Elä siipiäs myöten

Anonyymi-ap

Näin ennen Pohjanmaalla on opetettu nuoria. Saman luin Ritva Oksasen haastattelusta, vanha tätinsä oli häntä niin kehottanut. Menestyksen ja julkisuuden myötä opetus oli kuulemma usein unohtunut ja Oksanen sai diivan leiman.
Mitä siipiään myöten eläminen teidän mielestä tarkoittaa ?

16

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisiko sanonta elä siipiäsi myöten tarkoittaa siipien kantavuutta.
      Etelä mantereella asuvalla pingiviinillä on lyhyet siiven tyngät ja ne elävätkin vain suppealla asuinalueellaan koko elämänsä. Lapintiira taasen tekee tuhansien kilometrien muuttomatkan keväisin ja syksyisin. Se näkee koko maailman, meriä ja mantereita ylittäessään.
      Toiset ihmiset elävät koko ikänsä synnyin seuduillaan ja ovat tyytyväisiä elämäänsä.
      Sitten on heitä joita maailma kutsuu ja heidän siipensä kantavat toteuttamaan unelmaansa..
      tepa

    • Anonyymi

      Varmaan hyväneuvo, kuten moni muukin sananparsi.
      Suu säkkiä myöten. Älä haukkaa liian suurta palaa. Katso, että rahkeet riittävätEi pidänuolla, ennen kuin tipahtaa.

      • Anonyymi

        Laiska töitänsä laskee


      • Anonyymi

        Tuossa on hyvä neuvo.

        Ei pidä yrittää ylittää itseään ja jos yrittääkin, niin hyvin varoen. Ihminen voi kehittyä, mutta ihan liian paljon ei pidä yrittää. Pitää ymmärtää omat kykynsä ja rajansa. Rajojen ulkopuolella käy huonosti. Ymmärtää: maailma on paha ja paha on hyvin lähellä. Ihan oven takana.

        Äitini sanoi aina minusta: "Kokenut kaikki tietää. Vaivanen kaikki kokee". Tämä kuvaa elämääni: siipeni paloivat monet kerrat, kun en ymmärtänyt oikealla tavalla varoa.


    • Anonyymi

      Vanhemmat halusivat hillitä lapsiaan kuvittelemasta liikoja itsestään, ettei lapset ylpisty. Pienet siivet, pienet kyvyt.

      • Anonyymi

        Tuo on juuri se suuuuri vika entisaikain 'kasvatuksessa', siis lapsen ohjauksessa. Lasta pitäisi no. kannustaa ja opastaa kaikessa, mitä lapsi haluaa kokeilla ja tehdä. "Kuvittelemasta liikoja itsestään" on pyttypäinen ajatus ja asenne aikuiselta ihmiseltä.


    • Äitini suku oli pohjanmaalta kotoisin ja äidillä oli sellainen muoto tuosta sanonnasta, että eläkää siipisulkianne myöten.
      Ymmärsin sen samanlailla, kun esimerkiksi sanotaan ´´elä ihmisiksi.´´

      • Anonyymi

        Sananparret ovat yleensä varoituksia ja ohjeita. Nuoren ihmisen piti olla taipuvainen, työteliäs ja vanhempia kunnioittava. Oma ajattelua ei saanut paljastaa, yhteisön mielipiteen mukaan oli elettävä, " että menestyisi ja kauan eläisi maan päällä"
        Mkr.


    • Anonyymi

      Minä nuorena naisena makasin peiton alla ensimmäistä kertaa pojan vieressä. En halunnut seksiä ja työntelin pojan käsiä poispäin ja uhkasin että hän voi nukkua lattialla. Silloin hän sanoi. No hyvä on, anna mun vaan olla tässä, minä olen ihan siipiä myöten. Ainut kerta kun elämässäni olen tämän sanonnan kuullut. Poika oli e-pohjalainen.

      • Anonyymi

        Olipas kohtelias poika. Ja hyvin ymmärtänyt tuon sanonnan. Kunnioitti ja otti huomioon sinun siipesi. Kauniisti sanottu.


    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen sanonta. Meitsiltä ne siivet taidettiin, jos ei katkaista, niiin typistää. Kunnolla.

      • Ikävää että Sinulle on käynyt noin.
        Onneksi nykyään asiat on jo paremmin,


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Tuohon sarjaan kuuluu äitini opetus. Elä niin ettei tarvitse katua. Se on rajoittanut joissakin asioissa, joissa olisi pitänyt olla rohkeampi. Mutta hyvää äiti tarkoitti. Luulen että on ollut varovaisuudesta hyötyäkin taas toisissa uuteen ryntäämisissä. Ei onneksi siipeni toki kokonaan leikkaantuneet, paljon on kuitenkin kaikenlaista ollut niin että voin sanoa Eläneeni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuohon sarjaan kuuluu äitini opetus. Elä niin ettei tarvitse katua. Se on rajoittanut joissakin asioissa, joissa olisi pitänyt olla rohkeampi. Mutta hyvää äiti tarkoitti. Luulen että on ollut varovaisuudesta hyötyäkin taas toisissa uuteen ryntäämisissä. Ei onneksi siipeni toki kokonaan leikkaantuneet, paljon on kuitenkin kaikenlaista ollut niin että voin sanoa Eläneeni.

        Jotkut halveksivat meitä "Elämänkoulun käyneitä".

        Nyt kun olen elämäni loppusuoralla niin osaan jo olla armelias myös itselleni. Elin niinkuin tuolloin ymmärsin ja osasin. Tein paljon virheitä, mutta... kykenen tuntemaan empatiaa myös muita, kolhuja saaneita kohtaan.

        En enää ole niin katkera. En huuda: "MIKSI?!" vaan hyväksyn itsenikin sellaisena kuin olen. Elin parhaani mukaan ja se elämä oli todellista taistelua, täynnä kuolemaa, mutta myös himpun verran onneakin.

        Katselen tv-tallenteistani Isä Browneja. Tänään otin oikein talteen eräät Isä Brownin (kausi 3: jakso 8) sanat: "Onni on odottamaton lahja. Se on paradoksi. Se välttelee meitä. Jos onnea tavoittelee, sitä ei koskaan saavuta." ✨️

        "Odottamaton lahja." Esim. kun suruissasi kuljet puistotietä, vastaasi kävelee iloisesti häntäänsä heiluttava koira. Se tulee luoksesi aivan kuin ei muuta olisi odottanutkaan kuin saada tavata juuri sinut! Häntä heiluu, koko koira heiluu ja sen silmät loistavat, se kurottelee kuin haluaisi antaa suukon suoraan naamallesi. Ehkä antaakin!

        Suru väistyy ja koet hetken mitä syvintä iloa ja onnea, että ainoa ystäväsi koko maailmassa löysi sinut itkuisena juuri tältä lenkkipolulta. ✨️

        Näin on itselleni monesti käynyt.


      • Anonyymi
        Eliaana kirjoitti:

        Ikävää että Sinulle on käynyt noin.
        Onneksi nykyään asiat on jo paremmin,

        Niiin, on se surullista, että hyvää tarkoittava lapsen suojeleminen kaikelta pahalta ja rumalta, voikin olla väärin ja rajoittavaa ja estää elämistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6244
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5172
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4300
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3655
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3230
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2529
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      99
      2312
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2262
    Aihe