Onko kukaan käytänyt vaihdevuosihikoiluun Yliopiston apteekin valmistamaa Ergotamin-lääkettä. Se tehdään belladonna-nimisestä kukasta. Sitä saa nykyään vain reseptillä. Lähtikö vaivat?
Ergotamiini
16
14251
Vastaukset
- belladonna
otan kaksi aamulla ja kaksi illalla aika hyvin tehoo
- 54 v
yksi yöksi hikoilu hävisi.
- hiki pinnassa
Olen noin kuukauden käyttänyt ergotamiinia,enää yksi tabl.päivässä.Hyvin on auttanut.Aina ennen hiki pinnassa,nyt ei kuuma koskaan.Yöllä saa nukuttua erittäin hyvin.
- ei liity juurikaan mutta.....
hassua ajatella että sitä tulee belladonnasta.. kyseisetä aineesta valmistetaan lsd:tä. ja on lähinnä viljojen sienitauti(kts.http://fi.wikipedia.org/wiki/Torajyvä) en tidä mitä kyseisellä aineella tehdään muuta mutta pisti silmään.. :)
- riitax2011
voisitko kertoa lisää? olen vuoden kärsinyt hirveästä hikoilusta ja pahenee vaan. en voi käyttää hormonilääkkeitä kun tupakoin ja kolesterolinarvoni on 8, josta sitä pahaa kolesterolia yli 6. saako tuota reseptillä. luontaistuotteisiin ei mulla ole varaa kun olen pitkäaikaistyötön. olen niiiin epätoivoinen. jos viitsit/ehdit kerro ihmeessä omasta kokemuksestasi ja miten, millä nimellä tuota vois lääkäriltä pyytää. oliko pahoja sivuvaikutuksia jne. jään odottamaan vastaustasi joko tälle palstalle tai [email protected]
pliiis vastaa. - rit ow
Yliopiston apteeekki myy Bellergal-valmistetta (reseptilla), jossa on ergotamiinia. Muutenhan ergotamiinia kaytetaan lahinna migreenikohtausten hoidossa, vanha laake.
- Eri aineita
Ergotamiini ja belladonna ovat minun tietääkseni eri aineita. Bellergal niminen lääke sisälsi 3:a eri ainetta: belladonna-alkaloideja 0,1 mg, ergotamiitartaattia 0,3 mgnia ja fenbarbitaali 20mg. Lääkettä ei ole enää markkinoilla, mutta belladonnan ja ergotamiinin yhdistelmää valmistetaan joissain apteekeissa.
Ergotamiinin vaikutus on supistaa sileitä lihaksia, esim verisuonissa. Belladonna vaikutus on rauhoittava, hikoilua vähentävä ja kouristuksia ja kipuja lievittävä. Fenobarbitaalista en tiedä.
Belladonna eli lemmonmarja on koisokasvi. Siitä saatavat vaikuttavat aineet ovat keskushermostoon vaikuttavia aineita: pääasiassa hyoskyamiini, atropiini, skopolamiini, belladonniini,tropiini,apoatropiini, kuskhygriini.
Torajyvä sisältää ergometriiniä, ergotamiinia, ergokryptiinejä, ergokorniinia,ergokritiiniä, ergosiiniä, ergovaliinia, elymoklaviinia ja festuklaviinia. Sen lisäksi vielä histamiinia, tyramiinia yms. - hikipallero
Olen nyt muutaman kuukauden käyttänyt Ergotamin- tabletteja (yliopiston apteekki) 2.4 kertaa päivässä. Ovat auttaneet tosi hyvin ja maksavat vain noin kolmanneksen hormonilääkkeiden hinnasta. Muita vaihdevuosivaivoja ei ole, mutta hikoilu oli niin voimakasta, varsinkin hiuksissa ja kasvoissa, että se alkoi jo häiritä sosiaalista elämääni. Kannattaa kokeilla!
- yx tiedonhaluinen
Eikös se ole reseptillä saatavaa mikreenilääke?
- hikipallero
yx tiedonhaluinen kirjoitti:
Eikös se ole reseptillä saatavaa mikreenilääke?
On reseptilääke ja käytettiin ainakin aikaisemmin migreenin hoitoon. Lääke valmistetaan Yliopiston apteekissa, mutta toimitetaan myös muista apteekeista.
- yx tiedonhaluinen
hikipallero kirjoitti:
On reseptilääke ja käytettiin ainakin aikaisemmin migreenin hoitoon. Lääke valmistetaan Yliopiston apteekissa, mutta toimitetaan myös muista apteekeista.
Saitko lääkäriltä reseptin nimen omaan vaihdevuosi vaivaan?
- tepsii
Työtoverillani oli aikoinaan kauhean kovat vaihdevuosihikoilut ja kuumat aallot; hiki valui töissäkin pitkin naamaa. Olin kuullut tästä lääkkeestä ja suosittelin häntä menemään työterveyslääkäriasemalle, jossa olin kuullut kyseisestä lääkkeestä keikkaa tehneeltä syöpälääkäriltä. Työtoverini meni, sai reseptin ja alkoi käyttämään tätä ergotamin-belladonna-phenobarbital-yhdistelmää. Vaivat loppuivat kuin seinään. Tässä hyvä esimerkki kyseisestä lääkkeestä.
- hyvintoimii
Minullakin toimi heti kun aloitin käytön. Kaikki hikoilut hävisivät kuin seinään. Yksi tabletti illalla.
- Anonyymi
Koska viimeksi tätä on saanut apteekista?
Raaka-aineissa saatavuus ongelmia.- Anonyymi
Viime vuoden puolella sai. Todella pitkä tauko.
- Anonyymi
Nyt on taas saatavilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342714Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612287Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221403- 1151062
- 961021
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13912Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55808Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50751Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277742