Tails - onko kokemuksia?

Tailsia mainostetaan turvallisena käyttöjärjestelmänä.
Onko kukaan testannut tätä?
Ladattavissa https://tails.net
4279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuli kokeiltua aloittajan kysymyksestä kiinnostuneena.

Tailsin imagen lataus onnistui ja samoin balenaEtcher-portablen lataus onnistui.
Jostain syystä balenaEtcher-portable ei pysynyt flashamaan HP:n 64 GB muistitikkua.

Saldona tästä on yksi menetetty muistitikku, saattaisi toimia Kingstonin tai Sandiskin tikuilla.

Äänestä

Se lähti toimimaan. BalenaEtcher ilmoitti turhaan flashing failed

Äänestä
  • Mielipide siitä?:)

    Äänestä

Olen kokeillut ja kaikki toimii käyttöjärjestelmänä. Turvallisuudesta en tiedä, enkä ole kokeillut, mutta kun on vapaata ja avointa koodia, niin havaituista turvallisuusvirheistä nousisi suunnaton älämölö.

He, joilla on tarvetta tällaiseen ja hallitsevat testaamisen, ovat tämän tietenkin testanneet ja toimivaksi havainneet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tailsia mainostetaan turvallisena käyttöjärjestelmänä.
Onko kukaan testannut tätä?
Ladattavissa https://tails.net

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu