Luin Sanariksen palstaa ja kävi ilmi, että sanatenki on avattu. Nyt on kunnollista. Toivottavasti eräs oppii sitä käyttämään ja jättää meidät rauhaan.
”Ristikkorengin seuraaja Sanarenki on avattu osoitteessa sanarenki.fi. Sitä on hiottu pitkään ydinporukan kanssa ja hionta jatkuu sekä omassa piirissä että käyttäjien ehdotusten avulla. Tutustukaa! Ehdotelkaa!”
”Tämä on enemmänkin ratkojien tietopankki kuin "kirjoitanpa tuon vihjeen tähän sellaisenaan ja löydän ratkaisun". Tietopankkinakaan tämä ei ole 100 % virheetön eikä sitä ole mikään media. Kun tätä oppii käyttämään, hyöty on varmasti suuri. Ja kun tätä täydennetään, vuosien myötä entistä suurempi.
Tämä on laatijalle erinomainen apuväline, mutta pääosin sanojen löytämisen kannalta. Laatijan on syytä tarkastaa jokainen vähänkin itselleen vieras tieto jostakin muustakin tietolähteestä. Lisäksi jos sana ei ole itselle tuttu, pitää miettiä sanan käyttämistä siltäkin kannalta. Mutta tämä on tärkeä lisä Kielosen verkkoversioon, jossa on samantapainen hakusysteemi mutta ei monikoita ja vain suomen kielen sanat.”
Sanatenki on auki
8
734
Vastaukset
Toivottavasti sitä myös kehitetään entistä paremmaksi.
Tahalliset kirjoitusvirheet ovat typeriä.
Toki käytän sitä, mutta jos kysyn, kysyn visaisemmista asioista kuin missä Sanarenki voisi auttaa. Sanarenki luettelee vain oikeita sanoja, ei tahallisia epäsanoja.- Anonyymi
Elvistely jatkuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elvistely jatkuu.
En ymmärrä,kommenttia. Totesin vain, miten olen tehnyt. Olen tältä kysynyt joskus asioita, joihin Sanarenki-tyyppinen apuneuvo on hyödytön. Ei siinä mitään elvistelyä ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elvistely jatkuu.
Tapio-Huuhaa: "Tahalliset kirjoitusvirheet ovat typeriä."
Mutta jos Tapio-Huuhaan omassa tekstissä on suunnilleen joka toinen kirjain väärin, niin onko siinä mitään typerää?
Pystyykö Tapio-Huuhaa näkemään malan omassa silmässään? Toisten virheistä hän kyllä kärkkäästi huomauttelee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tapio-Huuhaa: "Tahalliset kirjoitusvirheet ovat typeriä."
Mutta jos Tapio-Huuhaan omassa tekstissä on suunnilleen joka toinen kirjain väärin, niin onko siinä mitään typerää?
Pystyykö Tapio-Huuhaa näkemään malan omassa silmässään? Toisten virheistä hän kyllä kärkkäästi huomauttelee.Johdannossa oli selvästi tahallisia kirjoitusvirheitä. Se on eri asia kuin tahattomat kirjoitusvirheet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Johdannossa oli selvästi tahallisia kirjoitusvirheitä. Se on eri asia kuin tahattomat kirjoitusvirheet.
Voi hyvä tavaton!
- Anonyymi
Saman tapainen, mutta huonosti toimiva, epäluotettava apuväline on
https://www.synonyymit.fi/ristisanakirja.php
Listaus ei läheskään aina anna haun mukaista sanoja. - Anonyymi
Erittäin hyvä väline onkin. Täyttyy ristikot tosta vaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768