Onko kukaan käytänyt vaihdevuosihikoiluun Yliopiston apteekin valmistamaa Ergotamin-lääkettä. Se tehdään belladonna-nimisestä kukasta. Sitä saa nykyään vain reseptillä. Lähtikö vaivat?
Ergotamiini
16
15006
Vastaukset
- belladonna
otan kaksi aamulla ja kaksi illalla aika hyvin tehoo
- 54 v
yksi yöksi hikoilu hävisi.
- hiki pinnassa
Olen noin kuukauden käyttänyt ergotamiinia,enää yksi tabl.päivässä.Hyvin on auttanut.Aina ennen hiki pinnassa,nyt ei kuuma koskaan.Yöllä saa nukuttua erittäin hyvin.
- ei liity juurikaan mutta.....
hassua ajatella että sitä tulee belladonnasta.. kyseisetä aineesta valmistetaan lsd:tä. ja on lähinnä viljojen sienitauti(kts.http://fi.wikipedia.org/wiki/Torajyvä) en tidä mitä kyseisellä aineella tehdään muuta mutta pisti silmään.. :)
- riitax2011
voisitko kertoa lisää? olen vuoden kärsinyt hirveästä hikoilusta ja pahenee vaan. en voi käyttää hormonilääkkeitä kun tupakoin ja kolesterolinarvoni on 8, josta sitä pahaa kolesterolia yli 6. saako tuota reseptillä. luontaistuotteisiin ei mulla ole varaa kun olen pitkäaikaistyötön. olen niiiin epätoivoinen. jos viitsit/ehdit kerro ihmeessä omasta kokemuksestasi ja miten, millä nimellä tuota vois lääkäriltä pyytää. oliko pahoja sivuvaikutuksia jne. jään odottamaan vastaustasi joko tälle palstalle tai [email protected]
pliiis vastaa. - rit ow
Yliopiston apteeekki myy Bellergal-valmistetta (reseptilla), jossa on ergotamiinia. Muutenhan ergotamiinia kaytetaan lahinna migreenikohtausten hoidossa, vanha laake.
- Eri aineita
Ergotamiini ja belladonna ovat minun tietääkseni eri aineita. Bellergal niminen lääke sisälsi 3:a eri ainetta: belladonna-alkaloideja 0,1 mg, ergotamiitartaattia 0,3 mgnia ja fenbarbitaali 20mg. Lääkettä ei ole enää markkinoilla, mutta belladonnan ja ergotamiinin yhdistelmää valmistetaan joissain apteekeissa.
Ergotamiinin vaikutus on supistaa sileitä lihaksia, esim verisuonissa. Belladonna vaikutus on rauhoittava, hikoilua vähentävä ja kouristuksia ja kipuja lievittävä. Fenobarbitaalista en tiedä.
Belladonna eli lemmonmarja on koisokasvi. Siitä saatavat vaikuttavat aineet ovat keskushermostoon vaikuttavia aineita: pääasiassa hyoskyamiini, atropiini, skopolamiini, belladonniini,tropiini,apoatropiini, kuskhygriini.
Torajyvä sisältää ergometriiniä, ergotamiinia, ergokryptiinejä, ergokorniinia,ergokritiiniä, ergosiiniä, ergovaliinia, elymoklaviinia ja festuklaviinia. Sen lisäksi vielä histamiinia, tyramiinia yms. - hikipallero
Olen nyt muutaman kuukauden käyttänyt Ergotamin- tabletteja (yliopiston apteekki) 2.4 kertaa päivässä. Ovat auttaneet tosi hyvin ja maksavat vain noin kolmanneksen hormonilääkkeiden hinnasta. Muita vaihdevuosivaivoja ei ole, mutta hikoilu oli niin voimakasta, varsinkin hiuksissa ja kasvoissa, että se alkoi jo häiritä sosiaalista elämääni. Kannattaa kokeilla!
- yx tiedonhaluinen
Eikös se ole reseptillä saatavaa mikreenilääke?
- hikipallero
yx tiedonhaluinen kirjoitti:
Eikös se ole reseptillä saatavaa mikreenilääke?
On reseptilääke ja käytettiin ainakin aikaisemmin migreenin hoitoon. Lääke valmistetaan Yliopiston apteekissa, mutta toimitetaan myös muista apteekeista.
- yx tiedonhaluinen
hikipallero kirjoitti:
On reseptilääke ja käytettiin ainakin aikaisemmin migreenin hoitoon. Lääke valmistetaan Yliopiston apteekissa, mutta toimitetaan myös muista apteekeista.
Saitko lääkäriltä reseptin nimen omaan vaihdevuosi vaivaan?
- tepsii
Työtoverillani oli aikoinaan kauhean kovat vaihdevuosihikoilut ja kuumat aallot; hiki valui töissäkin pitkin naamaa. Olin kuullut tästä lääkkeestä ja suosittelin häntä menemään työterveyslääkäriasemalle, jossa olin kuullut kyseisestä lääkkeestä keikkaa tehneeltä syöpälääkäriltä. Työtoverini meni, sai reseptin ja alkoi käyttämään tätä ergotamin-belladonna-phenobarbital-yhdistelmää. Vaivat loppuivat kuin seinään. Tässä hyvä esimerkki kyseisestä lääkkeestä.
- hyvintoimii
Minullakin toimi heti kun aloitin käytön. Kaikki hikoilut hävisivät kuin seinään. Yksi tabletti illalla.
- Anonyymi
Koska viimeksi tätä on saanut apteekista?
Raaka-aineissa saatavuus ongelmia.- Anonyymi
Viime vuoden puolella sai. Todella pitkä tauko.
- Anonyymi
Nyt on taas saatavilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383672Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal283232- 692878
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912720- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no811699- 221518
- 281507
- 281478
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474