Kiukaan hormi

Anonyymi-ap

Edellinen asukas siirtänyt kiukaan hormiliitäntää piipussa ja asentanut jonkun tee-se-itse kiukaan.

Meinasin hommata uuden, mutta voiko nykykiukaiden takaliitännästä vetää hormiputken niin, että siinä on kaksi 90 asteen mutkaa? Ikäänkuin periskooppi-mallisena?
Hormiliitäntä piippuun on n. 80cm korkeudella ja nykykiukaiden pääliliitännät lattiasuojien kanssa nousee tuolle tasalle vähintään. Takaliitännät olisi jossain 55-65cm korkeudessa.

4

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä kyllä tekisin uuden hormiliitynnän oikeaan korkoon ja muuraisin vanhan umpeen.

      • Anonyymi

        Mutta onko tommoselle 2*90 asteen mutkaa omaavalle lyhyelle hormipätkälle estettä? Kiukaan sisälläkin taitaa savukanavat tehdä monta mutkaa?

        Uuden liitännän meinasin tehdä saunaremontin yhteydessä sitten


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta onko tommoselle 2*90 asteen mutkaa omaavalle lyhyelle hormipätkälle estettä? Kiukaan sisälläkin taitaa savukanavat tehdä monta mutkaa?

        Uuden liitännän meinasin tehdä saunaremontin yhteydessä sitten

        Kiuas jää kauas hormista tuollaisilla virityksillä. Hommaa kiuas mikä on liitettävissä nykyiseen reikään hormissa.


    • Anonyymi

      Ei kai sitä mikään estä, kunhan suojaetäisyydet pysyvät sopivina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      57
      5094
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      254
      3562
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      283
      3436
    4. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      36
      2843
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      297
      2664
    6. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      57
      1950
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      287
      1890
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      143
      1829
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      32
      1432
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1175
    Aihe