Vasilij Agapkinin säveltämä marssi vuodelta 1912 Proshtshanie slavjanki. /Slaavilaisnaisen jääähyväiset)j Kubanin kasakkakuoron mahtavana esityksenä:
https://www.youtube.com/watch?v=kEL9jicbRBo
Marssi on sanoitettu moneen kertaan. sen historian aikan. Tässä on ehkä uusin sanoitus, josta pitäisi näkyä englanninkielinen käännös. Katsokaapa sanpja, jotka osaatte kieltä!
Sanoituksen ilmaisema sanoma on yksinkertaisesta: Nouse taistoon, _Venäjä, Uskon puolersta , puolustamaan rakkautta ja hyvyyttä.
Mahdollisesti sävelmä tuo jollekulle tämänikäiselle jotakin mieleen. Mitä?
reipasta musiikkia päivää piristämään
16
326
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmoitettu ylläpidolle mahdollinen trollitehtaan hyökkäys
- Anonyymi
Ylläpigto ei taida ihan tuollaista trollitehdasväitettä ottaa vakavasti.
Upea esitys, vaikka joku voi itse laulun sanomasta ottaa nokkiinsa.
Luulenpa siis että ketju jää tänne täytettäväksi. - Anonyymi
ryssänsisäiset puuhat tai kulttuurit kauhean vähän kiinnostavat
Venäläiset häiriköivät Puolan rajalla maahanmuuttajien aggressio lisääntyy
Valko-Venäjän rajalla aita-aluetta vahvistetaan
https://www.voanews.com/a/poland-renews-200-meter-buffer-zone-on-belarus-border-to-block-influx-of-migrants/7642806.html- Anonyymi
Ja sinä,että tiedä mitään oikeasti.,
Mitä on ollut meneillään viime vuodet.
Luulet et erää asiat ovat niin kuin TV sanotaan.
Eivät ole?
Näette sitten kun kerrotaan isosti.
- Anonyymi
Kotimaisin voimin seuraava kappale esitetään.
Marco Hietala: Puhelinlangat laulaa
https://www.ruutu.fi/video/4608236
kylmätotuus- Anonyymi
Laulaminen on helppoa, kun sen osaa.
Tämä monilahjakas mies osasi.
Tapio Rautavaara: Pelimannin penkillä
https://www.youtube.com/watch?v=YMOx82U6oOY
kylmätotuus
- Anonyymi
Kuuntelen paljon Kubanin kasakoita. Heissä on luonnetta. 🙂
- Anonyymi
Tuo aloituksen sävelmä on tuttu jostakin yhteydestä vuosikymmenten takaa.
Olisiko se liittynyt meillä jotenkin työväen musiikkiperinteeseen?- Anonyymi
Kyllä liittyi työväen musiikkiperinteisiin, kuten Hiski Salomaan esittämä Vapauden kaiho marssi josta oli KOM teatterin mahtava esitys viime vuoden 50 vuotis juhlista.
Eihän musiikki ketään pahenna. Meillä vanhuksilla on oma vankka maailman katsomuksemme jota ei marssien sanoituksilla muuksi muuteta. Antaa komean marssin kaikua hyvän kuoron esittämänä. - Anonyymi
Slavianka on suomeksi Vapaa Venäjä: "Meitä keisarit ei enää hoivaa..."
Venäjäksi sävel on hienostuneempi, suomalaisessa versiossa on enemmän aggressiota.
Hiskin Vapauden kaiho on ihan toinen sävelmä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Slavianka on suomeksi Vapaa Venäjä: "Meitä keisarit ei enää hoivaa..."
Venäjäksi sävel on hienostuneempi, suomalaisessa versiossa on enemmän aggressiota.
Hiskin Vapauden kaiho on ihan toinen sävelmä.Hiskin Vapauden kaiho lauletaan myös venäyös venäläisen marssin sävelleä.
Marssin nimi on Тоска по родине (Toska po rodine), Kotimaan kaiho.
- Anonyymi
Venäläinen musiikki on ihmislajin musiikkia.
Kauneutta ja luovuutta kaikessa.
Sen jälkeen kun yhteys venäläisiin käsiteltiin on ollut vain ankasta EU orjailua. Tyhmyyttä ja teitämätömyyttä..
Onko kivaa?,Höpöttää joutavia päivästä toiseen. - Anonyymi
https://youtu.be/FdFCzZVBonc
Gubbe 75- Anonyymi
Olipa kaunis tuo Oginskyn poloneesi piano esityksenäkin. Itselläni on LP- levy mainitusta poloneesista Kiovan sinfoniaorkesterin levyttämänä. Eipä ole tullut pitkään aikaan kuunneltuakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipa kaunis tuo Oginskyn poloneesi piano esityksenäkin. Itselläni on LP- levy mainitusta poloneesista Kiovan sinfoniaorkesterin levyttämänä. Eipä ole tullut pitkään aikaan kuunneltuakaan.
Hyvä sävellys kestää aikaa. Kaksisataa vuotta sitten puolalaisen Oginskyn säveltämä poloneesi on yhä vielä monen soittokunnan ohjelmistossa eri soittimilla ja versioina.
- Anonyymi
Nhat venäläiset marssit ja valssit ovat upeits.
Kuunnelkaa vaikka Toska po rodine Na sopkah Mandzhurii!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva202960- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703