Perintö ilman perintöveroa

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9cc5f298-8fcd-47f0-a743-957fd13ce63e
"On olemassa käteviä keinoja välttää perintövero. Harva tietää etenkään yhtä lahjoittamisen muotoa, joka on verovapaa eikä sen määrää ole rajattu mitenkään."

Tuokin uutinen oli maksullinen, enkä päässyt sitä lukemaan, mutta yksi keino siirtää suuriakin summia ilman perintöveroa on ja voin sen kokemuksesta kertoa.
Ei ole verottaja perään kysellyt, eikä pankki vaatinut selvitystä rahojen alkuperästä.
Rahaa voi siirtää kymmeniä tuhansia ilman perintöveroa, kun sen tekee velka muodossa, ei lahjana!
Pankki tositteeseen merkintä Velka, niin se on silloin velka, eikä lahja.
Velkakirja on hyvä kuitenkin tehdä kaiken varalta ja merkitä siihen lainan määrä ja velan takaisin maksu tapa ja mihin mennessä velka tulsi maksaa takaksin.

Ei ole mitään lakia, joka määräisi ja jota viranominen valvoo yksityisvelan takaisin maksun toteutumisessa ja yksityis velkakin vanhenee 20 vuodessa, jolloin velka jää viimeistään silloin velan ottajan omaisuudeksi, eikä velan antaja saa enää yrittää periä velkaansa takaisin.
Yksityisvelkaa antaessaan on aina suhtauduttava, että hei, hei rahoille, koska
harva yksityisvelkaa haluaa takaisin maksaa.
Yleinen suhtautuminenkin velan saajien keskuudessa on yleistynyt, että comoon, eihän velkaa tarvitse maksaa takaisin, se on niinkuin hyvä teko velalliselle ja olisi törkeää vaatia velkaansa takaisin.
Mutta yksityisvelan muodossa voi rahaa siirtää kenelle haluaa ilman veroja!

Jotkut on miettineet sitä, että auttaa lapsiaan taloudellisesti maksamalla heidän opintolainan, mutta siitä voi olla veroseuraamuksia.

7

1341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mainitsemasi 20 v vanhenemiseen koskee ulosottoperusteista eli tuomion antamisesta, jonka velkojana on yksityishenkilö, vanhentuu velka lopullisesti 20 vuodessa. Mikäli kyse taas on yksityishenkilön velkomasta tavallisesta velan erääntymisestä, vanhenee se 25 vuodessa. Tämä aika katsotaan siis lopulliseksi ajaksi velan vanhentumiselle.

      Ja kuten sanoit velkakirja sekä lainanmaksuohjelma tulee olla. No. Todellisuudessa sen voi tehdä jos tulee verottajalta kysely asiasta ja päivätä velanantopäivälle. Kuitenkin velan takaisinmaksuohjelma tulisi olla ns realistinen. Jos lainaat 150 000e etkö ole maksanut lainkaan takaisin sitä esim 15v vuoden aikana verottaja puuttuu tähän. LähiSukulaiselle sen lainan saa antaa lisäksi korottomana nämä neuvot antoi aikoinaan veronmaksajien keskusliiton juristi G. Rosbäck

    • Anonyymi

      Kyllä te teette asiat niin vaikeiksi. Ottaa halutun summan pankista vaikka satasen seteleinä ja lykkää lahjan kohteen käteen. So simple. Jos on vainoharhaista tyyppiä ottaa/antaa vähitellen.
      Jos tallettaa lahjat pankkiin merkkaa irtamiston myyntituloksi. Miten tästä voisi jäädö kiinni jos edes vähän järkeä?

      • Anonyymi

        Vain onko tämä koko asia joku limbousmaraton eli miten saadaan lahja näyttämään päivänvalon kestävältä?


      • Anonyymi

        Kymmenien tuhansien arvosta irtaimistoa myytävänä? Voi olla selittämistä. Rikoslaissa on kaksikin kohtaa: veropetos ja rahanpesu. Saa valita, kumman ottaa.


    • Anonyymi

      Oikeaksi tehty perinnönjako on "täysin susi".Näin tämä yleensä menee,Pesänselvittäjän ja Jakajan avustuksella.

    • Anonyymi

      >>>> Ottaa halutun summan pankista vaikka satasen seteleinä ja lykkää lahjan kohteen käteen. So simple. Jos on vainoharhaista tyyppiä ottaa/antaa vähitellen.

      Taas tuo sama hupiukko esittämässä tuota vanhaa pilaansa.

      Miljoonan euron siirtäminen tuolla tavalla on tosi vaivalloista ja vaatii selittelyä. Onko sinulle pankin KYC-käytäntö lainkaan tuttu? Viimeksi et ollut asiasta edes kuullut, kun halusit maksaa 350 000 € asunnon käteisellä.

      On paljon laittomia tapoja myös elättää itsensä, haluatko taas kerran ehdottaa ja suositella jotakin niistä?

      • Anonyymi

        Mikään tapa missään asiassa ei ole laiton kuin vasta sitten kun jää siitä kiinni.

        Yksi asia joka muuttuu laittomasta lailliseksi on muiden elätettäväksi tuleminen taikasanan ausylym sanomalla, muuttuu lailliseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      25
      2684
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2332
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1308
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1231
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      986
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      967
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      894
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      77
      877
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      803
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      798
    Aihe