Tässä on eräs kuvaus johtajan työnkuvasta ja sen vaatimuksista:
Johtajan tulee olla tietoinen hyvin monen ammattiryhmän työstä, niiden vaatimuksista organisaation tuloksiin. Tämä kuulostaa mahdottomalta tehtävältä.
Johtajan asenteet ja näkemys ammattiosaamisen monimuotoisuudesta heijastuvat vahvasti koko työyhteisöön. Tietty ammattitausta ei takaa hyvää hyvinvointiorganisaation johtamista. Tarvitaan johtamiskompetenssia, joka perustuu nimenomaan laajoihin tietoihin, monipuolisiin taitoihin ja ennen kaikkea oikeaan johtamisasenteeseen. Niin sosiaali- kuin terveydenhuoltolakikin painottaa johtamisessa moniammatillista asiantuntemusta palveluiden organisoinnissa, kehittämisessä sekä johtamisessa.
Sote-alan ammattilaisten ja asiantuntijoiden tulisi toimia johtamiskumppaneina ja avaintoimijoina organisaation kehittämisessä.
Palvelujen organisoiminen integraatiohengessä tulleekin korostumaan hyvinvointijohtajien ja sote-ammattilaisten yhteistyössä. Sote-alan ammattilaisten ja asiantuntijoiden tulisi toimia johtamiskumppaneina ja avaintoimijoina organisaation kehittämisessä.
Johtamisessa tarvitaan myös osaamisen hallintaa. Osaamisen hallinnalla tarkoitetaan esimerkiksi henkilöstön koulutusten, pätevyyksien ja taitojen kehittämistä ja hyödyntämistä. Palvelujen turvaamiseksi oikeat henkilöt on kyettävä sijoittamaan oikeisiin tehtäviin.
On tärkeää muistaa, että henkilöstön hyvinvoinnista on huolehdittava, sillä henkilöstö on hyvinvointialueen tärkein resurssi. Hyvällä, henkilöstöä huomioivalla johtamisella vaikutetaan laajasti palveluiden laatuun, asiakasturvallisuuteen ja henkilöstön hyvinvointiin. Ammatillisen johtamisen on oltava läsnä siellä, missä työtä tehdään. Johdossa tulee näin ollen olla tasavertaisesti sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisia!
Sotealan johtajien palkkoja on kritisoitu rajustikin
5
264
Vastaukset 5
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010727696.html
Onko tämä totta? Epäilyttää laittaa keräykseen vaikka nytkin värjöttivät vesisateessa kaupan edessä. Laitoin 2 euroa ihan siksi kun säälitti kerääjä, kaikki kulkivat ohi.- Anonyymi
Aloitus on soten johtajista, ei SPR:n palkoista.
Ei minua "epäilyttäisi" laittaa kahta euroa keräykseen.
Vaikka olenkin pieneläkeläinen ei se kaksi euroa minua köyhdytä
ja koska jutun luit, niin tietysti huomasit,
että siinä kerrottiin, että palkat menevät eri rahoista.
Keräysrahoista 80 % menee kohteisiin.
Totuutta en tiedä. Olen tämän lehtijutun varassa.
Aikaisemmin olen kyllä lukenut esimerkiksi SPR:n johtajien hulppeista
luontoiseduista, edullisista luxuslukaaleista.
Ehkä se on heidän asemansa mukainen ?
En osaa sanoa. Ehkä saamme lukea asiasta lisää. - Anonyymi
Lyhyesti valinnasta. Luottamuksellinen
Sote-johtajan toimeen vaaditaan voimassa oleva kepusosdem-poliittinen luottamusta tai vastaavat tiedot
Valitun perustelut tehdään asianmukaisesti tekoälyllä jälkeenpäin sopiviksi. T- älyn puuttuessa voidaan toimenkuva perustella myös puppugeneraattorilla tai kohteeseen soveltuvalla sepitteellä - Anonyymi
..jäsenkirja..
- Anonyymi
Sote-johtajien palkat ovat puoluetukea, tukea poliittisesti valituille johtajille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400