Menin taksiin vaasan rautatieasemalla viime viikon keskiviikkona. Pyysin ajamaan osoitteeseen minkä sanoin. Se osoite on mustasaaressa mutta hän ajoi vaasan kaupunginosaan ja väitti että kyseinen osoite on siellä. Google mapsista kun tarkistin niin ei siellä ole samannimistä katua. Voi se olla niin uusi alue ettei ole vielä merkitty mutta en usko niin.
Erikoinen taksinkuljettaja
15
424
Vastaukset
- Anonyymi
Sit sä heräsit....
- Anonyymi
Olin hereillä koko matkan. Kyllä pitäisi voida luottaa siihen että taksinkuljettaja ajaa oikeeseen osoitteeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olin hereillä koko matkan. Kyllä pitäisi voida luottaa siihen että taksinkuljettaja ajaa oikeeseen osoitteeseen.
Ehkä et huomannut olevasi väärässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olin hereillä koko matkan. Kyllä pitäisi voida luottaa siihen että taksinkuljettaja ajaa oikeeseen osoitteeseen.
Ehkä se oli ainoa osoite mihin kuski osasi ajaa :D
- Anonyymi
Menemiset ja tulemisetko onko yksityisasiasi kaikille yirtosuojasi olematon.
- Anonyymi
Kerro kaikki, älä paljasta mitään.
- Anonyymi
Kepu, kokoomus ja persut teki kuulemma hallitusvastuussa ollessaan jonkun taxi- ja
/uudistuksen.
Nyt kuulemma korjaavat uudistuksen virheet ja valuviat "jotta naisetkin voi turvallisesti taxia käyttää."
Voi tosin olla, että asiakkaan pitää edelleen tietää tie sinne minne on menossa kyytipalvelun sopimuksen tehdessään.
Ulkomaalaisten kuljettajien paikallistuntemus ei välttämättä ole vielä niin kotoutunut ja juurtunut.- Anonyymi
Anne Berner homman runnoi läpi.
Anne Berner runnoi läpi ideologisen taksiuudistuksen, vaikka järjen äänet kertoivat toistuvasti muuta
https://www.hs.fi/suomi/art-2000009014537.html - Anonyymi
Maaseudun tulevaisuus on kirjoittanut aiheesta seuraavaa:
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/42148bff-32a0-4886-98eb-2aa9deee4796 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maaseudun tulevaisuus on kirjoittanut aiheesta seuraavaa:
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/42148bff-32a0-4886-98eb-2aa9deee4796En oikeen usko jos oli navi? mut toki on mahdollista jos kyseinen henkilö ei muistanut katsoa oliko autossa semmonen lappu että se edes on taxikuski. itse olen joskus istunut baarin ovelta pimeeseen taxiin mutta opastin sen itse kotiovelle
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En oikeen usko jos oli navi? mut toki on mahdollista jos kyseinen henkilö ei muistanut katsoa oliko autossa semmonen lappu että se edes on taxikuski. itse olen joskus istunut baarin ovelta pimeeseen taxiin mutta opastin sen itse kotiovelle
Se oli taksijonossa. vaasan rautatieasemalla on selvä taksijono. Oli suomalainen taksinkuljettaja ja ilmeisesti osasi oikeaan osoitteeseen ilman navigaattoria sen jälkeen kun mainitsin ettei hän ole menossa oikeaan suuntaan. Se vaikutti enemmän joltain erikoiselta käytännön pilalta kuin tietämättömyydeltä.
Tampereella on taas ollut kerran niin että kuljettaja pyysi hieman neuvomaan ja hän kirjoitti osoitteen navigaattoriin. Kuljettaja näytti afrikkalaistaustaiselta. Varsinkin tampereen rautatieasemalla on paljon maahanmuuttajataustaisia taksinkuljettajia kun katsoin sinne ja muutaman kerran kun olen tilannut puhelimen kautta niin taksinkuljettaja on ollut maahanmuuttajataustainen.
- Anonyymi
Ajellessa ja ajattelessa kannattaa hieman ennakoida mitä tahtoo muuten saattaa päätyä sinne missä ei halua olla.
- Anonyymi
Taksinkuljettajan pitäisi tietää mikä osoite on vaasassa tai mustasaaressa. Jos ei tiedä niin laita navigaattoriin. Ei perille pääseminen voi olla matkustajan vastuulla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taksinkuljettajan pitäisi tietää mikä osoite on vaasassa tai mustasaaressa. Jos ei tiedä niin laita navigaattoriin. Ei perille pääseminen voi olla matkustajan vastuulla.
On ehkä ikävä herättää todellisuuteen mutta rahalla ei pysty ostamaan moraalia tai oikeudenmukaisuutta, asia on täsmälleen päinvastoin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On ehkä ikävä herättää todellisuuteen mutta rahalla ei pysty ostamaan moraalia tai oikeudenmukaisuutta, asia on täsmälleen päinvastoin.
Miten liittyy aiheeseen? En ole yrittänyt ostaa noita asioita taksinkuljettajalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698