Farmasian operusopinnot

Anonyymi-ap

Hei
Onko kenellekään kokemuksia Kuopion yliopiston farmasian avoimista opinnoista? Kun suorittaa perusfarmakologian opintoja 25op ja ihmisen biologian opintoja 16op, voi hakea väylä haussa tutkinto-opiskelijaksi. Arvosanaedellytyksenä on suoritus hyvin tiedoin. Minkälaisia arvosanoja vaaditaan ja onko mitään joustavuutta, esim.jos saa vähän alempia arvosanoja kuin mitä vaaditaan, niin pääseekö tutkinto-opiskelijaksi

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      'Hyvä' arvosana on 3. Raja on täsmällinen, sen alle ei todellakaan mennä. Miksi tästä lähdettäisi joustamaan? Opiskelijoita riittää kyllä. Yliopistossa vaaditaan tasoa ja farmasiassa ihan erityisesti. Yliopistossa ei tunneta mukautettua opetusta.

      Yliopistossa korkein arvosana on 'erinomainen' eli 5. Niitä on täysin mahdollista saada. Itselläni on ka yli 4,5 eikä se ole harvinaisuus.

    • Anonyymi

      Jos arvosanat ovat vaadittua alempia, tutkinto-opiskelijaksi ei pääse. Raja on erittäin kohtuullinen.

      • Anonyymi

        Kyllä näin on. Paikkoja jätetään täyttämättä, jos vaatimustasoon yltäviä hakijoita ei ole. Tämä on sama kaikkialla yliopistossa. Vaatimystasossa ei jousteta, mikä on opiskelevien ja varsinkin valmistuvien etu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1607
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1562
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      931
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      914
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe