Suomessa pitäisi laskea palkkoja 50 %, Jotta kilpailu muihin maihin verrattuna, säilyy.
Vuosikymmenten varsilla sosialistit ovat kiilanneet palkkoja ylöspäin ja pää on tullut vetäjän käteen.
Tässä sitä nyt ollaan. Muita vaihtoehtoja ei ole. Varautukaa tähän.
Paperipamput ajoi ulos paperitehtaat Suomesta. Panemalla perseet kenttään, siis lakkoilemalla. Työpaikat meni Kiinaan. Nyt ihmetellään kuinka tässä näin kävi?
Kermaperseet karkas Suomesta EU:hun nauttimaan korkeasta palkasta ja korruptiosta.
Mitä muuta tarvitaan kansantalouden kuralle menoon.
Suomessa ylisuuret palkat
10
197
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä jos kokeiltaisiin älykkäämpää ja tehokkaampaa työtä ja työilmapiiriä eikä vain kurjistamista. Pitää luoda lisäarvoa eikä jakaa kakkua pienempiin osiin.
- Anonyymi
Suomessa on EU:n paskimmat palkat jo nyt. Saksassakin keskimäärin yli puolta paremmat. Norjassa moninkertaiset.
- Anonyymi
Johtajilla ja politiikoille on ylisuuret palkat. Työtätekevä nainen kärvistelee pärjätäkseen.
- Anonyymi
Pitäisi ja pitäisi .... miten tuon voisi toteuttaa ilman työmarkkinoiden täyskaaosta.
- Anonyymi
sota tai kapina
- Anonyymi
Tuloeroja on kasvatettu hyväosaisten eduksi täysin kestämättömillä perusteilla.
Pienituloisen tulotaso täytyy olla aina sidoksissa kustannustasoon esim. indeksikorotuksin, siten että ostovoimaa ei missään tapauksessa tuhota millään tavalla.
Sen sijaan suurituloisilta voi odottaa vähän enemmänkin osallisuutta mm. vientialojen kehitys ja siellä tarvittavan suomalaisen työvoiman rahoitus pitäisi olla varsin suoraan suurituloisten vastuulla. Jos sitä vastuuta ei hoideta, sitten ei ole perustetta olla suurituloinenkaan, vaan siinä vaiheessa pitää suurituloisestakin tulla taas pienituloinen. - Anonyymi
Kuka on noin rohkea, että uskaltaa sanoa alittajan esityksen ääneen?
Tuo on kyllä kylmä totuus. - Anonyymi
Eipä tuota voi kauniimmin sanoa.
- Anonyymi
Semmoista se on kun ahnein kansanosa pääsee johtamaan koko maan talousasioita.
Täysin järjestelmällistä toimintaa, jolla siis käytännössä tuhotaan kaikilta muilta kansalaisilta niin työpaikat, investoinnit, terveydenhuolto, sosiaaliturva, lisäksi tavoitellaan mahdollisten perintöjen kavaltamista ja täysin järjestelmällistä ja monialaiseksi toiminnaksi sanottua väkivaltaa tämän valtiovaltaa ryöstelytoimintaan käyttävän väen hyödyttämiseksi, ja VAUHTI VAIN KIIHTYY.
Tätä sanotaan myös kansan kahtiajaoksi, mutta moni ei oikein ymmärrä mitä kaikkea se pitää sisällään, ja kuka sen tosiasiallisesti aiheuttaa.
Typerimmät mahdolliset päättäjät maan johdossa, jotka eivät tajua että maan johdossa ei ajeta hyväosaisten asioita vaan siellä ajetaan koko kansan asioita.
Valtava urakka korjata tilanne, jopa syntyvyys Suomessa on saatu romahtamaan tuon älyvapaan toiminnan takia. - Anonyymi
Kyllä herroille maksetaa erilaisia etuja, kädenpuristuksia ja eropalkkoja, jopa miljoonia.
Palkkoja Ekn Häkämies saa puolimiljoonaa vuodessa ja mistä?
Siitä kun ajaa duuanreiden, työantajien ja yrittäjien kanssa suomea konkurssiin hallituksen kanssa.
Muut alat saa olla palkkakuopassa ja nyt olisi palkkaneuvotteluissa näytettävä kunnon korotukset ja lakot. Naisvalta-aloja ollaan ajmassa palkkakuoppaan ja on ihan paskapuhetta, että liian isojen palkkojen vuoksi ei vienti vedä.
Nythän ihmiset siirtyy Viroon, jopa rikolliset yrittäjiksi kun suomessa on kaikki päin prinkkalaa. Ei osata johtaa, kilpailua ja hallituksen henkilöt ei osaa viedä suomea eteenpäin. Omituinen maa tämä Suomi.
Kokoomus istunut lähes kaikki hallituskaudet ja he ovat saaneet suomen sotkuu ja pahoin, nyt persujen kanssa, jotka vie suomea tuhoon.
Sairasya johtamista ja Ek, työantjat ja yrittäjät sanelee ja ohjaa hallitusta, olemme konkurssissa ja emem pärjää. Mätäpaise koko Suomi ja sen politiikka, Hallitus sotki maan asiat ja vielä sekaantui työ- ja palkkaneuvotteluihin, vaikka aiemmin kielsivät sen muilta. Että näin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain747617Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1283037- 1531884
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha691709Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1261540Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721482- 1321202
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784