Subbari ei soi

Anonyymi-ap

Osaisko joku auttaa kun Mulla on 712d d2 subbari ja 1.1500d irinium pääte mutta jostain syystö ne ei soi. Vahvistimessa palaa poweri vihreänä ja tulee 12volttia herätteelle ja plussan ja miinuksen väliin. Kytkin elementin 2x2ohm yhteen ohmiin eli kummankin kelan plussat tuli vahvistimen plus ja miinukset miinukseen ja mittasin vielä että tulee yksi ohm. radion kytkiessä päälle joka on pioneer 2din kuuluu subbarista pamahdus mutta ei soi vaikka sieltäkin on laitettu subbarille "on" asento. Illalla sitten kaupassakäydessä huomasin että radion Bluetooth ei toiminut oikein, puhelut yms näkyi mutta wn voinut soittaa musiikkia bluethootilla. Missä voinee olla vika.

Iso kiitos sille joka osaisi auttaa

3

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkista sen radion/soittimen kaiuttimien asetukset. Ne pitää olla niin, että soitin ohjaa matalat taajuudet subbarille. Kotilaitteissa usein pitää muiden kaiuttimien olla asetuksessa "small", jotta bassot ohjautuu subwooferille. Myös mahdolliset suodinasetukset pitää tsekata. Soittimen ohjekirja auttaa. Löytyy netistä, jos ei oo paperisena.
      Tuo Bluetooth kannattaa parittaa uudestaan ja tsekata puhelimesta, että on paritettu ja yhdistetty. Kokeile ottaa ne puhelut pois puhelimessa sen soittimen osalta Bluetooth asetuksissa. Tarkista mediaa toistettaessa, että toistava sovellus ohjaa sen Bluetoothiin eikä muuhun kohteeseen. Sovelluksen asetuksista mahdollisesti tämä löytyy tai puhelimen ääniasetuksista. Kokeile toista sovellusta, jos ei toimi.

      • Anonyymi

        Sain toimimaan mutta sitö mietin ettö vaikuttaako se kun rca vahvistimen päihin tuli tosipieniä lukemia ac yleismittarilla siihen subbarilla soimiseen kun pitöö olla volumet puhelimesta täysillä ja matkasta 30 ja gain täysillä että soi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sain toimimaan mutta sitö mietin ettö vaikuttaako se kun rca vahvistimen päihin tuli tosipieniä lukemia ac yleismittarilla siihen subbarilla soimiseen kun pitöö olla volumet puhelimesta täysillä ja matkasta 30 ja gain täysillä että soi.

        Onko subbarin vahvistimen tasot oikein? Sieltä pitää ruuvata ne tasot kohdilleen, jolloin subwoofer soi oikealla voimakkuudella muihin kaiuttimiin nähden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe