https://thaimaansuomalainen.com/thaimaalaiset-suomessa/ Suomessa jo yhtä paljon Thaimaalaisia ,kuin romaneja joista 80% naisia ja avioliiton kautta oleskeluluvan saaneita. Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka moni on työelämässä ilman Kelan tukia vai elättääkö mies myös mahdollisen eron jälkeen? Oleskelulupahan pysyy.
Suomen Thaimaalaiset
Anonyymi-ap
26546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Thaimaalaiset on viime tilastossa, Kaikki tai lähes Kaikki TyöElämässä !
Mustalaiset -Kaikki Täysi-ikäiset Eläkeläisiä - Ei merkintää TyössäOlevista ?
Näin on, oman lompsansa päällä istuvat ja laittavat koko kroppansa likoon elannon saamiseksi.
Vaan sulle ei edes rahasta reppana
Miksi mustalaiset ei käy töissä, ei missään, mutta kauppojen yksikätistä rassaavat
Elävät erilaisilla pelivoitoilla ja/tai hevosilla? Tokkopa vaan.
Käyhän se viivanjako työstä.
Kääkö katteeks toiset saa sinä et
Vietnamilaista ja Filippiinoja näkyy usein sairaala apulaisena,keittäjinä laitoskeittiöillä, lähihoitajan jne... mutta Thaikkuja lähinnä miehille tarkoitetuissa hieromoissa.
Kelan elätys ja mieheltä saatavat elatusmaksut ovat nekin parempi,kuin elämä riisipellolla tai paikallisen yökerhon viihdyttäjänä.
Älä sie pilikkaa mustalaisii. Kyl hevosehoito ja raveis käynti on kovaa hommoo. Eiks meilloo meppinäkkii yks hevosehoitaja. Autojen trokauskii vaatii kovii hermoja.
Arvostan enemmän romaneja.
Vain unelmissas onneton
Kummatkin petkuttaa minkä kerkiää.
Pidän pitkistä romaaneista. Ne yltävät ottaa tavaran hameeseen ylähyllyltäkin ja niitä lukiessa aika kuluu mukavasti. 📚
Vain unelmissas tappi
Minä tykkään enemmän lyhyistä novelleista.
Ei mittään väliä, hehe.
Kyllä ne on ihania ja hyvin hoitavat hommat eikä tarvitse niin vakituisesti seurustella vaimokin tykkää kun rupeaa olemaan kuivahko siitä tulloo heppi kipiäksi.
Romaninaiset pitävät omanarvonsa ja osaavat pukeutua säädyllisesti. Lisäksi katselevat puolison omista piireistään.
Kyllä haakertti on iloinen jos valkomies nai sen romanisiskon, etenkin jos valkomies on varakas autokauppias.
Minulle esitteli eräs Thainainen "P*ssy cigarette showta" eli laittoi savukkeen ala huuliensa väliin ja käski imaista..
Palautus koneeseen vain muiden maahantunkeutujien tavoin.
Monella persumiehellä näkyy olevan ulkomaalainen kumppani. Kertoo jotain miehestä?
Sehän kertoo ,että persumies ei ole rasisti
Se kertoo, että viivan voima on aina voimakkaampi.
Haittamaahanmuuttoa. Filippiiniläiset arvoiltaan erilaisia ja Suomi toivookin sieltä maahanmuuttoa lähihoitajaksi.