Kokeilussa Ubuntu 24.10 beta: tyrmäävän huono jo nyt

Anonyymi-ap

Ubuntu 24.10 on ehtinyt beetaversioon, minkä pitäisi jo antaa hyvä kuva lopullisesta tuotteesta. Todellisuudessa bugisirkus hautaa alleen puhaltavat muutoksen tuulet.

3

421

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattanee lukea todellisista ominaisuuksista vaikka täältä eikä uskoa trolleihin:
      https://www.omgubuntu.co.uk/2024/09/ubuntu-24-10-new-features
      Miksi kokeilla beta-versiota jos ei ole varautunut bugeihin? Se on nimenomaan sitä varten julkaistu, että käyttäjäpalautteen perusteella saadaan karsittua bugeja pois. Oman kokemuksen perusteella .10-versiot on bugisempia, koska niihin integroidaan uusia ominaisuuksia yleensä enemmän ja .04-versiot taas keskittyy enemmän toiminnallisuuteen. Jos varmatoimisuus on prioriteettina niin sitten LTS-versio on asentamisen arvoinen vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Lopullinen tuote on Ubuntu 26.04 LTS ja siihen on vielä yli puolitoista vuotta aikaa.

      Canonicalin tapa julkaista ajoitetusti, on lisäksi hyvä käytäntö lykätä uudempaan päivitystä parilla point releaselle, että Ubuntu 26.04.2 LTS olisi sitten sitä mihin joskus Ubuntuja siirrellään.

    • Anonyymi

      Beta-versiot ovat vielä pelkkiä testiversioita, ei niiden tarvitsekaan olla bugittomia. Jos lataa beta-version ja kuvittelee, että siinä on vähän bugeja niin on idiootti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      63
      1969
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      28
      1546
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1102
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      840
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      783
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      632
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      610
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      538
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      533
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      120
      500
    Aihe