...tapattaa itseänsä laittoman Venäjän presidentin vuoksi Ukrainassa? Onko Venäjäläiset noin tyhmää kansaa oikeasti?
Miksi Venäjän kansalaiset...
Anonyymi-ap
15403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Etkö tosiaan tajua? Maasta on paennut kymmeniätuhansia nuoria miehiä että eivät joudu Ukrainan sotaan. Jos pullikoi niin löytää itsensä vankilasta, tuomio ehkä yli 10 vuotta. Ihan sama kuin Hitlerin Saksassa, diktaattoria ei saa helposti hengiltä. Menepäs itse kokeilemaan!
Joo.. Voipa olla että Venäjälle ei ole menemistä pitkään aikaan kun pakotteet tulevat olemaan kauan.
Jos olisin Venäjäläinen niin olisikin ihan sama ottaa kuulan kalloon.
Ukrainasta on paennut miljoonia ja suurin osa niistä Venäjälle.
Venäjän kansa on mitä ystävällismielisintä kansaa mitä maa päällään kantaa. Sota ei johdu Venäjän politiikasta vaan länsimaat ovat yllyttäneet ja uhanneet Venäläisten olemassa oloa, pakottaneet Venäjän suuren johtajan tarttumaan aseisiin ja puolustamaan olemassaoloaan. En usko, että Venäjän urhoolliset sotilaat olisivat syyllistyneet sotarikoksiin. Uskon, että he koittavat saada viholliset, ukrainalaiset ja muut länsimaalaiset rauhallisesti puhumalla lopettamaan tämän kauhean länsimaiden aloittaman sodan, mutta joutuvat vastamaan asein heihin kohdistettuun hyökkäykseen etteivät kuolisi. Johan Backmän on esittänyt todella järkeviä kommentteja näistä asioista, lukekaa niitä.
Olen todella huolestunut tulevaisuutemme puolesta, mihin meitä ajetaan?
Petri Linnasalmi, Espoo
Höpötystä
Tuo on totta. Pienikin uhka jossain päin Venäjän rajaa aiheuttaa sen että Venäjä puolustaa rajojaan ja herkästi lähtee siirtämään rajaa ulommas. Näin on Venäjä tehnyt jo tsaarin ajoista alkaen tai jopa kauempaakin.
Tämä oli kai matkailuaiheinen palsta, mutta johtaakseni keskustelun taas siihen, totean, että eipä taida enää minulle elinaikanani tulla turistimatkoja Venäjälle, kuten ennen vuotta 2014 (Krimin miehitys) tuppasin siellä vielä useastikin käymään.
Tulevaisuudenkuva näytti pitkään olevan sellainen, että turistien, kaupankävijöiden ja opiskelijoiden vapaa liikkuminen läntisen ja itäisen Euroopan välillä tulisi jatkumaan ja kasvamaan loputtomiin osana luonnollista kehitystä.
Sitten tuli joku Putin, jonka vaakakupissa imperialistinen valloitussota utopistisessa vanhan keisarikunnan kaipuussa painoi vaakakupissa enemmän kuin hyvin alkanut integraation ja rauhan aikakausi.
Miksi?
En ole ainoa Venäjän (entinen) ystävä, joka tätä nykyhetkeä kiroaa.
Ei se ollut yksin Putin, kyllä hän tuki ja tukee vieläkin iso joukko isovenäläisiä fasisteja.
Mitä siihen matkustamiseen tulee.. Halpa bensa ja halvat hu*rat palauttavat kyllä lähialuematkailun hyvinkin pian. Ja kyllä Pietarin kulttuurielämäkin (ja halvat hu*rat ja talousromahduksen aiheuttamat erittäin halvat hinnat) alkaa taas porukkaa vetämään vuoden tai parin päästä rauhansopimuksen solmimisen ja putlerin kaatumisen jälkeen.
Venäläisten maaorjatausta kansakuntana ja yleinen lammasmaisuus on kyllä näkynyt tämän sodan aikana enemmän kuin selvästi.
Gulakki tausta
Eivät venäläiset tyhmiä ole. DIktaattoria vastaan kun on vain paha osoittaa mieltään. Ennemmin sinnittelee perheensä toimeentulon kanssa, kuin lähtee vuosiksi vankilaan.
Venäjän tavallinen kansa on mitä ystävällismielisintä kansaa. Sota johtuu Venäjän hallitsijan politiikasta. On muistettava, että kansan mielipidettä muokataan jatkuvasti vahvalla propagandalla, totuudenpuhujat joutuvat oikeuteen. Kaikki maan sisäiset puolueettomat tiedonvälittäjät tukahdutetaan ja ulkomaisista lähteistä pyritään mahdollisuuksien mukaan eroon.
Niin Venäjän kuin vastapuolen yksittäisiä sotilaita syyllistyy sotarikoksiin, näin käy joka sodassa. Venäjällä tosin sotarikoksiin, kuten siviilikohteisiin hyökkäämiseen ja tuhoamiseen, ohjataan sotilahallinnon taholta.
Rohkeat kansat nousevat diktaattoreja ja sortajiaan vastaan, niin tekivät ukrainalaisetkin oranssin vallankumouksen ja maidanin aikana. Venäläisiä ei vain rauhan puolesta mielenosoittaminen kiinnosta, sotaa tukevissa tapahtumissa ja konserteissa heitä sen sijaan näkee, Kuinka monta sodanvastaista mielenosoitusta on esim. Moskovassa tai Pietarissa ollut? Nolla. Aivan. Kertoo kaiken siitä että tavalliset venäläiset tukevat putinin sotaa.
Jos olisin Putinin kengissä tekisin varmaan samoin kuten Putin.
Lännen tulisi antaa löysää narua Venäjälle eikä koko ajan vaan kiristää ja lyhentää narua.
Venäläiset ovat todella ystävällistä ja rakastavaa kansaa, tunnen heitä paljon.
Meidän tulisi ottaa heidät ystävinä vastaan, halauksin ja suudelmin, elää yhdessä heidän kanssaan.
En usko siihen pahaan mitä heistä kirjoitetaan, vääristeltyä totuutta.
Muistakaa nukkua ja levätä näinä vaikeina aikoina, ajatus kulkee paremmin.
-Katinka Tuisku