Netti pätkii win11

Uusi lenovon 17 kone alkoi heti katkoa nettiyhteyttä. Käyttis siis windows 11 pro. Vianmääritys neuvoo käynnistämään wlan verkkosovittimen ohjaimen uudelleen. Vähän aikaa toimii kunnes yhteys taas heikko. Yritin etsiä verkkosovittimen virransäästö nappulaa muttei win11 ole sitä.... Mitä voisin tehdä? Kone vasta 1 kk vanha eli päivitykset varmaan ok
11451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kokeile käyttää laitetta lähempänä tukiasemaa. Kokeile säätää wifi-sovittimen asetuksia Windowsista verkkoasetuksista ja sieltä kyseisen sovittimen asetuksista.
Jos vika ei poistu, ota yhteyttä tietokoneen myyjään tai huoltopalveluun vian selvittämiseksi.

Äänestä
  • Olen jo siirtänyt modeemin tuohon parin metrin päähän. Ei apua. Mulla ois siihen myös antennit mutten ole liittänyt niitä, kannattaisiko? Miten ne edes laitetaan paikoilleen? Mitä wifi-sovittimen asetuksia tarkoitat että pitäisi säätää?

    Verkkosovittimen asetuksissa ei ole esim. lainkaan kohtaa virranhallinta tässä uudessa koneessa eli ei pääse sitä säätämään. Mitä muita asetuksia uskaltaa kokeilla?

    Verkkosovittimen ajurin voisi ehkä päivittää laitehallinan kautta mutta onkohan siitä mitään hyötyä? pelkään että vain sotkee jotain,

    Äänestä

Olen päivittänyt nyt Lenovon sivuilta uuden verkkosovittimen ohjaimen mutta ongelma jatkuu... onko muita keinoja?

Äänestä
  • Windoosi on wifillä pätkivä!

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Windoosi on wifillä pätkivä!

    Hanki elämä.

    Äänestä

W11 netti alkoi pätkiin mullakin! Ja tahmaan. tulee jotain 6m kun tablettiin tulee sata.

Äänestä

Se on winkun tyyppivikoja!

Äänestä

Windoosin tyypivikoja on katkova netti!

Äänestä

Reitittimen kenttä katoaa joskus usein päivän aikana. Olen huomannut, että jos ei ole jatkuvaa striimiä koneelle, niin pätkiminen on todennäköistä.

Äänestä
  • Älä paskaa puhu!

    Äänestä

Joo! Windows on lelu!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Uusi lenovon 17 kone alkoi heti katkoa nettiyhteyttä. Käyttis siis windows 11 pro. Vianmääritys neuvoo käynnistämään wlan verkkosovittimen ohjaimen uudelleen. Vähän aikaa toimii kunnes yhteys taas heikko. Yritin etsiä verkkosovittimen virransäästö nappulaa muttei win11 ole sitä.... Mitä voisin tehdä? Kone vasta 1 kk vanha eli päivitykset varmaan ok

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu