Tarinaa ikämuistista

Perhe ja minä olemme olleet huolissamme muistini kunnosta.
Unohdan usein tärkeitäkin asioita. Muisti ei vaan aina toimi.
Menin sitten kunnalliseen lääkäriin juttelemaan asiasta.
Käytännössä ensin lääkäriin ja sitten kaksi tai kolme visiittiä hoitajien tekemiin testeihin.
Sitten taas ihan tavis terveyskeskuslääkärien pakeille pari kertaa.
Yksi palaveri geriatrian erikoislääkärin kanssa js sain lähetteen aivojen magneettikuvaan.
Kuvien tietiojen perusteella uusi palaveri geriatrin kanssa. Onneksi ei löytynyt mitään huonoa. Kuulemma aivoissa ei juurikaan ole sitä ikäihmisten kalkkeumaa ja verisuonet hyvässä kunnossa. Joku aivojen muistin toimintaa suorittava osa joka alkaa 4-kymppisellä huononemaan oli ihan normaalilla 65-vuotiaan tasolla.
Lähetti 2:n tunnin palaveriin neutropsykologin kanssa. Tuo oli kiinnostava juttu. Aivoni kuta kuinkin toimii. Äklykkyysosamääräni on vielä pappana yli 100.
Loppupalaveri geriatrin kanssa jolloin geriatri sanoi, että tilanne on ikäiselleni normaali ja antoi ohjeita.
Toivomaani pilleriä joka parantaa tilanteen ei kuulemma ole keksitty. Kehoitti jatkamaan lähes päivittäistä liikuntaani ja jatkamaan terveellistä syömistäni. Kertoi, että harrastamani ihmisten kanssa tekeminen, opettaminen vapaehtoistyössä on hyvää aivojumppaa.
Tämä oli pitkä reissu jonka lopputule on se, että asian takia kantamani iso stressi on poispyyhitty.
SUOSITTELEN vastaavaa reissua jos mietitte samaa ongelmaa.
Koko reissun hinta yhteensä oli loppupelissä alle satasen.

7

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myö lukeminen ja esim. näille palstoille kirjoitteleminen on hyvää aivotreenausta, niin uskon.

      • Kyllä ja varsinkin tuo kirjoittaminen.
        Jotkut harrastavat myös sanaristikoita joka ihan satavarmasti on aivojumppaa parhaasta päästä.


    • Anonyymi

      Koulussa tykkäsin matematiikasta. Treenaan aivosolujani ratkomalla laskutehtäviä. Laskutaitokin ihmisillä hiipuu, kun kaikki lasketaan laskimella. Päässälaskua ja kynällä ja paperilla, vältetään laskimen käyttöä :)
      Netin avulla opettelen myös vieraita kieliä, esim
      norjan kieli nyt menossa. Opettelen sanoja ulkoa ym. Ruotsin kielestä vähän on apua. Muutkin skandinaaviset kielet myös kiinnostaa.

      • Anonyymi

        Päässälaskua teen ja lisäksi kauppareissulla en pidä listaa mitä ostaa, vaan mietin mitä puuttuu.


    • Anonyymi

      Katsoin TV ohjelman kun yksi mies kertoi että hönellä oli ollut vuosi kausia muistin kanssa ajoittain ongelmia. Olivat sanoneet lääkärissä että masentunut. Sitten sai eräänä yönä kohtauksen kovien krampiien kanssa ja vaimonsa soitti ambulanssin . Olivat sanoneet että paniikki kohtaus ja hän tuli kotiin .
      Meni pari viikkoa ja taas sai kramppeja silloin oli ollut siellä lääkäri joka oli tutkinut hänet kunnolla ja todennut että hänellä oli ollut epilepsia monta vuotta joka oli ilmennyt muistikatkoina. Ja väsymyksenä Ja hän sai lääkkeet ja ne auttoivat heti , sen jälkeen ei ole muistissa ollut mitään vikaa j mies tekee töitä iloisin mielin ja hänellä on kokoajan lääkitys epilepsiaan . Parasta oli ollut että muisti toimii taas kuten pitääkin
      Itsekseni ajattelin että hän oli saanut kärsiä asiasta vuosi kausia ja kukaan ei ollut ottanut häntä vakavasti . Vaan syytellyt masennusta vaikka hän oli sanonut ettei tunne itseään masentuneeksi ainoastaan väsyneeksi toisinaan ja ettei muisti aina pelaa .niin että kaikkea aitä tapahtuukin vielä nykyaikana kun lääketieteen pitäisi ehkä tutkia potilas silloin kun hän itse sanoo ettei tunne että hänellä olisi se diagnoosi minkä sai jok kerta kun haki apua .

    • Anonyymi00006

      Hyviä kirjoituksia. Pitäisi osata mennä heti oikean erikoislääkärin luo.
      Suoraan erikoislääkärille pääsee vain rahalla, muuten saa odottaa
      puolisen vuotta jos lähetteen ylipäänsä saa terveyskeskuksesta.

    • Anonyymi00007

      Voihan se auttaakin joitain.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2082
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      113
      1482
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1205
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1094
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      206
      1063
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1035
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      805
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      770
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      722
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      634
    Aihe