Ostin kirpputorilta monialueantennin.
Se on raknteeltaan pystyantenni jossa käsittääkseni on resonanssi elementtejä usealle taajuudelle.
Selkeästi se on kaupallinen tuote vuosien takaa.
Yksi elementeistä sojottaa ylös ja on vaihdettavissa Lisäksi kolme elementtiä sojottavat sivulle kaikissa on kelat.
Kaikki elementit ovat sähköisesti yhdessä runko-osassa.
Rungon alapäässä on pultti johon luulen kytkettävän koaksiaalikaapelin vaippa (kuuma) mutta miten menetellä koksun vaipan kanssa?
Rungon alapäässä on pultti jolla koko häpäke kiinnitetään johonkin jalkaan?
Puuttuuko syöttöpisteestä jonkinlainen maatason kytkentäosa?
Monialueantennin syöttö??
7
312
Vastaukset
- Anonyymi
Höh, siis pulttiin kytkettäneen keskijohdin, mutta vaipalle ei ole liitäntäpistettä.
- Anonyymi
Ilman kuvaa antennista on mahdotonta arvailla mitään.
- Anonyymi
Onko antennin rungossa tai osissa mitään tunnistusmerkintää?
Kun katsot millaisia kuvia löytyy hakusanalla butternut antenna niin tuntuuko tutulta?- Anonyymi
Eipä ole mitään tunnisteita. Eikä netistä ainakaan kuvia löydy.
Butternut on kyllä kurpitsa myskikurpitsa ei kyllä tähän asiaan mitenkään liity.
- Anonyymi
Kolme pointtia: -"yhdyssuodatin - yhdyssuodatin - yhdyssuodatin.".
-Presidentin OH3-kanslia-- Anonyymi
Kun en kirpputoriostoksesta saanut selvää eikä kukaan muukaan ymmärrä mitttää ostin Diamond DP-CP5 vertikaalin.
Diamondissa on PL259 liitin joten tiedän miten se kytketään rigiin.
Antenni on siis monialue vertikaali maatasoilla.
Antenni on koottu mutta virittämättä.
Nyt neropatit, mihin korkeuteen alapää kannattaa asentaa ?(asuntoni on kartano maalla).
Itse ajatteli ruuvipaalua je sen jatkoksi putki johon antenni puolestaan klemmataan.
Kuinka pitkä putki kannattaa ottaa?
- Anonyymi
Yhdiste aina alapäähän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642559
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182277Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2091476"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591474Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311222Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää971174Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089