Saako ostaja todistuksen koiran rekisteröinnistä? Jos saa, mistä? Antaako myyjä sen vai onko se sama kuin sopimus koiran kaupasta lomake?
Saako fci rekatun koiran viedä virallisiin näyttelyihin ja mitä todistuksia tarvitsee olla? Rokotus tietysti, mutta onko muuta?
Voiko fci rekattu saada suomalaisen FIxxxxxx rekisteritunnuksen? Jos voi, mitä pitää tehdä?
FCI rekisteröity koira
3
269
Vastaukset
- Anonyymi
up.
- Anonyymi
Oston yhteydessä pitäisi myyjän antaa myös pennun rekisteröintitodistus, myös kauppasopimuksessa (jos jonkin maan viralliselle puhdasrotuisten sopimuspohjalle tehty) pitää olla tiedossa jo tuleva rekisterinumero, mutta jos pennun rekisteröinti on kesken, sen pitäisi olla mainittuna sopimuksissa tai edes näkyä olevan aluillaan. Jos on aikuisesta koirasta kyse, eikä koiraa ole rekisteröity Suomeen vaan muuhun maahan, pitää ostajan saada koiran viralliset "sukupuupaperit" sitten siitä maasta, mistä koira on alunperin tuotu myyjältä itselleen. Niiden avulla voi koiran saada maksua vastaan siirrettyä myös FI-rekisteriin (Kennelliiton kautta), mutta rotukohtaisesti voi olla tarkempaa terveyden ja sukupuun kanssa, yleensä onnistuu. Näyttelyssä saa tuontikin käydä, mutta kopio oman maansa rekisterissä olemisesta, jos ei Suomessa näy Koiranetissä, pitää olla mukana.
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637