Siellä myydään edullisesti laitteita ja niissä ei välttämättä ole kaikkia osia mukana.
Tilasin parranajokoneen ja sieltä tuli kaunis kone mutta ei sillä voi ajaa partaa, kun siinä ei ole latauslaitetta. Nyt pitää hankkia sellainen ja siihen ei käy mikään aikaisempi kiinalaisten valmistama laturi.
Jokaisessa on erillainen voltti ja ampperiluku.
Suomenkielisiä ohjeita ei niissä ole ja älyropotti vastailee "mitä sattuu" tiedusteluihin kohteliaasti, kuten Aasiassa on tapana mutta ei tietenkään lupaa mitään.
Tuollaisia 10-15 € lähetyksiä ei kuitenkaan moni lähde palauttamaan, joten toiminta on ilmeisesti kannattavaa.
Tilasin parranajokoneen ja sieltä tuli kaunis kone mutta ei sillä voi ajaa partaa, kun siinä ei ole latauslaitetta. Nyt pitää hankkia sellainen ja siihen ei käy mikään aikaisempi kiinalaisten valmistama laturi.
Jokaisessa on erillainen voltti ja ampperiluku.
Suomenkielisiä ohjeita ei niissä ole ja älyropotti vastailee "mitä sattuu" tiedusteluihin kohteliaasti, kuten Aasiassa on tapana mutta ei tietenkään lupaa mitään.
Tuollaisia 10-15 € lähetyksiä ei kuitenkaan moni lähde palauttamaan, joten toiminta on ilmeisesti kannattavaa.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Oppia ikä kaikki sanotaan.
Vieras ajatus suomaliselle kuluttajalle, että myydään laite osissa.
Kiinalaisille ilmeisesti voi myydä.
Kyllä suomalaisetkin osaavat tolloilla.
Kuis niin? Tilasin oloasun, maton, mekon ect. Kaikki sellaisia ,joita ei tälläisessa suuressakaan kaupungissa kaupoista löydy. Olivat oikein hyvät ja tosiedulliset.
Viltun tymämmä älä sitten valita ettei sinua palvella lähällä
Se osui.
En ole tilannut vaikka joskus on ollut kiusaus.
Kaikenlaisia onnenpyöriä ym.. että sasi halvalla. En välitä selaista jos haluan jotain tilata.
Niissä onnenpyörissä on ansa. Luvataan 250 euroa ilmaista rahaa, mutta käytännössä se tarkoittaakin 20 - 50 euron alennuksia monista tulevista ostoksista. Lisäksi ne tavarat on valittava pienestä määrästä ehdotettuja tuotteita ja tunnin harkinta-ajalla.
En tilaa mitään koskaan netistä, en kotimaasta en ulkomailta. Jos tahdon uuden partakoneen, sen saa kyllä ilman sählinkejä tästä kaupungista, ja sen voi palauttaa, jos puuttuu jotain. Sikaa säkissä ei kannata ostaa.
Vaatteita on kiva tilata ja vaikka eivät aina ole niin halpojakin niin ovat mieleisiä , monissa eri vaatekaupoissa mitä on netissä.
Kiinalaiset alusvaatteet on kummallista kokoa, liian pieni kaikki, vaikka ostaa xl.kokoakin.
kaMAlia kaikki....
Hyvä etä ostoksesi meni preseelleen. Äijä hölmönä temuttaa ja kitisee päälle että lähikaupat ja palvelut katoaa
Laturin pakko myynti loppunut.
Aikanaan joka ikisessä kännykässa oli mukana laturi. Kaikki liittimet oli erilaisia. Nykyisin ei kaikissa kännyköissä ole niin USB-C laturi standardi.
Itellä kasa läppäreitä, kaikissa jotain vikaa laitteissa, niiden johdossa. Uusia hankala löytää, just liittimien erilais ei uuden takia. Nykykomeissa kaikissa ,USB liittimet
Eli ei toi laturin puuttuminen ole mikään huijaus, siihen suuntaan pyritään yleisemminkin.
