Supersurkea paikallispoliitikko

Anonyymi-ap

Supersurkea Sirpa osoittaa sormella hallitusta, kun oikea osoite olisi Marinin hallituksen supersurkeat päätökset. Hoitajamitoitus nostettiin niin ylös, että sitä oli mahdotonta noudattaa, kun ei ollut tarpeeksi hoitajia. Hyvinvointialueet olivat mahdottoman tehtävän edessä, kun vielä rahaa ei ole ollut tarpeeksi käytettävissä. Sipilän hallitus nosti taloustilanteen paremmalle mallille, mutta Marinin hallitus alkoi lisäämään pysyviä menoja oikein olan takaa. Kallispalkkaisia virkamiehiä mm. eri ministeriöihin lisättiin surutta, koulupakkoa lisättiin yhdellä vuodella ja tämä kallis sote saatiin aikaan. Voiko Marinin hallituksen aikaansaannoksiin kukaan olla tyytyväinen? Tai voitaisiin ollakin tyytyväisiä, jos Suomi olisi rikas ja velaton maa kuten esim. Norja on. Mutta yli varojen emme voi elää, jälkipolvillako olisi muka varaa maksaa velkamme?
Olihan se huonoa johtamista ja välinpitämätöntä touhua Marinin poppoolta. Ja nyt vielä Marin on näyttänyt koko maailmalle, mistä aineksista hänet on tehty.
ps. annan kuitenkin maksimipisteet Marinin hallitukselle Suomen viemisestä Natoon. Mutta uskon, että mikä tahansa hallitus olisi vienyt Suomen Natoon Venäjän hyökkäyssodan alettua.

57

1621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Martins tekee politiikkaa.
      Tuohan uppoaa niihin jotka eivät ymmärrä tai halua ymmärtää asioiden kokonaisuuksia.
      Oikeasti Suomi on niin pahasti velkaantunut ,että hyvät ajat ovat menneet eivätkä palaa.
      On nyt itse hoito-alalla niin äänten kalastelu kiihtyy ja puhetta tulee enemmän kuin kuulija edes ymmärtää.
      Ei kai kukaan joka politiikkaa oikeasti seuraa usko tuon vasurin jatkuvaa paasausta.
      Viehän se näitä joita voi viedä kuin litran mittaa.
      Eli itse viritettyä litran mittaa vietiin kun mätää kukkoa piiloon kun tarkastajat aikoinaan tulivat torille tarkastamaan itsetehtyjä litranmittoja.
      Nämä ovat Martins omia mittoja millä mittaa omia ääniään.

    • Anonyymi

      Hyvä, tuo politikko vie hyväuskoisia joilla laput jo silmillä kuin” mätää kukkoa”.
      Toisaalta maailma on juuri sellainen , uskovat uskovat pappiin ja hukkuvat
      oljenkorteen.

      • Anonyymi

        Omaa tyhmyyttä kun ette osaa äänestää tampiot


    • Anonyymi

      Vaalityö käynnissä. Raskasta olla hoitajana, pitää päästä kokouksiin istumaan mussuttaan pullaa. Tuskin nyt niin fanaattisesti ajaa hoitajien ja vanhusten ym. asioita. Ikänsä saanut olla kokouspöydissä, kaipa tuntee itsensä kovinkin korvaamattomaksi.

      • Anonyymi

        Mee nesteelle puremaan munkkia hopi hopi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mee nesteelle puremaan munkkia hopi hopi

        Tavataan sitten Nesteellä.


    • Anonyymi

      Martins istuu Hyvinvointialueen valtuustossa päättämässä ja valittaa omista päätöksistään.Aika luokatonta.
      Kävin katsomassa Hva :n pöytäkirjoja missään en nähnyt hänen erimielisiä päätöstä mistään asiasta.
      ”Haukkuu ” niinkuin kaikki vasurit nykyistä hallitusta ,itse ovat saaneet aikaisemmassa hallituksessa istuessaan tämän kaiken aikaan.
      Hoitajamitoituksen joka ei yksinkertaisesti ole mahdollinen ja nyt hoitopaikkoja tyhjänä.
      Sote uudistuksen
      Velkaa otettiin aivan holtittomasti kun sitä ei koskaan tarvitse maksaa takaisin.
      Nyt on jo velan korot jo 3,3 miljaardia.
      Annettiin yritystukia yrityksille jotka olivat jo valmiiksi konkurssikypsiä.
      Toivon ,että itse olisi nyt siellä hoitajana ja tekisi oikeasti niitä hoitajan perustöitä eikä puhumalla tai kitaraa rämpyttämällä,tai pois olemalla kun pitää istua kokouksessa siellä ja täällä.

      • Anonyymi

        Kokoomuspersut vaihtoivat ensitöikseen lainat muuttuvakorkoisiksi.


    • Anonyymi

      Mitä tämä pikku politikko nyt sanoo kun tehtaat ajetaan alas Suolahdessa.
      No tietysti tämäkin on hallituksen vika.
      Oikea syy on Venäjä ja sen aloittama sota.
      370 työtöntä x7 näin tuokin lopettamispäätös kaupunkia kohtelee ja inhimillinen strategia aika monelle.
      Helvetti mitään kitaran rämpytyksiä en halua kuulla, en myöskään sitä puheen lässytystä.

    • Anonyymi

      Keskisuomalaisessa kommentoi vihervasemmiston ideologiaa vihreästä siirtymästä,kun haastateltiin miltä suolahtelaisista tuntuvat nämä eiliset ja Valtran tämän päiväiset ikävät irtisanomisuutiset.
      On siinä politiikko ja vielä vasuri,ei kävele ihan täysillä.

    • Anonyymi

      Niin sokeita Suolahden vasurit että tämä haltijaa sokeana ja kuurona uskovat.

    • Anonyymi

      Haltijatar puhuu niin paljon, että ei tiedä itsekkään mitä tulee sanottua.
      Aina on olevinaan oikeassa mielipiteineen ,sokeita on hyvä vedättää.

      Oikeasti varoisin tätä haltijatarta ja hänen taikasanojaan.

      • Anonyymi

        Voi voi pure munkki nillittäjä


    • Anonyymi

      Ei persuja minnekkään. 24.10 marssitaan tasa-arvon puolesta. lähdetään linja-autoasemalta sankoin joukoin kohti satamaa tuttuun tapaan. Satamassa elävää musiikkia ja a-oikeudet.

      • Anonyymi

        Persutko mielenosoitukseen. Menemällä vaikka millä kulkupelillä osoittamaan mieltään; se ei ole ekologinen teko eikä paranna maailman tilannetta. Ekologisin tapa osoittaa mieltä on istua kotona ja osoittaa etusormellaan omaa päänuppiaan. Elokapina on eniten vihaamiani tapoja osoittaa mieltään. Rikkaitten pennut siellä seilaa, ei köyhällä (perus)suomalaisella ole varaa matkustella ja töhriä kulttuurellisia rakennusaarteitamme. Ja jälkipolvet saa maksettavaksi nämäkin korjaus- ja siivoushommat, valtion kassa kun ammottaa tyhjyyttään.


    • Anonyymi

      Sipilän hallitus teki hyvää työtä, valtion talous koheni. Ja siitäkös Rinne ja Marin innostuivat lisäämään valtion pysyviä menoja. Kaiken päälle tuli korona ja syttyi sota Venäjä aloitti sodan. Marin moninkertaisti negatiivisesti hyvin alkaneen talouden elvyttämisen. Orpon hallitus koettaa korjata, mitä korjattavissa on, mutta kusessa ollaan. Sote ei toimi ja rahat ei riitä enää mihinkään. Voi Sirpa parkaa, kun hän ei ymmärrä talouden reaaliteeteistä mitään.

      • Anonyymi

        Myi valtion omaisuutta ja vei duunareilta. Samaa tekee Orpo ja puolisonsa Riikka.

        Sitten ihmetellään kovaan ääneen konkursseja ja sitä, ettei 100 000 työpaikkaa olekkaan tulossa.


    • Anonyymi

      Vai Martins oli sitä mieltä että vaneritehtaan lopetus oli hyvä kun päästään siirtymään vihreään ideologiaan.
      Oletteko koskeen kuulleet kun hän siis Martins puhuu.
      Eihän siitä ymmärrä mitään,puhe on niin omituista jopa eduskunnassa olevien puheessa on joku järki ja sanoma ,uutta tuolla tyhjän puhujalla sitä ei ole ,olevinaan niin viisas.

