Purran ja Orpon miljoonamoka,

Anonyymi-ap

14

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markus Lohi vaatii pääministeri Petteri Orpon (kok) hallitusta tekemään johtopäätökset yksityisen hoidon Kela-korvauksien korottamisesta.

      Lohi muistuttaa tiedotteessaan Iltalehden uutisoineen terveysyritysten napanneen hallituksen tukieuroja tulostaan parantamaan nostamalla hintojaan.

      → Tulokset kertovat, ettei yksityisten terveyspalvelujen lisätuki tuota luvattuja hyötyjä, ja terveyspalvelujen hintojen noston myötä eurot ovat päätyneet myös pörssiyhtiöiden tulosta parantamaan, Lohi toteaa tiedotteessaan.

      → Vastuu rahankäytön epäonnistumisesta ei ole yksityisillä terveysyrityksillä, joiden tehtävä on liiketoiminnan tekeminen, vaan hallituksen, joka tuhlaa veronmaksajien rahaa ilman myönteistä vaikuttavuutta suomalaisten
      terveyteen ❗️

      Lohi viittaa siihen, että vuoden alusta voimaan tullut Kela-korvauksien korottaminen ei ole Kelan mukaan merkittävästi lyhentänyt hoitojonoja julkisella puolella.

      Hallituksen esitysluonnoksessa korvauksia olisi tarkoitus nostaa edelleen 50 euroon yleislääkärikäynneissä ❗️❗️

    • Anonyymi

      Unohtivat, että talot nostivat myös hintoja ja kansalaisten hyöty valui taloille. Käänteises jos lasketaan arvonlisäveroa kaupan hinta ei laske ja hyöty valuu kaupalle.'

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hallituksen proffat uskottelevat kohta meille, että VESI HALPENEE 🤣

    • Anonyymi

      Osa demareista keskuseskelee ja vassareista ja imee tuloksen ajattelematta, vettä ei tarvita

    • Ylen aamu TV:ä keskustellaan veden yksityistämisestä sitä ei oppositio hyväksy, oikeisto hallituksen tavoite yksityistäminen sinne missä mahdollista. Alko marketteihin, lääkkeet niitäkin ollaan viemässä marketteihin, terveydenhoito yksityistettäisiin mutta oppositio haraa vastaan minkä pystyy.

    • Anonyymi

      Jäirikön vinkkeli antaa mahdollisuuden ymmärtää sitä päätelmää, että turvallisuus helposti vakioidaan, ja eri venymillä päädytään joskus samaan riskien suuruuteen

    • Jäirikö, kun tarkoitit häirikön. Jos puolustaisin hallitusta en olisi häirikkö.

    • Anonyymi

      Purra on kansan pahin vihollinen. Nazimarssit alkavat kohta soida
      ikkunoittemme alla, epäili ex-kokoomuspoliitikkokin.

    • Anonyymi

      Nythän ne uusimman päätöksen jälkeen muuttuu juuri niin kuin pitääkin. Oikeaan suuntaan. Juuri luin uutisen ylen sivuilta.

    • Anonyymi

      Terveysfirmat ja hyvätuloiset hyötyvät.

    • Anonyymi

      Tuskin se hallituksen moka oli. Se oli alkuperäinen tarkoituskin rikastuttaa
      terveysjättejä ja sijoittajia.

    • Anonyymi00015

      Hallituksen alkuperäinen tarkoitus oli rikastuttaa terveysjättejä ja sijoittajia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      317
      11931
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      152
      11079
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      252
      6407
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      226
      5222
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      168
      3684
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3558
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2523
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2000
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1834
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1735
    Aihe