Lasketaanko perintövero sen mukaan, minkä summan perii pesästä vai maksaako kaikki osakkaat sen mukaan, mitä perukirjaan on vainajan omaisuudeksi merkitty?
Vastaukset 12
- Anonyymi
Kuvitellaan, että sinä ja siskosi saatte 25000€ silkkaa rahaa perintönä, oletetaan siis, että kaikki kp:n velat, hautajaiset jne on ensin maksettu. 20:n ylimenevästä eli 5000:sta maksatte perintöveroa. Se vero on rintaperillisillä vähän vähempi.
Sitten jos on osake/talo, niin tällaista ei ole omalle kohdalle osunut, että pitääkö arvioittaa ensin ja ilmoittaa verottajalle arvio, ennen kun on myyty ja verottaja lätkäsee heti laskun perään vaikkei osaketta/taloa ole vielä myyty ja itse olette peeaa? Näistäkin juoksee kulut koko ajan. Tähän saat varmasti vastauksen viisaammalta. - Anonyymi
Perukirjan mukaan maksetaan, varsinkin jos jako viipyy. Lopuksi perintövero korjautuu todella saadun perinnön mukaan.
- Anonyymi
No toivottavasti ei kerkeä tulla, koska huomattava omaisuus kyseessä. Perukirja lähetetty verottajalle 3kk sitten ja tarkoitus olisi allekirjoittaa jakokirja ihan piakkoin. Onkohan mahdollista selvitä omalla osuudellaan, eikä perukirjan mukaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No toivottavasti ei kerkeä tulla, koska huomattava omaisuus kyseessä. Perukirja lähetetty verottajalle 3kk sitten ja tarkoitus olisi allekirjoittaa jakokirja ihan piakkoin. Onkohan mahdollista selvitä omalla osuudellaan, eikä perukirjan mukaan.
Mitä ihmettä tarkoitat? Et tietenkään maksa kuin oman osuutesi koskaan, muut maksavat omansa.
- Anonyymi
Eihän nyt mikään tässä korjaannu jälkikäteen. Perukirja on veroilmoitus, jonka perusteella perintövero maksetaan. Oman osuutesi voit vaikka lahjoittaa tai myydä satasella. Mikään ei siitä muutu. Lahjan saaja toki maksaa lahjaveroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän nyt mikään tässä korjaannu jälkikäteen. Perukirja on veroilmoitus, jonka perusteella perintövero maksetaan. Oman osuutesi voit vaikka lahjoittaa tai myydä satasella. Mikään ei siitä muutu. Lahjan saaja toki maksaa lahjaveroa.
Perintöverostusta voidaan oikaista perinnönjaon mukaan. Verotus riippuu tietenkin siitä, millä perusteella jakokirja poikkeaa perukirjan tiedoista. Perukirja on lähtökohta verotukselle ja pätevästä syystä veortusta voidaan oikaista.
- Anonyymi
Ainakin minulla verottaja maksatti kaikki perintöverot, koko kuolinpesän osalta. vaikka valitin asiasta, sen kerrotiin olevan asianmukainen, kuitenkin MML kertoi, etten tule saamaan lainhuutoja ko. tilalle. Valitus on ollut vireillä vuosia ja viimeksi verottaja sanoi, ettei tiedä mitä pitäisi tehdä.
- Anonyymi
Ainoa oikea vastaus on tämä.
Perintovero tulee osakaskohtaisesti eli sen koko omaisuuden arvo jaettuna perintöön oikeutettujen lukumäärällä (numeroin, 400 000 jaettuna 10 = 40 000 per osakas ja 20 000 (veroraja) ylittävästä maksatte perintöveron).
Omaisuutta myydessä, jos myyntihinta on 55 000, vähennetään hankinta arvo ja sen jälkeisestä maksetaan luovutusvoitto vero.
Täältä paremmin https://www.veronmaksajat.fi/neuvot/henkiloverotus/sijoittaminen/myyntivoitot-ja-tappiot/omaisuuden-myynti/#a05ff6f9- Anonyymi
Liian yksinkertainen on tapaus tai selitys. Ei testamentilla saava maksa mistään muusta kuin hänelle tulevasta perinnöstä samoin kuin kukaan muukaan. Omasta osuudesta menee perintövero. Omasta osuudesta haetaan myös vapautusta tai huojennusta.
- Anonyymi
Oikea vastaus on, että perintöveroa maksetaan sen mukaan kuin lain mukaisesti sinun pitäisi saada jäämistöstä. Jos saat eri määrän, mitä lain mukaan tulisi saada, maksat perintöveroa joko liian paljon [kun saat vähemmän kuin lain mukaan] tai liian vähän [kun saat ylimääräistä].
- Anonyymi
Perintövero on perintönä tai testamentin perusteella saatavasta omaisuudesta maksettava vero. Verohallinto määrää perintöverot perukirjan ja sen liitteiden perusteella.
Perintöveron perusteeksi pannaan se käypä arvo, mikä omaisuudella oli verovelvollisuuden alkaessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perintövero on perintönä tai testamentin perusteella saatavasta omaisuudesta maksettava vero. Verohallinto määrää perintöverot perukirjan ja sen liitteiden perusteella.
Perintöveron perusteeksi pannaan se käypä arvo, mikä omaisuudella oli verovelvollisuuden alkaessa.Perintöverotusta voidaan oikaista. Yksi esimerkki veron oikaisusta on, että perukirjassa jokin omaisuus on merkitty väärään arvoon. Esim. asunto on arvioitu 110.000 euron arvoiseksi ja se [pian perunkirjoituksen jälkeen] myytäessä siitä saadaankin vain 95.000 euroa. Verottaja hyväksyy mainitun myyntiarvon käyväksi arvoksi ja oikaisee perintöveroa hakemuksesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 801239
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K151046En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61980- 65878
- 60760
- 59754
- 62681
- 69662
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24660Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49637Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.39628- 133616
- 50569
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36555- 33520
- 19517
- 29515
- 72486
- 42474
- 40467