    • Anonyymi

      Aivoton puolueuskollinen syyttää aina hallitusta jonka kokoonpano poikkeaa demareista /vihreistä . Kannabis sumentaa ullakon .

    • Anonyymi

      Bingo pallo pyörii ja samalla puhuu puolihöyrähtäneet vielä höyrähtäneimmiksi.
      Aloittavat pehmentämisen jo lasten leireillä joita kaupunki vielä avustaa.
      On täällä Äänekoskella erikoista tämä toiminta.

    • Anonyymi

      Melkein kaikki paikkakunnat menettävät väkilukujen kehitysennusteissa. Äänekoskella vähenemä ennusteissa vuodelle 2045 on 14,8%, Viitasaarella ja Saarijärvellä suurempi. Jyväskylä ja Muurame vain porskuttavat. Laukaakin pärjäilee vajaan 2%:n väestön vähenemällä. Äänekosken väestön negatiivisen kehityksen taustalla on vasemmistolaiset umpisurkeat paikallispoliitikot.

      • Anonyymi

        Tämän päivän Keskisuomalaisen jutun mukaan Äänekosken asukasluku vähenee 16 % vuoteen 2045 mennessä. Kerropa, mitä päätöksiä paikallispoliitikot voisivat tehdä, että suunta muuttuisi? Pitää vanhuksia hengissä, niin etteivät kuolisi? Lisätä syntyvyyttä? Saada ihmisiä muuttamaan Äänekoskelle ja nykyisiä asukkaita pysymään? Muissakin kunnissa positiivinen väestönkasvu vaatii maahanmuuttajia paikkakunnalle. Voisihan Äänekoski alkaa houkutella heitä, varsinkin lapsiperheitä.

        Tosiasia on, että Äänekoskelle ei ole onnistuttu saada muuttamaan porukkaa lähikunnista. Työpaikkoja on kyllä, mutta Äänekoskelle ei haluta muuttaa. Paremmat palveluthan Äänekoskella on kuin pienissä lähikunnissa, silti ei haluta muuttaa. Jyväskyläläisille, joiden työpaikka Äänekoskella, olisi paljon halvempaa asua Äänekoskella, vaikka esim. toinen vanhemmista joutuisi kulkemaan Jyväskylässä.

        Palvelut taas vähenevät, kun niitä ei käytetä. Osan järjestää kunta, mutta eivät yritykset pysy pysy, jos asiakkaita ei riitä.

        Ja yksi tärkeä tekijä, joka vähentää muuttohalukkuutta Äänekoskelle, on negatiivinen ilmapiiri, joka loistaa erityisesti näissä anonyymeissä keskusteluissa. Jos joku vielä harkitsee tänne muuttoa, ja vähän vilkaisee keskusteluja täältä, voi unohtaa muuttoaikeet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän päivän Keskisuomalaisen jutun mukaan Äänekosken asukasluku vähenee 16 % vuoteen 2045 mennessä. Kerropa, mitä päätöksiä paikallispoliitikot voisivat tehdä, että suunta muuttuisi? Pitää vanhuksia hengissä, niin etteivät kuolisi? Lisätä syntyvyyttä? Saada ihmisiä muuttamaan Äänekoskelle ja nykyisiä asukkaita pysymään? Muissakin kunnissa positiivinen väestönkasvu vaatii maahanmuuttajia paikkakunnalle. Voisihan Äänekoski alkaa houkutella heitä, varsinkin lapsiperheitä.

        Tosiasia on, että Äänekoskelle ei ole onnistuttu saada muuttamaan porukkaa lähikunnista. Työpaikkoja on kyllä, mutta Äänekoskelle ei haluta muuttaa. Paremmat palveluthan Äänekoskella on kuin pienissä lähikunnissa, silti ei haluta muuttaa. Jyväskyläläisille, joiden työpaikka Äänekoskella, olisi paljon halvempaa asua Äänekoskella, vaikka esim. toinen vanhemmista joutuisi kulkemaan Jyväskylässä.

        Palvelut taas vähenevät, kun niitä ei käytetä. Osan järjestää kunta, mutta eivät yritykset pysy pysy, jos asiakkaita ei riitä.

        Ja yksi tärkeä tekijä, joka vähentää muuttohalukkuutta Äänekoskelle, on negatiivinen ilmapiiri, joka loistaa erityisesti näissä anonyymeissä keskusteluissa. Jos joku vielä harkitsee tänne muuttoa, ja vähän vilkaisee keskusteluja täältä, voi unohtaa muuttoaikeet.

        Pitäisikö heittää että toivon mukaan ei syntyvyys lisäänny.Jos Kelan asiakas rupeaa tehtailemaan penskoja niin miten työhaluisia lapsista tulee kun vanhemmat mallina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän päivän Keskisuomalaisen jutun mukaan Äänekosken asukasluku vähenee 16 % vuoteen 2045 mennessä. Kerropa, mitä päätöksiä paikallispoliitikot voisivat tehdä, että suunta muuttuisi? Pitää vanhuksia hengissä, niin etteivät kuolisi? Lisätä syntyvyyttä? Saada ihmisiä muuttamaan Äänekoskelle ja nykyisiä asukkaita pysymään? Muissakin kunnissa positiivinen väestönkasvu vaatii maahanmuuttajia paikkakunnalle. Voisihan Äänekoski alkaa houkutella heitä, varsinkin lapsiperheitä.

        Tosiasia on, että Äänekoskelle ei ole onnistuttu saada muuttamaan porukkaa lähikunnista. Työpaikkoja on kyllä, mutta Äänekoskelle ei haluta muuttaa. Paremmat palveluthan Äänekoskella on kuin pienissä lähikunnissa, silti ei haluta muuttaa. Jyväskyläläisille, joiden työpaikka Äänekoskella, olisi paljon halvempaa asua Äänekoskella, vaikka esim. toinen vanhemmista joutuisi kulkemaan Jyväskylässä.

        Palvelut taas vähenevät, kun niitä ei käytetä. Osan järjestää kunta, mutta eivät yritykset pysy pysy, jos asiakkaita ei riitä.

        Ja yksi tärkeä tekijä, joka vähentää muuttohalukkuutta Äänekoskelle, on negatiivinen ilmapiiri, joka loistaa erityisesti näissä anonyymeissä keskusteluissa. Jos joku vielä harkitsee tänne muuttoa, ja vähän vilkaisee keskusteluja täältä, voi unohtaa muuttoaikeet.

        Ahdasmielisyys ja juoruilu ainakin yksi syy pysyä pois täältä.


    • Anonyymi

      Uuden hallituksen aikaansaannoksia:
      Ennätysmäärä velkaa
      Ennätysmäärä työttömiä
      Ennätysmäärä konkursseja

      ... ja aloittaja syyttelee tyypillisenä persuna aikaisempia hallituksia.

      • Anonyymi

        Nythän löytyi kommentoija, joka ei ihan ole nyt ymmärryksellä. Siis lukuisat aikaisemmat hallitukset ovat liiankin reippaasti lisänneet valtion pysyviä menoja, myös kallispalkkaista virkamieskuntaa. Marinin hallitus ei alkanut mihinkään korjaaviin toimenpiteisiin, kun huomattiin valtion menojen olevan liian voimakkaassa kasvussa. Korona ja Venäjän hyökkäyssota olivat lisämausteena Marinin kaudella, mutta se hallitus ei tosiaankaan alkanut mihinkään korjaaviin toimenpiteisiin. Vasta Orpon hallitus alkoi toteuttaa korjaavia toimenpiteitä. Se tie tulee vaan olemaan tavattoman pitkä tie. Niin kuralle Marinin hallitus päästi Suomen talouden menemään. Jos Sipilän hallituspohja olisi voinut jatkaa hyvin alkanutta taivalta, Suomen taloudessa menisi huomattavan paljon paremmin. Ukrainan sota on tärkeimpiä laman aiheuttajia, Venäjän kauppakin tyssäsi. Lama taas synnyttää työttömyyttä ja liian usein myös konkursseja, kun yritykset eivät pärjäile kuten aiemmin.