Eikös ainakin EU:ssa kaikkien valmistajien laturit pitäisi olla yhdenmukaisia.
Olikos ehdotus, että kännyköiden akut tulisi vaihdettaviksi ettei koko kännykkää tarvitsisi vaihtaa.
Muistatteko sitä aikaa, kun jokainen teleoperaattori rakennutti omat mastonsa. Saattoi olla liki vierekkäin maisemaa tuhoamassa.
Kyllä, EU:ssa tulee yhdenmukaiset laturit ja vaihtoakut käyttöön. EU on vaan byrokratian takia hidas, paitsi silloin kun juomapulloihin piti saada kiinteät korkit. Ne Jyrki Katainen sai äkkiä käyttöön.
Tavaroiden palauttaminen Temulle on vielä tehty niin hankalaksi, että ensin pitää sivustolta etsiä palautussivu, sitten täyttää kaavake ja sen jälkeen saa sähköpostissa kuvan palautustarrasta, joka sitten tulostetaan tulostimen tarrapaperille, leikataan irti ja liimataan palautuspakettiin. Jos ei omista tulostinta ja tarrapaperia niin ei voi palauttaa.
Muuten kyllä olen saanut kiinalaisilta hyvää tavaraa, mm. puisia keittiövälineitä, paitoja, takkeja jne. Vaatteet ovat melkein kaikki polyesteriä eli muovia, mutta jos on tarkkana ja tutkii valmistusmateriaalit niin löytää myös puuvillaisia ja denimistä tehtyjä. Vaatteiden koko ei ole sama kuin Euroopassa, siksi siellä on vertailutaulukot.
Philipsin partakoneita on tarjouksessa, ostin sellasen 5 vuotta sitten maksoi jotai 70 euroa, voi ajaa partavaahdon kanssa suikussa ollessa.
Tilaavatko meidän ikäiset paljonkin Temusta ? Kerropa aloittaja omia
kokemuksiasi ! Saitko mitä tilasit vai petyitkö ?
Jep, olen tilannut sieltä useamman tavaran ja kyllä ne on sellaisia, kuin mainoksessa sanotaan. Me suomalaiset kuitenkin oletamme niiden olevan meidän totuttuun tapaan.
Kuitenkin pitää harkita tarkkaan ennen tilausta. Vaatetavarassa on mitat mainittu syytä ottaa mittanauha ja mitata omista vaatteista sopiva koko. Laturi ei seuraa ladattavaa tavaraa vaan pitää tilata erikseen.
Siinä ne oppimani asiat pääasiassa ovat. Maksu kannattaa hoitaa sen ruotsalaisen pankin kautta (Klarna). Mä saan sieltä n. 2 päivän sisällä nettiin maksutiedon ja yleensä maksan heti, vaikka ei ole vielä tullut tavaraa.
Klarna on suuri vaikuttaja, jos ilmenee jotain ongelmia niin ne tulee mukaan siihen selvitykseen. Mulla oli partakone joka ei toiminut mutta sen terät sopi vanhaan koneeseen ja halpa, kun oli niin en valittanut. Olis ne uudet terät maksaneet saman suomessa, kuin se koko kone.
Tuossa mun kokemukset Temusta pääasiassa.
Muuten kyllä olen saanut kiinalaisilta hyvää tavaraa, mm. puisia keittiövälineitä, paitoja, takkeja jne. Vaatteet ovat melkein kaikki polyesteriä eli muovia, mutta jos on tarkkana ja tutkii valmistusmateriaalit niin löytää myös puuvillaisia ja denimistä tehtyjä. Vaatteiden koko ei ole sama kuin Euroopassa, siksi siellä on vertailutaulukot.""
Ymmärrätkä sikasi kulumista? Temutus on sikavaras
kannattaisiko tarkkuus suunnata johonkin muuhun?
