Ruotsalaista osaamistako

Anonyymi-ap

Olin hiljattain jutuissa kaverin kanssa joka työnsä vuoksi seuraa läheltä maatilojen ja varsinkin maitotilojen ahdinkoa. Hän kertoi huomanneensa erään mielenkiintoisen yhteyden huomattavalla osalla ongelmissa olevista maitotiloista. Hänen mukaansa suurimmalla osalla heistä oli delavalin robotit. Kun sitten itse aloin myöskin asiaa funtsimaan, niin tiedän itsekin neljä maitotilaa jotka on jouduttu pistämään lihoiksi ja heillä kaikilla oli vemssit. Enkä ole myöskään kuullut että kukaan olisi vaihtanut joltain muulta merkiltä vemssiin, no ehkä niitäkin on, mutta tiedän montakin jotka on vaihtanut vemssin muuhun merkkiin. Onko se sitten ihan sattumaa vai ei.

12

949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pesee huonosti eikä tahdo löytää vetimiä. Alipainevuotoja. Siinä sitten utaretulehdus kierre ja solut korkeella maidot viemäriin. Maidot ei sitten riitäkään maksaan miljoona velkoja. Näin ainakin useemmalla tilalla missä töissä ollut ja molemmilla vemssit. Lely tiloilla noita ei oo vastaan tullu.

    • Anonyymi

      omasta kokemuksesta voin kertoa että meillä lavalin keksintö ei toiminut kunnolla koskaan. Aina oli joku paikka hajalla ja osat ja huolto makso älyttömästi. Kun sitten saatiin vaihdettua lelyyn, niin vajaat lypsyt loppu lähes kokonaan ja solut laski sadan tienoille kun tyhjän lussuttaminen loppu ja myöskin päivämaidot nousi samantien reilu 200kg. Jos lavalilla olis jatkettu, niin konkkaan olis varmaan menty.

    • Anonyymi

      Jos lähdetään pelkästään siitä että vemssiin joutuu tekeen useemman huollon vuodessa ja ne on heti tuplat muihin. Lisäks vemssi kuluu muita enemmän muummoassa erityyppisen rakenteen vuoksi. Vemssiä en ainakaan itse ottaisi.

    • Anonyymi

      Lypsyrobotit on kaikki perseestä. Eikös kuitenkin ne parhaat tilat lypsä lehmät asemalla. Elikä robotilla lypsäen henkilöstökulut alenee roimasti, mutta siitä robotista aiheutuneista suuremmista eläinkuluista(viemäriin lypsetty maito, sairauksien hoito, robottien huolto/korjaus kulut ja vastaavat) nostavat robotti lypsyn kulut huomattavasti suuremmiksi kuin asemalypsyssä vaikka henkilöstöä sitten tarvitaankin vähemmän. Lehmät ja varsinkin lypsylehmät on kuitenkin yksilöitä niin kuin ihmisetkin, jotka tarvitsevat koko ajan ihmistä seuraamaan niiden toimintaa ja terveyttä että voidaan heti reagoida jos alkaa näyttää huonolta johon ei robotti kykene automaatiosta huolimatta.
      Itse en oman kokemukseni perusteella suosittele isommille tiloille enkä oikein minkään kokoisille tiloille robottilypsyä vaan aseman. Mutta jos ainoa vaihtoehto on robottilypsy, niin mieluiten gea joka on ehdottomasti roboteista paras, tai sitten lely joka tosin vaatii henkilökuntaa myöskin seuraamaan lehmiä. Viimeisenä tulee vemssi jossa vaaditaan asemalypsyn miehitys seuraamaan lehmiä koko ajan.

      • Anonyymi

        Taitaa kovimmat tulokset robotilla tulla kuitenkin. Vms 300 ja 310 on ihan tasavertanen a5 lelyn kanssa. Ei pidä verrata classic vemssiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa kovimmat tulokset robotilla tulla kuitenkin. Vms 300 ja 310 on ihan tasavertanen a5 lelyn kanssa. Ei pidä verrata classic vemssiin.

        Tuossa edellisessä puhuin kovimmasta taloudellisesta tuloksesta, en siis kovimmasta maito tuotoksesta. Kyllä kuule se robottilypsy merkistä riippumatta aiheuttaa huomattavasti suuremmat kulut kun asemalypsy, sen tiedän ihan kokemuksesta. Nuo mainitsemasi lelya5, vms300 ja 310 on varmaakin tosiaan aika tasavertaisia, mutta noissa vemsseissä on vuoden huolltot paljon kalliimmat kuin lelyssä ja lisäksi vuotuiset remonttikulut jos ei takuuta päällä. Mutta yhtä kaikki robottilypsyn vuotuiset kulut sähköt, vedet ja pesuaineet mukaan lukien on todella paljon korkeampi kuin asemalypsyssä. Meillä oli asemalypsyssä ilman sähköjä/vesiä vuosikulut noin 2300€ vuodessa. Robottiin siirryttäessä vuosikulut nousivat lähemmäs 10000€ vuodessa. Lisäksi utareterveys huononi josta myöskin aiheutui joltisenkin verran kuluja ja jatkuvasti joutui ravaamaan navetalla yötä päivää.
        Kolmen vuoden jälkeen palattiin takaisin asemalypsyyn, eikä olla sitä päivääkään kaduttu.


