Potterit jatkumoa toisilleen?

Anonyymi-ap

Meinasin lukea Potter kirjat, eli kantsiiko lukea ne ilmestymisjärjestyksessä vai onko tarinat omiaan? Sama kysymys leffojen suhteen.

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Potterit ovat vahvasti jatkumoa toisilleen, joten ne kannattaa ehdottomasti lukea ilmestymisjärjestyksessä. Esimerkiksi toinen kirja eli Salaisuuksien kammio saattaa lukiessa pitkään tuntua ensimmäisestä kirjasta eli Viisasten kivestä täysin irralliselta tarinalta, mutta sen kirjan loppuratkaisu (jota en tietenkään rupea paljastamaan, koska spoilerit eivät ole suotavia) sitoo senkin vahvasti osaksi halki koko kirjasarjan jatkuvaa tarinaa.

      Elokuvat perustuvat kirjoihin, joten niiden kohdalla vastaus on tismalleen sama. Kirjat on kyllä parempia kuin elokuvat (minun mielestä).

    • Anonyymi

      lue ensin ykkös kirja ja sen jälkeen kakkos kirja
      jos et tiedä mikä järjestys on niin se on (laitan ykköskirjan ensiksi)
      Harry Potter ja viisasten kivi
      Harry Potter ja salaisuuksien kammio
      Harry Potter ja Azkabanin vanki
      Harry Potter ja liekehtivä pikari
      Harry Potter ja feeniksin kilta
      Harry Potter ja puoliverinen prinssi
      Harry Potter ja kuoleman varjelukset

      leffoissa sama juttu ainoa vain että leffoissa tuo vika (kuoleman varjelukset) on jaettu kahteen osaan koska muuten se olisi ollut liian pitkä

      lue kirjat ensin sitten vasta katso leffa tiedän omasta kokemuksesta oon iso harry potter fani
      kirjat ovat samaa tarinaa, ekassa kirjassa harry menee ekalle vuodelle tokassa tokalle jne.
      oikeasti lue järjestyksessä ja huolella niin ymmärrät kirjat voivat olla välillä hämmentäviä, mutta tokalla luku kerralla tai kysymällä ymmärrät paremmin.
      ja anteeks jos tosta ei saa kunnolla selvää oon tosi huono selittämään ja selitän aina väärässä järjestyksessä, oon myös nuori.

      ps. jos lainaat kirjat kirjastosta kannattaa joko kysyä henkilökunnalta apua tai lukea se takakansi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      25
      7587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6226
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4358
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4274
    5. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      56
      2594
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      54
      2370
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      2031
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      1943
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      146
      1815
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1614
    Aihe