Paljonko saat talletuskorkorkoa, sinulla varmaan on varahasto itselläsi
esimerkiksi, kannattaisiko niitä miettiä ennen kuin eurojen temu-ostoksia
https://korkotutka.fi/saastotili-korko/
Korjaisin vielä tuota Klarnan kautta maksamista, että minullla ei ole tiliä ko. pankissa.
Käytän sitä vain välikätenä nettikaupan maksuliikenteessä. Mun tilinumero ei mene verkkokaupan tietoon. On pelannut jouhevasti tuo järjestely saksan, liettuan ja ruotsin suuntaan. Klarnalla on ilmeisesti konttori Hesassa.
Mielestäni Temu rikkoo tekijänoikeuksia, koska muy huijaustavaraa esim applen näköisellä logolla, muttei ole täysin applen logo, hieman eri väri. Luulen, että se osallistui huijaamaan asiakkaita monella tavoin ja pitää tietää, että monet sieltä tulevat ovat halpoja kopioita.
Minä ostin sieltä edullisesti Marimekon pöytäliinan joka ei ollut Marimekko. Mutta ihan nätti liina.
Voi veikkoset- minä olen parikin kertaa tilannut tarve-esineitä ja kauniin mekon ect. Tulee nopeasti, saan edullisesti ja olen hirmu tyytyväinen. Vanhat roinat saa heittää roskikseen.
Kiva saada uutta kaunista ja nukkavierut roskiin. Jos ei tällä iällä hanki uutta , ni milloin sitten.
Tuttavat ovat tilanneet siltä eivät ole saaneet mitään .
Niin että päätin etten tilaa mitään minäkään.
En tilaa mitään kiinalaista. Enpä taida enää tarvitakkaan mitään. Lenkkivaatteita saa vailkka Lidlistä. Niitä kuluu eniten.
Roinaa myy Lindlkin, ei mitään eroa Temuun.
Kyllä Temu huijaa! Siellä mainostetaan esim. Kimaltavaa punaista joulupuseroa. Todellisuudessa kimallus on valkoisia pilkkuja. Samoin kimaltavia tarrasydämiä. Niissäkin vain valkoisia pilkkuja. Huom! Ne eivät siis kimaltele. Sitten mainostavat joulukrääsäsivuilla hopeaa hohtavia, kimaltavia oksia. Todellisuudessa ne ovatkin, jäykkiä muovisia oksia. Joiden jopea väri on ankean harmaa. Kimalluksesta ei tietoakaan. Kiinalaisessa kulttuurissa ei pidetä huijaamista vääryytenä. Heidän markkinointikulttuurissa ei ole vääryyttä huijata ostajia. Kun ei ole kallista, niin ajattelevat voivansa myydä kaikkea täysin kelvotonta. Mainostaa kyllä osaavat kierosti ja reteesti. Käyttävät aitoja ja eri tuotteita mainoksissaan. Ei niitä mitä lähettävät, järkyttäviä kopioita! Varokaa Temun huijareita!
Jokainen tietää mitä Temusta saa, köyhät ostaa sieltä silti.
Varakkaat ne kitupiikit on, jotka Temusta ostaa. Köyhällä ei ole varaa ostaa halpaa,
se on huonoa ja se vasta kalliiksi tuleekin.
Mikä se sellainen köyhä on, joka ostaa kallista? Höh....
Kerron millä tavalla voin huijauksia välttää!
En ole ikinä tilannut nettikaupoista mitään, eikä kukaan kauppias ole minua huijannut, vaikka joskus olen saanut paikallisesta "Kikantin " liikkeestä huonolaatuisen tuotteen, jonka olen palauttanut. Hakevat itse tuotteen joka palautetaan, kun ei tilaa netistä!
Rahat tulevat varmemmin takaisin, kun ostat kotimaislta yrityksiltä.