    • Anonyymi

      Tottakai ne kulut on halvemmat asemalla. Mikäs siinä jos ei laske hintaa ihmisen kulumiselle. Halvin lypsy taitaa olla kannukoneella.

    • Anonyymi

      Lainvoimasta voi käydä katsomassa vehkeitä. Kun tuon alotuksen aikanaan luin, niin ohitin olan kohautuksella. Mutta tosiaan mitä näitä saneerauksia ja konkursseja tullut netissä vastaan, niin siellähän tosiaan lähes poikkeuksetta löytyy noi siniset myllyt.

    • Anonyymi

      Näistä ei moni uskalla puhua, mutta toi on aika selvä asia.

    • Anonyymi

      Asematilat harvemmin menee konkkaan.

      • Anonyymi

        Eikös Kiuruvedellä ollut asema konkurssi tilalla. Jos asema on hyvä ja kannattava niin miksi ne järkijään melkein on vaihtunut robottiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös Kiuruvedellä ollut asema konkurssi tilalla. Jos asema on hyvä ja kannattava niin miksi ne järkijään melkein on vaihtunut robottiin.

        Niin asematilat "HARVEMMIN" menevät konkkaan. Sillä kiuruveden tilalla oli muuten noin 400000€ karusellilypsyasema ja hirveästi ylimääräistä maksanut suuri lypsyhalli, ei siis mikään tavallinen lypsyasema - että vielä hiukan eri asia kuin normaali murto-osan maksava lysyasema.
        Robottilypsyyn siirtymiseen monesti muut syyt kyseessä. Robotti esim. ei vie paljoa tilaa, jolloinka rakennuskustannus pienempi. Toiseksi halutaan eroon varsinaisesta raskaasta lypsy työstä ja monesti ei ole työvoimaakaan siihen helposti saatavilla. Kolmanneksi robotit ovat yleensä huoltoliisingillä olevia joten rahakysymys sekin. Neljänneksi monet eivät hahmota robotti lypsyn kokonais kustannusta kaikkineen verrattuna asemalypsyyn. Ja onhan se robottilypsy huomattavasti mukavanpaa ja helponpaa verrattuna asemalypsyyn, ja huippu tiloillahan on kyllä varaa isompiin kustannuksiinkin.

        Jos nyt sitten mietit yhden robotin tilaa jossa robotin huolto kulut pelkästään on noin 7000-10000€ vuodessa, ja vertaat sitä asemaan jossa kulut parisen tonnia vuodessa. Siinä sitten pesuaineet ja vedet päälle ja sitten robotin vedinkaston tarkkuus. Pelkästään veden kulutus robotilla monin kertainen asemaan nähden(jos vedestä joutuu maksamaan, niin pelkästään siinä on useamman tonnin ero vuodessa). Lisäksi utareterveys paljon huonompi esim. vedin kaston epäonnistumisestakin johtuen. Lisäksi kiimojen tarkkailu on paljon helpompaa ja varmempaa asemalypsyssä, ja siemennys kulutkin jotain mekitsevät kun kiiman tarkkailukin on paljon helponpaa kun joka lehmän näet kunnolla asemalla. Sitten kun vielä otat huomioon robotin häiriöt ja robotin huollon aiheuttamat lypsyjen seisahtumiset ja sen aiheuttamat viemäriin lypsyt, niin kyllä niistä vaan aika isot rahat vuodessa jää saamatta.
        Että robottilypsyn kyseessä ollessa vaaditaan aikalailla toisenlaista touhua kokonaisuuden puolella että saadaan pidettyä kunnolla plus merkkinen toiminta verrattuna asema lypsyyn. Vaikka siinä robottilypsyssä saa maitoa tulemaan sen 1500-2000 enemmän lehmä, niin kulut nousevat samassa suhteessa. Voi vaikka itse tutkia netin syövereistä vaikeuksiin joutuneitten tilojen lypsymenetelmiä ja ehkä sieltä itsekin löydät jokin yhteisen nimittäjän.
        Mitä itsellä on kokemusta, niin asema tilalla jää kulujen jälkeen äkkiä lähemmäs 500€ lehmä enemmän rahaa robottiin verrattuna. Jos sitten mietit että 60 lehmää lypsyssä ja normaali tilanteessa robotilla jää se 60000€ vuodessa, niin asematilalla samasta määrästä jää se noin 90000€ vuodessa. Tietenkin sitten kun lehmä määrä kasvaa, niin vaaditaan sitä henkilökuntaa jotka syö tulosta, niin jossain määrässähän se robotti tietenkin menee ohi. Mutta onko siinä järkeä että kasvatetaan lehmä märää älyttömästi että saadaan kunnon tulos, kun sen voisi tehdä pienemmälläkin määrällä paljon pienemmillä kuluilla. Lisäksi kun robotit vanhenee nopeasti, niin niideen kulutkin myös kasvavat ja roboteitakin joudutaan vaihtamaan, jolloinka taas kumulatiiviset kulut kasvavat. Mutta jokainenhan taaplaa tyylilään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6404
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe