Pieni ja helppo koirarotu 13-vuotiaalle

Anonyymi-ap

Mikä koirarotu sopisi 13-vuotialle ensikoiraksi. Koiran pitäisi painaa 10-15kg ja helppohoitoinen turkki. En haluaisi trimmata, harjata voisi kerran viikossa. Ulkoilua saisi 1-2 tuntia päivässä. Aikuinen tekee yleensä töitä kotona, mutta välillä toimistolla. Eli pitäisi pystyä olemaan välillä 8 tuntia yksin. Ottaisimme koiran mukaan kaikkialle mihin voi ottaa, ja mökille. Pitäisi pystyä olemaan välillä kavereiden koirien kanssa. Rotu joka helppo kouluttaa ja voisi harrastaa agilitya. Meillä ei ole autoa eli pitäisi pystyä olemaan bussissa, junassa, metrossa yms. Mahdollisimman terve rotu. Jolla ei kauheasti metsästysviettiä. Talvella voitaisiin pitää takkia mutta ei mieluiten muulloin. Eli turkki helppohoitoinen.

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa kysyä asiaa Suomen Kennelliitosta
      .

    • Anonyymi

      Shetlanninlammas koira hyvä ja sopiva

    • Anonyymi

      Lelukoira.
      Nykyään on niin paljon punkkeja, kirppuja, polttiaisia ym. turkkihyönteisiä, että pitää olla valmis hoitamaan ulkoilevan lemmikin turkki joka ikinen päivä. Harjaus on helpoin mahdollinen tapa. Jos edes se ei onnistu, lopputulos on kipeä ja kutiseva koira.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      46
      2292
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1841
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1436
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      23
      1191
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1130
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1035
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      857
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      851
    Aihe