Minä tilasin kaksi parran-ajolaitetta ja sain "kovan alennuksen" siitä toisesta.
Osoittautui, että se toinen oli attrappi.
Onko atrappi sekundaa?
Se on vaan niinkuin pieni patsas aidosta, Ei käyttokuntoinen
laite.
Jaa, et tiennyt itsekään et oli sellainen?
En tietenkään, jos ilmoituksessa olisi mainittu että kahden ajolaitteen
sijaan saat 1 ajolaitteen ja 1 attrapin. - Olisitko itse ostanut noilla tiedoilla?
En osta sikaa säkissä, taisit sinäkin oppia jotain?
Mutku nääs halvalla saa, vaikka olisi kissankakkaa 10 gramman pusseissa, ja kymmenen pussin tilaaja saa yhden pussin kylkiäisenä.
T. Bertil Perversson.
Mulla on taas tilaus tulossa, yhteishinta n. 30€. Katsotaan sitten onko lähetys laadukasta.
Takaisinpalautus tai vaihto on aika vaikeeta Kiinaan asti...
Ostan Temusta kaiken enkä enää rahoita Suomen rikkaita porvareita ylihinnoitetuilla tuotteilla. Miksi maksaa ylihintaa täysin samasta tuotteesta joka tulee samalta tehtaalta. Ostan kaikki Temusta työkalut, varaosat, ihan kaikki. Ja halvaksi tulee. Vain tyhmä maksaa liikaa tokammin ja puuilon samoista tuotteista
Mistäpä luulette ,että kaikki se tavara, ruokia lukuunottamatta tulee kaikkiin suuriin suomalaisiin kauppoihin? Kyllä se tavara tulee Aasiasta. Samaa roinaa moninkertaisella hinnalla ostatte , jos ette tilaa Temusta tai Sheineltä.
Mitä enemmän ostamme kiinasta, japanista jne. tavaraa, sitä pahemmin velkaannumme ja kauppataseemme menee miinukselle.
On tietysti oma valinta mistä ostaa.
Näillä Kiinalaisilla halpakaupoilla ei ole mitään tuotevalvontaa, ei siis velvoitteita.
Voivat myydä mitä vaan.
https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000009410689.html
Linkin jutussa olevan dokumentin olen nähnyt, kertoo tästä toisesta, joka samantasoinen, kun Temukin.
Karutonta kertomaa.
Ei suomalainen työntekijä moisiin työoloihin suostuisi ikinä.
Ei ne Temun ja Sheininkään omistajat varmaan köyhiä ole, ehkä on sitten parempi ´´rahoittaa ´´ niitä.
Ei mitään Kiinasta!
Ei koskaan mitään tilausta netistä. Lupaan.
Tullimaksut olis syytä laittaa Temulle, isot.
Kiina ei työllistä suomalaisia, suomalaiset työllistää kiinalaisia ja lähettää rahansa sinne....!
Kyllä olen tilannut Temusta ja eur.Sheineltä. Kaikki on ollut todella hyvää.Ei minulla ole pikkurahan puutetta, mutta ihan suotta alan etsimään kivijakaliikkeestä. Eikä sitäpaitsi tuollaisia sieltä saa.
Ethän sitten surkuttele työttömyyttä Suomessa?
Tukes on testannut Temusta tilattuja hanoja, laatu on ala-arvoista, ja voivat aiheuttaa suurta vahinkoa. Juttu YLEn nettisivulla.
Joo usko Yleen.
Ylessä kerrottiin pari vuotta takaperin Putinin vakavista sairauksista ja uskottiin että sota loppuu kun Putin ei jaksa.
Hyvin on putin tervehtinyt.
Ei kaikkiin, ei puoliinkaan uutisista kannata uskoa.
Mikä hinku ihmisillä ylipäätään on tilata sekundatavaraa maapallon toiselta laidalta.
Kaipa niitä viallisia ja joutavanpäiväis tuotteita löytyy lähempää.