      • Anonyymi

        Orpon hallitus ei ole mikään uusi vaan se on ollut jo pian 1,5 vuotta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nythän löytyi kommentoija, joka ei ihan ole nyt ymmärryksellä. Siis lukuisat aikaisemmat hallitukset ovat liiankin reippaasti lisänneet valtion pysyviä menoja, myös kallispalkkaista virkamieskuntaa. Marinin hallitus ei alkanut mihinkään korjaaviin toimenpiteisiin, kun huomattiin valtion menojen olevan liian voimakkaassa kasvussa. Korona ja Venäjän hyökkäyssota olivat lisämausteena Marinin kaudella, mutta se hallitus ei tosiaankaan alkanut mihinkään korjaaviin toimenpiteisiin. Vasta Orpon hallitus alkoi toteuttaa korjaavia toimenpiteitä. Se tie tulee vaan olemaan tavattoman pitkä tie. Niin kuralle Marinin hallitus päästi Suomen talouden menemään. Jos Sipilän hallituspohja olisi voinut jatkaa hyvin alkanutta taivalta, Suomen taloudessa menisi huomattavan paljon paremmin. Ukrainan sota on tärkeimpiä laman aiheuttajia, Venäjän kauppakin tyssäsi. Lama taas synnyttää työttömyyttä ja liian usein myös konkursseja, kun yritykset eivät pärjäile kuten aiemmin.

        38v on kokoomus ollut hallituksessa 30v joko vvm:nä, tai pm-puolueena. Sinä aikana se velka on tullut ja valtionomaisuus myyty ulkomaille.

        Kekkonen sen jo sanoi, mutta tyhmillä junteilla on kultakalan muisti.


    • Anonyymi

      Taas yksi itseensä ja elämäänsä kyllästynyt valittaja. Sanna Marin on niin hyvännäköinen nainen, että se saa nämä valittaja reppanat raivostumaan. Sanna on Suomen edustuksellisin pääministeri joka pääsi sadan arvostetuimman naisen joukkoon maailmassa.

    • Anonyymi

      Kukaan ei tunnu muistavan, miten demari Lipposen johtama hallitus sai 90-luvulla Kokoomuksen kanssa yhdessä sellaisen korjausliikkeen, että Suomi pelastui!

      • Anonyymi

        90-luvulla demarit ei tainnut koostua puitahalaavista narsistisista punavihereukoista, pensselisedistä, ja homoista betoniautokuskeista? Nykyään osaavat vaan valittaa ja verottaa. Ihan luulisi ”vanhanliiton”
        Demareita hävettävän kun näitä nykypellejä keikaroi tuolla julkisuudessa


    • Anonyymi

      Soinilta saatiin tänään ennustus, että demarit ja kokoomus voittavat seuraavat vaalit ja silloin saadaan ns. sinipunahallitus. Ja sehän oli 90-luvulla kaikkien aikojen kovin leikkaajahallitus. Onkin odotettavissa parempia aikoja, jos sinipunahallitus olisikin seuraava hallituskokoonpano.

      • Anonyymi

        Voihan nykydemarit olla niin vasemmistoliiton tossun alla, ettei demarit uskallakaan laittaa Suomen taloutta kuntoon kuten 90-luvun lamassa. Nykydemarit saattavatkin mieluummin jatkaa samaa velalla elämistä hamaan katastrofiin saakka.


    • Anonyymi

      Se on selvää, ettei kaikessa kusettavia paska persuja tulla näkemään hallituksessa enää ikinä. Yksi ehti hetken olla töissä ja ammuskeli pillutappelun päätteeksi kadulla.

      • Anonyymi

        Vornanen se on joka ulisee, kun ei saanut pillua. Persuille yleistä, syy on aina muissa.


      • Anonyymi

        KUINKA VÄÄRÄSSÄ OLETKAAN VIHERSOSSUPUMMI.


    • Anonyymi

      Tänään sai ex-presidentti Ahtisaari hautamonumenttinsa. Siinä olikin mies aikaansa edellä toisin kuin kommunistien jälkeläiset. Hän tajusi jo varhain, ettei Suomen pidä olla yksin vaan mennä Natoon ja olla kaikessa osa länttä. Suomessa oli sotien jälkeen vankka joukko, joka oli Neuvostoliitolle myönteinen. Jos Neuvostoliitto tai Venäjä olisi tullut Suomeen sotajoukkoineen, olisi tämä kommunistitaustaisten joukko nostanut kädet pystyyn ja antautunut Venäjän syleilyyn. Onhan päivänselvää, ettei Venäjä koskaan hyökkää Natomaahan, joten nyt on asiat siinä suhteessa paremmin. Kuitenkin Venäjän asiat ovat huonolla mallilla ja Venäjän hyökkäyssota pilaa sukupolvien ajaksi lännen ja Venäjän suhteet ja etenkin Suomen ja Venäjän suhteet.

