laajeneminen?
Sitten vasta harmittaa kun Sandelsin Hki lupa julkaistaa marraskuun lopussa.
Harmittaminen on korkeintaan omaa toiveajatteluasi
Epäilen tätä suuresti.
Sandels maistuu varmasti merilapissakin. Onhan se oluiden aatelia. Kemi voi hyvinkin olla paikka jossa vahvempaa 5,7% Sandelssia kulutetaan enemmän kuin 4,5% 🍻
Sandels Radio sopii hyvin merilapin alueelle. Paavo Väyrysen kotiseudulle. Varmasti menestystarina luvassa <3
Ollut toiminnassa jo vuodesta 2012.
Toimilupa tuli vasta vuoden 2013 lopussa. Oliko näin, että lähetykset alkoivat juhannuksena 2014? Tätä ennen oli joku pätkä lyhytaikaista radiolupaa.
🍻 on puhtaasti kirkkaampi kuin olvi 🍺
siltäkö siellä Bauerissa tänään taas tuntuu?
Sandelssi on peisetti Olvin tuote. On se vaan niin hyvää ettei sanotuksi saa. Neljäs sandelssi menossa 🍺🍺🍺🍺 Tänään on perjantai ja kännimeiningit 👍
joo siis tarkoitin että tää sandels on kirkkaanpi kuin olvi III olut, koska santtu on puhtaasti 5.5, joka on suurempi kuin 4,7. siinnä ei oo lisättyä sokeria, ja on näinollen 007. toisin kuin kun A12 jossa on lisäaineita.
Nyt loppu sandelssit mut onneks on jallua 🥃
kkona ukkojen valinta👍
ite taas koen santtu 🍻 sauna & avanto combon olevan peisettii kkona ukkoje kkontenttii tosijjaa 👍
Ok boomer
Ok Bauer media
Pysyttäydyn silti Pookissa 🥰
sitten olet väärässä ketjussa. Minä kuuntelen Sandelsia. Aito paikallisradio ja vieläpä suomalainen!
Sandels ei ole paikallisradio. Ei sen jälkeen kun laajeni Savon ulkopuolelle. Tuolla logiikalla myös Pooki olisi paikallisradio, mutta kun eipä enää ole sekään.
Ei huono
oon baaris ja vedin pari 🍻🍻 teki gutaa 🥰. voin todistaa sen teille 👍
Kuulostaa hyvältä.Voisisitä itsekin mennä baariin vähän myöhemminm tämään. IllallA on tullut himassa saunottua ja otettua pari 🍺🍺 sekä viskiä 🥃🥃
Et taida olla ihan täysipäinen.
Kyse on huumorista. Ei saa olla liian tosikko. Mitä tämä maailma olisi jos meillä ei yhtään huumoria olisi.
Samaa "vitsiä" lukee joka välissä. Jossakin vaiheessa siitä menee vaan hohto.
se menee laakson kautta 👍
Sandelsin omistava taho on samassa paikassa kuin mistä asemaa tuotetaan. Pookilla näin ole ollut enää reiluun 10 vuoteen, joten Sandelssia voi kutsua aidoksi suomalaiseksi paikalisradioasemaksi vaikka kuulukin muuallakin kuin vain Iisalmessa.
Sandelssia ei enää voi kutsua Iisalmen paikallisradioksi, mutta tuo määritelmä on aika hyvä.
Nyt on miehen puhetta! 👍
Ei tullut ei. Ehkä seuraavalla hakukierroksella, jos saa luvan. Mistähän johtuu että kanavat tulevat lähes aina ensin Meri-Lappiin ja vasta sittem Rovaniemelle.
Sandelsilla ei ole vielä lupaa Rovaniemelle. Olen melko vakuuttunut, että Sandels tulee seuraavaksi Rovaniemelle. Sea FM radion mastopaikkaan, kuten Merilapissa.
Sandels haki Rovaniemen taajuutta 94,6 MHz yhdessä Sanoman kanssa, mutta se myönnettiin Sanomalle, koska hakemus muutettiin ehdolliseksi Hgin taajuuden 105 MHz saamiselle.
https://www.mediamonitori.fi/2024/08/05/radion-ohjelmistolupien-hakijat-vuoden-2024-toimilupakierroksella/
https://www.mediamonitori.fi/2024/11/10/vuoden-2024-radion-toimilupakierroksella-myonnetyt-taajuudet/
https://valtioneuvosto.fi/delegate/file/144484 (sivu 10)
Ensi kerralla tulee mukaan Rovaniemi. Ehkä jotakin muutakin.
Luotaan työntävää seutua tän palstan perusteella
Merilapin jänkhällä juodaan viinaa ihan saatanasti ja kemissä on paljon kommareita. Ei jatkoon!
Suomalaisuuden vihaaja siellä taas vauhdissa.
Perustele väitteesi
Perustele itse itsesi kanssa.
Mä pysyttäydyn Pookissa. Se on kalevigenren ykkönen, nyt ja aina
Pooki on laskeva woima.