Lapseton ja avioton henkilö tekee testamentin, jossa määrää testamentinsaajien (A ja B) sijaantulijoiksi saajien lapset (C, D, E, F ja G). Lisäksi testamentissa on maininta, että testamentinsaaja voi luopua testamentista kokonaan tai osittain halutessaan säilyttäen omistus- tai hallintaoikeuden. Voiko näin "kikkailla" verotuksen kanssa, että testamentinsaajat luopuvat esimerkiksi kiinteistön omistusoikeudesta, ja säilyttävät silti hallinta-ja käyttöoikeuden, ja omistusoikeus siirtyy sijaantulijoille, eli ns.sukupolven yli.
Testamentista luopuminen osittain
Anonyymi-ap
1
274
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä. Esimerkkisi on täysin sallittu perintöverosuunnittelun keino. Testamentista voi luopua osittain ilman veroseuraamuksia, ja omistusoikeuden testamentinsaaja voi "vaihtaa" testamentista luopuessaan hallintaoikeuteen, jos valtuutus testamentissa on siihen sallittu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p365288Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2484873Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1574806Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1204603Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193747Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192384Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32168- 661707
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251662- 2061376