      • Anonyymi

        Taas kopioit jutun, kun et itse osaa🤣


    • Anonyymi

      Politiikko oli eilen pois valtuustosta.
      Oli äänestyksiä ,niin varamies paikkasi.
      Mitä se kertoo jokainen ymmärtää….

      • Anonyymi

        Se on katsos isonkylän touhua, joo...


    • Anonyymi

      Vastusti tuulivoimaloille asetettavia rajoituksia asutuksesta hallituksessa. niin ei kehdannut kääntää takkiaan toisin päin niin toinen suolahtalainen
      äänenkalastelija niin jäi pois kokouksesta.
      Läpinäkyvää,molempien kohdalla.Kaikki käy ja sopii jos omaetu sitä vaatii.

    • Anonyymi

      Tämö

    • Anonyymi

      Omaa etuansa se vai ajaa.

    • Anonyymi

      Seuraavat vaalit ja ei pitäisi suolahden häntä enää valtuustoon äänestää.

    • Anonyymi

      Miten ihmiset on niin tyhmiä että uskovat ja menevät halpaan kun haltijatar puhuu ja on olevinaan viisaampi kuin kukaan muu.
      Miksi kukaan ei sano ,että puhu selkokielellä mitä tarkoitat .Toinen samanlainen puhuja on kepun Ryhävalas.
      Ei ne puhu oikeasti mitään ,mutta 80-luvulta tuo tapa on opeteltu ,eikä sitä kuule enää edes eduskunnassa tai TV :ssä(kään).

      • Anonyymi

        Neuvostoliitossa Moskovassa käynyt tätä oikein 5-vuotta opiskelemassa.


      • Anonyymi

        Ehkä tuo menee omiin äänestäjiin täydestä että onpa hyvä puhuja vaikka ei ymmärrä mitään.Yleensä hyvä ja fiksu puhuja puhuu kuulijoitten kielellä.Eli ne ammattisanastot ja sivistyssanat minimiin ja selvää puhetta että kuulijat ymmärtää.


      • Anonyymi00058
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä tuo menee omiin äänestäjiin täydestä että onpa hyvä puhuja vaikka ei ymmärrä mitään.Yleensä hyvä ja fiksu puhuja puhuu kuulijoitten kielellä.Eli ne ammattisanastot ja sivistyssanat minimiin ja selvää puhetta että kuulijat ymmärtää.

        Neuvostoliitossa ja sirolaopistossa opetettiin että käytä mahdollisimman paljon sellaista kieltä mitä kansa ei ymmärrä.Näin vaikutat fiksulta ja varsinaisen asia hautautuu sinne puhe viidakkoon.Tällöin voitat äänestäjät puolelleen.Tätä oppia nämä muutamat Skp:n nuorisoliittolaiset vielä toteuttavat.


    • Anonyymi

      Voi hitto kun SINÄ et ole siellä .

      • Anonyymi

        Kun en saanut tarpeeksi ääniä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun en saanut tarpeeksi ääniä.

        Sinussa ei ollut kansanedustaja ainesta,kun sait vähän ääniä.silloin ei kannata kommentoida täälläkään.


    • Anonyymi

      Varakkaiden veroaleen toki rahaa riittää. Myös Juuson mökkitielle sitä siunautui.

      • Anonyymi

        Toitpa mahtavan idean esille.Katos kun melkein kaikkien edustajien ja ainakin ministereitten kotitiet on rempattu....saatais Suolahden tiet hyvään kuntoon.


      • Anonyymi

        Suotta kitiset täällä huono onnisuuttasi,huono osaisuuttasi.tee asialle jotakin konkretiaa..


    • Anonyymi

      Kyllä täällä koskellakin kiiltää tiet mörtissä kun isoherra asuu siellä (vielä). Punainen matto menee kaupungitalolta ovelle.

      • Anonyymi00060
        UUSI

        taksillahan tuo näkyy ajevan rapuloissaan....


    • Anonyymi00059
      UUSI

      Tämäkin osoittaa persut eivät osaa kuin soittaa suutaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9975
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5694
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      167
      5264
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4901
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3183
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2550
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2479
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2289
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2042
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      22
      1818
    Aihe