Julmat kiusaajat ja välinpitämättömät muut

Anonyymi-ap

Miksi kun jotakuta kiusataan muut voi olla niin välinpitämättömiä. Minun kokemuksen mukaan muut tukivat kiusaajaa hiljaisuudella. Ehkä joidenkin muiden kohdalla jotkut eivät vain uskalla puolustaa kiusattua.

Jos kiusatusta oikeasti joku välittäisi niin voisi sanoa yksityisesti tälle kiusatulle ettei ole samaa mieltä kiusaajan kanssa tai että edes "älä välitä".

5

442

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ollut välinpitämätön, kun en puuttunut kiusaamiseen.
      Olin kauhuissani siitä, että jos puutun, joudun sen kohteeksi.

      • Anonyymi

        No niinhän tuossa aloituksessa kirjoitin...miksi toistat samaa asiaa.


    • Anonyymi

      JOTUKTU KIUAaajat kuin Alexandxz Stuppp pääswvät pälkhärästrä ja roise kärtisivätä loppulwmånaä..

      • Anonyymi

        Mikä pelleily vastaus.


    • Anonyymi

      Saman huomasin aikoinani kun minua kiusattiin, kukaan ei puuttunut, kukaan ei tullut sanomaan että "älä välitä".
      Mutta minä selvisin vaikka kiusaaminen jätti jäljet.
      Me kiusatut olemme paljon vahvempia kuin kiusaajat.
      Kiusaajat itse eivät kestäisi samaa. Muistakaa tämä!
      Muistakaa että sen hetkinen kiusaaminen loppuu jossain vaiheessa ja voitte kiusaajalle sanoa good bye, elämä opettaa ja Siperia myös.

    • Anonyymi

      Siksi sivusta seuraajat ovat välinpitämättömiä koska jos puuttuvat kiusaamisen niin pelkäävät itse joutuvansa kiusatuksi.

    • Anonyymi

      Minuakin kiusattiin aikoinaan. Varmasti pelko esti toisten puuttumisen. Nyt kun katson elettyä elämää, työntäytteisiä vuosia, nykyistä ulkomailla oleilua, en enää ole katkera kiusaajilleni. Heidän tiensä veivät huumeiden pariin ja sitäkautta haudan lepoon. Sanoisin vain kaikille kiusaajille:-te joudutte joskus katsomaan peiliin ja se mitä siellä näette, on tulevaisuutenne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      4019
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      15
      3859
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      3042
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      66
      3038
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      147
      2595
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      68
      2462
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2193
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      30
      1559
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      112
      1548
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      65
      1370
    Aihe