Perintöverosta kysymys

Anonyymi-ap

Lasketaanko perintövero sen mukaan, minkä summan perii pesästä vai maksaako kaikki osakkaat sen mukaan, mitä perukirjaan on vainajan omaisuudeksi merkitty?

12

668

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuvitellaan, että sinä ja siskosi saatte 25000€ silkkaa rahaa perintönä, oletetaan siis, että kaikki kp:n velat, hautajaiset jne on ensin maksettu. 20:n ylimenevästä eli 5000:sta maksatte perintöveroa. Se vero on rintaperillisillä vähän vähempi.
      Sitten jos on osake/talo, niin tällaista ei ole omalle kohdalle osunut, että pitääkö arvioittaa ensin ja ilmoittaa verottajalle arvio, ennen kun on myyty ja verottaja lätkäsee heti laskun perään vaikkei osaketta/taloa ole vielä myyty ja itse olette peeaa? Näistäkin juoksee kulut koko ajan. Tähän saat varmasti vastauksen viisaammalta.

    • Anonyymi

      Perukirjan mukaan maksetaan, varsinkin jos jako viipyy. Lopuksi perintövero korjautuu todella saadun perinnön mukaan.

      • Anonyymi

        No toivottavasti ei kerkeä tulla, koska huomattava omaisuus kyseessä. Perukirja lähetetty verottajalle 3kk sitten ja tarkoitus olisi allekirjoittaa jakokirja ihan piakkoin. Onkohan mahdollista selvitä omalla osuudellaan, eikä perukirjan mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No toivottavasti ei kerkeä tulla, koska huomattava omaisuus kyseessä. Perukirja lähetetty verottajalle 3kk sitten ja tarkoitus olisi allekirjoittaa jakokirja ihan piakkoin. Onkohan mahdollista selvitä omalla osuudellaan, eikä perukirjan mukaan.

        Mitä ihmettä tarkoitat? Et tietenkään maksa kuin oman osuutesi koskaan, muut maksavat omansa.


      • Anonyymi

        Eihän nyt mikään tässä korjaannu jälkikäteen. Perukirja on veroilmoitus, jonka perusteella perintövero maksetaan. Oman osuutesi voit vaikka lahjoittaa tai myydä satasella. Mikään ei siitä muutu. Lahjan saaja toki maksaa lahjaveroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän nyt mikään tässä korjaannu jälkikäteen. Perukirja on veroilmoitus, jonka perusteella perintövero maksetaan. Oman osuutesi voit vaikka lahjoittaa tai myydä satasella. Mikään ei siitä muutu. Lahjan saaja toki maksaa lahjaveroa.

        Perintöverostusta voidaan oikaista perinnönjaon mukaan. Verotus riippuu tietenkin siitä, millä perusteella jakokirja poikkeaa perukirjan tiedoista. Perukirja on lähtökohta verotukselle ja pätevästä syystä veortusta voidaan oikaista.


    • Anonyymi

      Ainakin minulla verottaja maksatti kaikki perintöverot, koko kuolinpesän osalta. vaikka valitin asiasta, sen kerrotiin olevan asianmukainen, kuitenkin MML kertoi, etten tule saamaan lainhuutoja ko. tilalle. Valitus on ollut vireillä vuosia ja viimeksi verottaja sanoi, ettei tiedä mitä pitäisi tehdä.

    • Anonyymi

      Ainoa oikea vastaus on tämä.

      Perintovero tulee osakaskohtaisesti eli sen koko omaisuuden arvo jaettuna perintöön oikeutettujen lukumäärällä (numeroin, 400 000 jaettuna 10 = 40 000 per osakas ja 20 000 (veroraja) ylittävästä maksatte perintöveron).

      Omaisuutta myydessä, jos myyntihinta on 55 000, vähennetään hankinta arvo ja sen jälkeisestä maksetaan luovutusvoitto vero.

      Täältä paremmin https://www.veronmaksajat.fi/neuvot/henkiloverotus/sijoittaminen/myyntivoitot-ja-tappiot/omaisuuden-myynti/#a05ff6f9

      • Anonyymi

        Liian yksinkertainen on tapaus tai selitys. Ei testamentilla saava maksa mistään muusta kuin hänelle tulevasta perinnöstä samoin kuin kukaan muukaan. Omasta osuudesta menee perintövero. Omasta osuudesta haetaan myös vapautusta tai huojennusta.


    • Anonyymi

      Oikea vastaus on, että perintöveroa maksetaan sen mukaan kuin lain mukaisesti sinun pitäisi saada jäämistöstä. Jos saat eri määrän, mitä lain mukaan tulisi saada, maksat perintöveroa joko liian paljon [kun saat vähemmän kuin lain mukaan] tai liian vähän [kun saat ylimääräistä].

      • Anonyymi

        Perintövero on perintönä tai testamentin perusteella saatavasta omaisuudesta maksettava vero. Verohallinto määrää perintöverot perukirjan ja sen liitteiden perusteella.
        Perintöveron perusteeksi pannaan se käypä arvo, mikä omaisuudella oli verovelvollisuuden alkaessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perintövero on perintönä tai testamentin perusteella saatavasta omaisuudesta maksettava vero. Verohallinto määrää perintöverot perukirjan ja sen liitteiden perusteella.
        Perintöveron perusteeksi pannaan se käypä arvo, mikä omaisuudella oli verovelvollisuuden alkaessa.

        Perintöverotusta voidaan oikaista. Yksi esimerkki veron oikaisusta on, että perukirjassa jokin omaisuus on merkitty väärään arvoon. Esim. asunto on arvioitu 110.000 euron arvoiseksi ja se [pian perunkirjoituksen jälkeen] myytäessä siitä saadaankin vain 95.000 euroa. Verottaja hyväksyy mainitun myyntiarvon käyväksi arvoksi ja oikaisee perintöveroa hakemuksesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      80
      1239
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      1046
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      980
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      878
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      754
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      681
    8. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      662
    9. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      660
    10. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      628
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      555
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      517
    17. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      42
      474
    20. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    Aihe