Kaikenmaailman ötököitä tulee vielä kylkiäisenä pakkausten mukana. Keviävät kuljetuksissa. Iiiikk.
En tilaa mitään ulkomailta, kaiken saa Suomestakin mitä tarttee.
Olen tilannut paljon.
Mutta esimerkiksi talvi-takissa on syvemmät sisätaskut,
puhelin pysyy taskussa , vaikka ottaa takin pois ja/tai menee autoa ajamaan,
ei tarvi sulkea yhtään vetoketjua.
Myös parempi huppu ja parempi kaulus ja paremman sisätaskut yleensä vähintään 3.
Suomesta ostaessa huonompi kaulus, tai jos on huppu, ei kaulusta lainkaan.
Vetoketju on aivan taskun alareunaan, sitä pitää vähän sulkea jotta puhelin pysyy.
Lisäksi ulkoiset sivutaskut pienemmät,
minä kun lepuutan käsiäni, ne eivät mahtunee suomesta ostettuihin--- Kiinassa valmistettuihin talvitakkeihin.
Ja 2-3 v pesen Temun takin, tulee aina kuin uusi.
Ei nykyään missään tule laturia mukana!
Temun tuotteisiin tulee kolmen euron tullimaksu. Ehkä se hiukan
hillitsee muutaman euron tilauksia.
Ei paljoa hillitse, niin halpa ja hyvää ja sopivan väristä ja kaikkea hyvää sieltä saa,
Toki, aina pitää katsoa vaihtoehtoja, lukea arvosteluja yme. Mutta siihenhän on eläkeläisellä parituntia aikaa.
Pitäis ajatella nenäänsä pitemmälle, miksi työllistämme kkinalaisia ja lähetämme rahat sinne? Typerää!
Tullimaksun maksaa myyjä.
Yleensä siirtää tuollaiset hintaan.
"Tilasin parranajokoneen ja sieltä tuli kaunis kone mutta ei sillä voi ajaa partaa, kun siinä ei ole latauslaitetta."
Moneen suomesta ostettuun laitteeseen ei tule laturia, vaan ladataan sillä samalla kun on puhelimen mukana tullut.
Se on suositus, jos joka laitteen mukana tulisi laturi, se olisi turhaa ympäristön saastuttamsita.
Eikö vieläkään ole astunut se laki voimaan, että eri valmistajien laturit pitää olla yhteensopivia. Koskiko se vain Eurooppaa. Siitä oli esitys jo vuosia sitten
Standardeja on erilaisia yhä.
EU antoi tänään 200miljoonan sakon Temulle, koska ne päästää nettikauppaan mitä tahansa myyntiin.
Ostin Temusta kynsilakkaa joka ei kovettunut. Paksu, kuivamaton möhnä kynsien päällä!
Tietomurto paljasti: Kiinalaiset osat ohjaavat hyökkääjän Iskander-ohjuksia
Ja suomalainen tekniikka Ukrainan droneja, jotka eivät aina suuntaudu edes siihen maahan johon oli väitetty tarkoitus.
VAROITUS ON PAIKALLAAN!
Eilen hyvä uutinen tuli, EUn tullien ansiosta on Temu-tilaukset vähentyneet 80%!
'Eu tullien ansiosta.... olisikohan sillä myös vaikutusta Westendiin kaavailtuun Kuninkaansatamaan jossa Temu on osakkaana.
Mitä on siellä sitten tapahtunut?
-Tuukko hakemaan. - Tä? - TUUKKO HAKEMAAN. - Mitä? - Ei mitään,unohda.
Härskiä.
Olisiko kirjoituksessa jossa mainitaan Westend ja Temu viitattu erääseen jääkiekkoilijaan,(spoilaus) mutta huumori on tunnetusti vaikea laji ja siitä 'tuukkohakemaan' kuittaus.
Tilaat jotain ja saat jotain...