onko kukaan katsastanut lastutettua autoa? mitä vaikutuksia? autovero, dieselvero jne...
lastutus
lainkuuliainen
4650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
no ei kai sen katsastamisessa mitään kummaa ole :) siis ongelmia tulee vaan jos tehot nousee senverran, että joutuu alkamaan jarruja vaihtamaan parempiin jne.. mut jos sä nyt saat 10 heppaa lisää, niin ei kai se ole paljon leimanlyöntiä paperiin kummosempi juttu.
Höpö höpö. Se ei ole ihan noin yksinkertaista Suomessa. Siinähän vaaditaan kaikenmaailman hyväksyntätodistuksia (esim. TÜV) ja päästömittauksia VTT:llä, mikä ei ole ihan halpaa huvia.
Lastuttaminen rinnastetaan lain mukaan moottorin vaihtoon.
Kyllähän tuosta lastuttamisesta ja katsastamisesta on netti juttua pullollaan. Jos aloittais vaikka eri keskustelupalstoilta (siis jostain oikealta keskustelu palstalta jossa kirjoittelevat autoista jotain tietävät) jossa asiaa on varmasti puitu kyllästymiseen saakka. Esim. vaikka noista vois aloittaa:
http://www.ultimatevw.com
http://ffp-motorsport.com
http://www.audiclub.fi/audifinns/
http://www.saabclub.fi/phpBB2/
Suurin osa liikenteessä olevista lastutetuista autoista on laittomia. Käsitykseni mukaan pelkkä ohjelman vaihto rinnastetaan koneen vaihtoon.
Ei rinnasteta moottorin vaihtoon niinkun ei myöskään moottorin sisuskalujen vaihtoakaan esim, isommat venttiilit.
Näitä ei rinnasteta moottorin vaihtoon .