Miten voi olla niin surkeassa jamassa porukka Kainuussa, että raakkujokien rannasta pitää saada myydä viimeisetkin surkeat näreet. Meillä Pohjanmaalla jätetään rehvakkuuttammekin kunnon kaistat vesien varteen, kun ei ole tuota pikkurahanpuutetta ja se palsta jatkuu aika pitkälle siitä rannasta.
Pe*saukiset suomussalmelaiset
Anonyymi-ap
22737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Joo, olen Pohjanmaalla katsellut jokien varsia; Pellot yltää ihan rantaan ja purkaa paskaa vesistöön.
Ministeri Mykkänen sopi omalla päätöksellään, että suurimmat metsäyhtiöt EI enää osta raaakkujokien varresta puuta, joka on 50 metriä lähempänä rantaa.
Näin kätevästi porvariministeri sosialisoi ja muutti metsäomistajien omaisuutta arvottomaksi. Metsänomistaja ei saa mitään korvausta tämän ministerikyrvän hätäisestä päätöksestä.
Hyrynsalmella sijaitseva Lietejoki on yksi näistä virtavesistä. Pahaksi onneksi Lietejoen raakut on jo aikaa sitten kuolleet kymmeniä vuosia sitten tehtyjen metsäojitusten takia. Lisäksi joen rannalla sijaitsee ampumarata josta jokeen ja sen ympäristöön on vuosikymmenten ajan syydetty lyijyä. Rata on virkistysalueen ja taajaman tuntumassa vaarantaen myös paikkakuntalaisten turvallisuuden.
Sinun mielestä metsänomistajille pitäisi maksaa, etteivät riko lakia?
Puolankalainen oli se Hukkajoen metsänomistaja.
Tuskin siinä mistään metsänomistajan surkeasta jamasta on kyse eikä ainakaan suomussalmelaisesta!
Näin on. Ja yksi Suomen suurimmista metsänomistajista!
Että turhaan aloittaja räkyttää.
Vai kateusko kalvaa?😉
Kunhan räkyttää tuo aloittaja. Kateuskin siellä voi taustalla kalvaa.
Onko metsänomistajan vika, jos puunhakkaaja/kuljettaja ei toimi oikein?
Ei ole metsänomistajan vika ainakaan, jos ei ole ollut tarkasti kuljetuksista sopimassa kenenkään kanssa.
Pohjanmaalaisten vika on .
Eihän nämä metsäpalstat monestikaan ole suomussalmelaisen omistuksessa. Omistajat ihan muualta, lähinnä länsirannikolta.
Pohjanmaalla ole metsää, on vaan aaaaakeeeta laakeeta!
On siellä latoja!
Ränsistyneitä latoja laajataakeet täynnä pohjanmaalla.
On siellä Pohjanmaalla muuan rikas Santander, omistaa ison osan alueen autoistakin.
Kateellisen ja persaukisen ulinaa tämäkin aloitus,jokainen teke omille metsilleen mitä haluaa!
...ja sitten uskot kaiken mitä ituhippi kirjoittaa ... ja toinen risuparta ihan televisiossa , tuossa totuuden ja tasapuolisuuden äänitorvessa ... julistaa ?
Valtion tuet pois, jos metsät tuntuvat täysin omilta.Tuet on sosialismia.
Noin puhuu katkera ihminen jolla ei maata muualla kuin kukkaruukussa🐵
Pohjanmaa, on siellä käyty ja vallattu maat. Noot oottaa vaan liittämistä Kainuuseen, jos tässä tarttis pullistella. Kainuusta ei tiettävästi yksikään sotanen pohojalainen oo selvinnyt hengissä kotio. Jotta pysyttäiskö likimain sovussa ja Ryssän pelossa?
Ihmiset, joilla on hyvä, optimaalinen itsetunto, tuntevat olonsa varmaksi omana itsenään ja tämä varmuus syntyy heidän itsensä sisällä. He eivät siis tarvitse itsetunnolleen pönkitystä muiden antamien kehujen muodossa!!!
Kyllä oot köppäänen. Pitäiskö vähän kurmoottaa, notta et
olis niin olovana? Turhaa prääsätä ja trossata!
Ootko ihan päässilimäänen?
Kyllä tästä änkköö saarahan aikaaseksi pöhölön kans.