...tapattaa itseänsä laittoman Venäjän presidentin vuoksi Ukrainassa? Onko Venäjäläiset noin tyhmää kansaa oikeasti?
Miksi Venäjän kansalaiset...
15
346
Vastaukset
- Anonyymi
Etkö tosiaan tajua? Maasta on paennut kymmeniätuhansia nuoria miehiä että eivät joudu Ukrainan sotaan. Jos pullikoi niin löytää itsensä vankilasta, tuomio ehkä yli 10 vuotta. Ihan sama kuin Hitlerin Saksassa, diktaattoria ei saa helposti hengiltä. Menepäs itse kokeilemaan!
- Anonyymi
Joo.. Voipa olla että Venäjälle ei ole menemistä pitkään aikaan kun pakotteet tulevat olemaan kauan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo.. Voipa olla että Venäjälle ei ole menemistä pitkään aikaan kun pakotteet tulevat olemaan kauan.
Jos olisin Venäjäläinen niin olisikin ihan sama ottaa kuulan kalloon.
- Anonyymi
Ukrainasta on paennut miljoonia ja suurin osa niistä Venäjälle.
- Anonyymi
Venäjän kansa on mitä ystävällismielisintä kansaa mitä maa päällään kantaa. Sota ei johdu Venäjän politiikasta vaan länsimaat ovat yllyttäneet ja uhanneet Venäläisten olemassa oloa, pakottaneet Venäjän suuren johtajan tarttumaan aseisiin ja puolustamaan olemassaoloaan. En usko, että Venäjän urhoolliset sotilaat olisivat syyllistyneet sotarikoksiin. Uskon, että he koittavat saada viholliset, ukrainalaiset ja muut länsimaalaiset rauhallisesti puhumalla lopettamaan tämän kauhean länsimaiden aloittaman sodan, mutta joutuvat vastamaan asein heihin kohdistettuun hyökkäykseen etteivät kuolisi. Johan Backmän on esittänyt todella järkeviä kommentteja näistä asioista, lukekaa niitä.
Olen todella huolestunut tulevaisuutemme puolesta, mihin meitä ajetaan?
Petri Linnasalmi, Espoo- Anonyymi
Höpötystä
- Anonyymi
Tuo on totta. Pienikin uhka jossain päin Venäjän rajaa aiheuttaa sen että Venäjä puolustaa rajojaan ja herkästi lähtee siirtämään rajaa ulommas. Näin on Venäjä tehnyt jo tsaarin ajoista alkaen tai jopa kauempaakin.
- Anonyymi
Tämä oli kai matkailuaiheinen palsta, mutta johtaakseni keskustelun taas siihen, totean, että eipä taida enää minulle elinaikanani tulla turistimatkoja Venäjälle, kuten ennen vuotta 2014 (Krimin miehitys) tuppasin siellä vielä useastikin käymään.
Tulevaisuudenkuva näytti pitkään olevan sellainen, että turistien, kaupankävijöiden ja opiskelijoiden vapaa liikkuminen läntisen ja itäisen Euroopan välillä tulisi jatkumaan ja kasvamaan loputtomiin osana luonnollista kehitystä.
Sitten tuli joku Putin, jonka vaakakupissa imperialistinen valloitussota utopistisessa vanhan keisarikunnan kaipuussa painoi vaakakupissa enemmän kuin hyvin alkanut integraation ja rauhan aikakausi.
Miksi?
En ole ainoa Venäjän (entinen) ystävä, joka tätä nykyhetkeä kiroaa.- Anonyymi
Ei se ollut yksin Putin, kyllä hän tuki ja tukee vieläkin iso joukko isovenäläisiä fasisteja.
Mitä siihen matkustamiseen tulee.. Halpa bensa ja halvat hu*rat palauttavat kyllä lähialuematkailun hyvinkin pian. Ja kyllä Pietarin kulttuurielämäkin (ja halvat hu*rat ja talousromahduksen aiheuttamat erittäin halvat hinnat) alkaa taas porukkaa vetämään vuoden tai parin päästä rauhansopimuksen solmimisen ja putlerin kaatumisen jälkeen.
- Anonyymi
Venäläisten maaorjatausta kansakuntana ja yleinen lammasmaisuus on kyllä näkynyt tämän sodan aikana enemmän kuin selvästi.
- Anonyymi
Gulakki tausta
- Anonyymi
Eivät venäläiset tyhmiä ole. DIktaattoria vastaan kun on vain paha osoittaa mieltään. Ennemmin sinnittelee perheensä toimeentulon kanssa, kuin lähtee vuosiksi vankilaan.
Venäjän tavallinen kansa on mitä ystävällismielisintä kansaa. Sota johtuu Venäjän hallitsijan politiikasta. On muistettava, että kansan mielipidettä muokataan jatkuvasti vahvalla propagandalla, totuudenpuhujat joutuvat oikeuteen. Kaikki maan sisäiset puolueettomat tiedonvälittäjät tukahdutetaan ja ulkomaisista lähteistä pyritään mahdollisuuksien mukaan eroon.
Niin Venäjän kuin vastapuolen yksittäisiä sotilaita syyllistyy sotarikoksiin, näin käy joka sodassa. Venäjällä tosin sotarikoksiin, kuten siviilikohteisiin hyökkäämiseen ja tuhoamiseen, ohjataan sotilahallinnon taholta.- Anonyymi
Rohkeat kansat nousevat diktaattoreja ja sortajiaan vastaan, niin tekivät ukrainalaisetkin oranssin vallankumouksen ja maidanin aikana. Venäläisiä ei vain rauhan puolesta mielenosoittaminen kiinnosta, sotaa tukevissa tapahtumissa ja konserteissa heitä sen sijaan näkee, Kuinka monta sodanvastaista mielenosoitusta on esim. Moskovassa tai Pietarissa ollut? Nolla. Aivan. Kertoo kaiken siitä että tavalliset venäläiset tukevat putinin sotaa.
- Anonyymi
Jos olisin Putinin kengissä tekisin varmaan samoin kuten Putin.
Lännen tulisi antaa löysää narua Venäjälle eikä koko ajan vaan kiristää ja lyhentää narua. - Anonyymi
Venäläiset ovat todella ystävällistä ja rakastavaa kansaa, tunnen heitä paljon.
Meidän tulisi ottaa heidät ystävinä vastaan, halauksin ja suudelmin, elää yhdessä heidän kanssaan.
En usko siihen pahaan mitä heistä kirjoitetaan, vääristeltyä totuutta.
Muistakaa nukkua ja levätä näinä vaikeina aikoina, ajatus kulkee paremmin.
-Katinka Tuisku
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3499359Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat865829Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3635419SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden913804Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33222Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662783Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal722757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52543Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72478- 1132446