Hei!
Onko kaikki muut huomanneet, että aseiden ja patruunoiden lähettäminen on muuttunut. Jos tilaat aseliikkeestä aseen tai patruunoita, se / ne toimitetaan matkahuollolla vain siten, että vastaanottaja on henkilökohtaisesti vastaanottamassa lähetyksen.
Itse erehdyin tilaamaan patruunoita tietämättä tätä ja kun asun haja-asutus alueella ja käyn töissä 84 km päässä, en ollut kotona, niin lähetys meni Tampereelle, noin 250 km kotoani. Olisi noudettavissa sieltä.
Käytännössä tämä ainakin minulle tarkoittaa sitä, että en voi tilata patruunoita verkkokaupasta, kun ei pysty olemaan päivää poissa töistä, vastaanottamassa pakettia. Harmittaa, kun tällä tavalla ei aseturvallisuus lisäänny, verrattuna aiempaan, jossa lähetyksen sai noutaa matkahuollon toimipisteestä.
Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Patruunoita verkkokaupasta
5
334
Vastaukset 5
- Anonyymi
Tottahan tuo.
Nykyään muun muassa patruunoiden osto netistä vaatii sähköpostitse lähetettävän aseen hallussapitoluvan sekä henkilötodistuksen lisäksi niin kutsutun ”vahvan sähköisen tunnistautumisen”. Lisäksi panokset luovutetaan henkilökohtaisesti ostajalle hänen ilmoittamaansa osoitteeseen.
Sähköinen tunnistautuminen ihan OK, mutta panokset tulisi pystyä noutamaan Matkahuollon noutopisteestä todistaen henkilöllisyytensä sekä näyttäen voimassa olevan aseen hallussapitoluvan.
Valitettava totuus on se, että kunniallisen kansalaisen, lailliseen käyttötarkoitukseen hankittavien ampumatarvikkeiden ostoa on taas hankaloitettu, mutta rikollinen saa ”mustastapörssistä” aseet ja ammukset heti.
Ostokäytännön muuttumisesta olisi tullut informoida paremmin!- Anonyymi
Tämä on osa jatkuvaa metsästyksen alasajo prosessia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä on osa jatkuvaa metsästyksen alasajo prosessia.
Karhuja sekä susia joutas metsästään enmpi, sillä kannat on kasvaneet, suorastaa räjähtäneet.. näin on muodostunut konkreettinen turvallisuus uhka.
- Anonyymi00005
Anonyymi kirjoitti:
Tämä on osa jatkuvaa metsästyksen alasajo prosessia.
Ihanaa, ihanaa, ihanaa ! Metsästäjät, kuolkaa sukupuuttoon, pliiis.
- Anonyymi00006
Anonyymi kirjoitti:
Karhuja sekä susia joutas metsästään enmpi, sillä kannat on kasvaneet, suorastaa räjähtäneet.. näin on muodostunut konkreettinen turvallisuus uhka.
Näin niitä liiskataan. Eipä jää metsäteurastajille pian yhtikäs mitään.
https://yle.fi/a/74-20214283
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71830
- 113779
- 37706
- 134700
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 70607
- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142492Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 69455
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti43439- 41432
- 62432
- 45423
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0422Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys73414Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408- 35408
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395