Onko villakoirat pilalla

Anonyymi-ap

Hei,
Päädyimme harkitsemaan kääpiövillakoiraa meidän perheeseen ja olen nyt noin vuoden verran keskustellut rodusta kasvattajien ja omistajien kanssa sekä lukenut paljon keskustelupalstoja ja eri villakoira ryhmiä.
Syy miksi villakoiraan päädyimme oli luonne. Uskoin villakoirien olevan kuten rotumääritelmässä kuvataan avoimia, ystävällisia, helposti koulutettavia ja leikkisä sekä iloisia.
Onko rodussa tapahtunut jalostuksen myötä jotain, nimenomaan negatiiviseen suuntaan koska todella usein kuulee villakoirista jotka ovat ärhäköitä, varautuneita ja kärsivät eroahdistuksesta. Sisäsiisteys tuntuu olevan myös varsin haastavaa. Uskon, että keskustelupalstoilla toki kirjoittavat ne joilla ongelmia on ja vähemmän tulee niiden ääni kuuluviin jotka ovat tyytyväisiä ja kaikki sujuu hyvin. Toki paljon on kiinni myös hihnanpäästä ja koulutuksesta,, mutta esim eroahdistus ja dominanssiasiat on myös kiinni perimästä.
Väkisinkin tulee pohitneeksi, että uskaltaako lapsiperheeseen kyseistä rotua harkita.
Olisiko teillä suositella hyvää kasvattajaa koska olen ymmärtänyt rodussa olevan paljon myös "tehtailijoita"

5

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ihana rotu. meidän villakoira oppi viikossa istu ja tassu käskyt äärimmäisen rohkea myös 5 kertaa painavamman kanssa reipaasti leikkii ja kaikki otetaan vastaan häntä heiluen sisä siistiksikin oppi hetkessä. Ihmisille on äärimmäisen mukava on aina siellä missä mekin olemme vapaanakin voi pitää huoletta pysyy koko ajan näkö piirissä eikä lähde seikkailemaan (kyseessä on 6kk uros)

    • Anonyymi

      Katso jalostustietokannasta. Sieltä näät kennelit joissa ollut pentuja, koirien terveys, näyttelytulikset , sukusiitosasteen jne.

      Tehtailua... No se näkyisi hurjina pentuemäärinä/ vuosi juurikin tuolla tietokannassa.

    • Anonyymi

      Hanki pentu sellaiselta taholta, joka käyttää jalostukseen hyväluonteisia koiria ja huolehtii myös siitä terveys- ja näyttöpuolesta. Näyttelyt muuten auttavat ainakin terverakenteisen koiran saamiseen, hyvät tulokset vanhemmilla kertovat hyvästä rakenteesta, ja rakenne periytyy helpolla, luonne huonommin. Toki sitten jotkut katsovat vaan noita tuloksia ja unohtavat sen luonteen. etenkin sijoituskoirillaan. Ja koirahan pitää myös osata itse sosiaalistaa kunnolla, eli tarpeeksi nuorena saatu koira sitten pentukurssille. Turkinhoidosta kiinnostuminen voi myös auttaa villakoirissa löytämään hyvän pennun kasvattajien kautta, koska kyseessä on kuitenkin turkkirotu ja kasvattaja haluaisi ainakin nuorena sen koiran pyörähtävän näyttelyissäkin.

      Eroahdistusta on paljon seurakoirilla, seuraksihan ne on tarkoitettukin, eli sitä pitää osata jo alusta asti käsittelemään (rutiinien kautta). Varautuneisuus (missä tilanteessa tästäkin puhutaan tai mitä sillä tarkoitetaan) kertoo lähinnä epävarmuudesta, jos ei tarkoita pidättäytyvyyttä erikseen. Sisäsiisteysongelmat johtuvat yleensä siitä, että omistaja odottaa koiraltaan liikaa liian nopeasti, koirat ovat yksilöitä. Ja ärhäkkyys? Mitä sillä tarkoitettin? Jos remmiräyhäämistä tai äkkipikaisuutta, parempi sosiaalistaminen sitten nuorena. Villakoirat miinus isovillakoira ovat helpoimpia koirarotuja kouluttaa miellyttämishalunsa ja seurallisuutensa puolesta, mutta tekemistä nekin tarvitsevat, ovat älykkäitä myös.

      Hyvä kasvattaja löytyy aina ainakin rotujärjestön kasvattajalistoilta, eli heiltä suoraan kyselemään, moni harvoin laittaa pentujaan myyntiin näkyvästikään edes Hankikoira-sivuille.

      • Anonyymi

        Ja kurkkasin kääpiöiden kautta Koiranetin. Näköjään on paljon tullut sinnekin, kuten moneen muuhunkin suosittuun pikkukoirarotuun, myyjiä, jotka tekevät pentuja ilman näyttelytuloksia, sentään pakko Pevisan täyttävät, että saavat myydä täydellä hinnalla tai liialla, kuten näköjään moni tekee (ja samaa kasvattajaa näkee näiden rotujen suhteen, eli rahaa vain hankkimassa, mainostaa itseään vielä kunnon kasvattajana). En siis nyt yhtään ihmettele, että alkaa olla ties minkä luonteista koiraa, raha vain määrää. Jos haluaisin jotain pikkukoiraa itselleni, soittaisin varmaan rotujärjestöön suoraan ja kyselisin.

        Enemmän ihmetyttää, että jos olet kasvattajien kanssa jutellut, miksi noin väittäisivät rodusta, eli että on vaikka merkkaileva, pissaongelmainen tai muuta vastaavaa? Kasvattajilla asuu usein molempia sukupuolia, siinä syy, jos noin on, mutta itse en kahden eri pikkukoirarodun kanssa ole koskaan uroksilla tai nartuilla tuota nähnyt, mutta jos tuota vielä markkinoivat rodulle tuosta syystä, monella menee opetuksessa sitten jo puurot ja vellit sekaisin ja hermot loppuvat. Mutta näköjään on markkinat muuttuneet siitä, kun itse olen niitä tiirannut, ja nyt sen huomasin silläkin, että moni pentue on tehty ilman näyttelytulosta, eikä se yksinään määrää koskaan mitään, vaan se sen pentueen kasvattajan kokonaisuus pentueissa, välittääkö mistään, edes agilitytuloksista kasvateillaan.


    • Anonyymi

      Provo tää koko aloitus. Jos haluaisin ostaa pennun en tällaista tekisi, naurettavaa schaissea muka ensikoiran ostoon ja oikein vuoden jutellut muka kaikkialla kysellen. Kääpiöpentuja on paljon aina, en tarkoita julkisessa myynnissä vaan jonoon vaan hyvälle kasvattajalle. Vuodessa olis jo oppinut, mutta kun... Eli alottaja ettii vieläkin halpaa ja nyt jo mahd. sekarotuista villistä tällä kyselyllä kun ei muuten ole löytynyt halpaa puhdasta villistä, samahan se kun ei turkinhoidosta välitä. Eli ei v**tu se luonnekaan vaan se halpa hinta, se hinta määrää kaiken, ja tästä syystä pentutehtailu ja rescuet muista maista jatkaa porskutteluaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1591
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1011
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      896
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      770
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      766
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      717
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      712
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      711
    Aihe