Meinasin lukea Potter kirjat, eli kantsiiko lukea ne ilmestymisjärjestyksessä vai onko tarinat omiaan? Sama kysymys leffojen suhteen.
Potterit jatkumoa toisilleen?
2
201
Vastaukset
- Anonyymi
Potterit ovat vahvasti jatkumoa toisilleen, joten ne kannattaa ehdottomasti lukea ilmestymisjärjestyksessä. Esimerkiksi toinen kirja eli Salaisuuksien kammio saattaa lukiessa pitkään tuntua ensimmäisestä kirjasta eli Viisasten kivestä täysin irralliselta tarinalta, mutta sen kirjan loppuratkaisu (jota en tietenkään rupea paljastamaan, koska spoilerit eivät ole suotavia) sitoo senkin vahvasti osaksi halki koko kirjasarjan jatkuvaa tarinaa.
Elokuvat perustuvat kirjoihin, joten niiden kohdalla vastaus on tismalleen sama. Kirjat on kyllä parempia kuin elokuvat (minun mielestä). - Anonyymi
lue ensin ykkös kirja ja sen jälkeen kakkos kirja
jos et tiedä mikä järjestys on niin se on (laitan ykköskirjan ensiksi)
Harry Potter ja viisasten kivi
Harry Potter ja salaisuuksien kammio
Harry Potter ja Azkabanin vanki
Harry Potter ja liekehtivä pikari
Harry Potter ja feeniksin kilta
Harry Potter ja puoliverinen prinssi
Harry Potter ja kuoleman varjelukset
leffoissa sama juttu ainoa vain että leffoissa tuo vika (kuoleman varjelukset) on jaettu kahteen osaan koska muuten se olisi ollut liian pitkä
lue kirjat ensin sitten vasta katso leffa tiedän omasta kokemuksesta oon iso harry potter fani
kirjat ovat samaa tarinaa, ekassa kirjassa harry menee ekalle vuodelle tokassa tokalle jne.
oikeasti lue järjestyksessä ja huolella niin ymmärrät kirjat voivat olla välillä hämmentäviä, mutta tokalla luku kerralla tai kysymällä ymmärrät paremmin.
ja anteeks jos tosta ei saa kunnolla selvää oon tosi huono selittämään ja selitän aina väärässä järjestyksessä, oon myös nuori.
ps. jos lainaat kirjat kirjastosta kannattaa joko kysyä henkilökunnalta apua tai lukea se takakansi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-257587Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite986226Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1164358- 1554274
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain562594Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.542370- 1632031
- 661943
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1461815- 451614