Olen ollut töissä seurakunnalla alle vuoden ja käyttänyt verokorttia (olen 16v).. onko niin että kun käyttää verokorttia, ei tarvitse täyttää veroilmoitusta?? sillä nyt sain postissa että en ole täyttänyt veroilmoitusta ja se pitäisi täyttää tai tapahtuu jotain.. mutta omasta mielestäni minun ei tarvitsisi!! miten on?? olen tietämätön näissä asioissa...
APUAAAAAAAAAAAAAA:( veroasioista)
minä vaan
4273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Veroilmoitus tulee täyttää joka vuosi. sen mukaan saat joko rahaa takaisin elikkä veronpalautusta taikka joudut maksamaan elikkä ns.mätkyjä. verokortti on eri juttu, siitä työnantajan(palkan maksaja) näkee veroprosenttisi elikkä sen paljonko menee veroo palkastasi.
Joillekkin tulee veroehdotus(valmiix täytetty lappu) mutta tästä en osaa sanoa enempää, koska mulle ei tätä tuu. Älä huoli, moni muukin on ihan pihalla näiden kaikkien vero-juttujen kanssa.
niin eli mun ei siis tartte täyttää sitä veroimotusta koska mulla on verokortti?
se verottaja on sulta pyytänyt veroilmoituksen,olis syytä se rivakasti täyttää,saattaa tulla muuten aikamoiset lisäverot.
Verokortti ja veroilmoitus ei tavallaan liity yhteen.
Verokortti on se paperi mistä työnantaja saa tiedon sun pidätysprosentista.
Veroilmoitus taas on se,josta verottaja saa tiedon sun tuloista ja mahdollisista vähennyksistä.
Kun ei tiedä mitä siinä sun kirjeessä ihan oikeesti luki,on vaikeaa neuvoa paremmin.
Ootko varma,ettei se ollut kumminkin sellainen iso ,taiteltu paperi jossa luki:VEROEHDOTUS?
Kyllä sun pitää oikeesti käydä,tai soittaa sinne verotoimistoon.
Koska oot alaikäinen sun vanhemmista jompikumpi saa hoitaa asian puolestasi.
Noi verottajan viestit kannattaa hoidella aina aika nopsasti.
Täytät sen ilmoituksen, mikä tuli postissa ja liität liitteeksi työnantajaltasi saaman palkkatodistuksen viime vuodelta (2004). Jos olet hukannut kyseisen paperin, pyydä työnantajaltasi kopio. Jos ei tee veroilmoitusta, joutuu maksamaan 60% arvioveroa oli verokortti tai ei. Verokortti on aivan eri asia kuin veroilmoitus.
Veroehdotuksen piiriin pääsevät yleensä vakituisessa työssä käyvät, jotka ovat jo muutamaan kertaan käsin itse tammikuun loppun mennessä veroilmoituksen tehneet menneinä vuosina tai eläkeläiset.
Eli mätkyjä tiedossa, jos et tee ilmoitusta. Ja niitä ei pääse karkuun sitten enää millään. Ne ovat ulosottokelpoista velkaa, joka ulosmitataan sinulta niinkauan kuin olet maksanut velkasi. Samoin luottotiedot menevät, etkä saa lainaa, puhelinliittymää jne. Eli kiiruusti täyttämään lomaketta.