Kiinalainen nettikauppa Temu on lähes huijausta.

Anonyymi-ap

Siellä myydään edullisesti laitteita ja niissä ei välttämättä ole kaikkia osia mukana.

Tilasin parranajokoneen ja sieltä tuli kaunis kone mutta ei sillä voi ajaa partaa, kun siinä ei ole latauslaitetta. Nyt pitää hankkia sellainen ja siihen ei käy mikään aikaisempi kiinalaisten valmistama laturi.

Jokaisessa on erillainen voltti ja ampperiluku.

Suomenkielisiä ohjeita ei niissä ole ja älyropotti vastailee "mitä sattuu" tiedusteluihin kohteliaasti, kuten Aasiassa on tapana mutta ei tietenkään lupaa mitään.

Tuollaisia 10-15 € lähetyksiä ei kuitenkaan moni lähde palauttamaan, joten toiminta on ilmeisesti kannattavaa.

22

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oppia ikä kaikki sanotaan.

    • Anonyymi

      Vieras ajatus suomaliselle kuluttajalle, että myydään laite osissa.

      Kiinalaisille ilmeisesti voi myydä.

    • Anonyymi

      Kuis niin? Tilasin oloasun, maton, mekon ect. Kaikki sellaisia ,joita ei tälläisessa suuressakaan kaupungissa kaupoista löydy. Olivat oikein hyvät ja tosiedulliset.

      • Anonyymi

        Viltun tymämmä älä sitten valita ettei sinua palvella lähällä


    • En ole tilannut vaikka joskus on ollut kiusaus.
      Kaikenlaisia onnenpyöriä ym.. että sasi halvalla. En välitä selaista jos haluan jotain tilata.

      • Anonyymi

        Niissä onnenpyörissä on ansa. Luvataan 250 euroa ilmaista rahaa, mutta käytännössä se tarkoittaakin 20 - 50 euron alennuksia monista tulevista ostoksista. Lisäksi ne tavarat on valittava pienestä määrästä ehdotettuja tuotteita ja tunnin harkinta-ajalla.


    • Anonyymi

      En tilaa mitään koskaan netistä, en kotimaasta en ulkomailta. Jos tahdon uuden partakoneen, sen saa kyllä ilman sählinkejä tästä kaupungista, ja sen voi palauttaa, jos puuttuu jotain. Sikaa säkissä ei kannata ostaa.

      • Anonyymi

        Vaatteita on kiva tilata ja vaikka eivät aina ole niin halpojakin niin ovat mieleisiä , monissa eri vaatekaupoissa mitä on netissä.


    • Anonyymi

      Hyvä etä ostoksesi meni preseelleen. Äijä hölmönä temuttaa ja kitisee päälle että lähikaupat ja palvelut katoaa

    • Anonyymi

      Laturin pakko myynti loppunut.

      Aikanaan joka ikisessä kännykässa oli mukana laturi. Kaikki liittimet oli erilaisia. Nykyisin ei kaikissa kännyköissä ole niin USB-C laturi standardi.

      Itellä kasa läppäreitä, kaikissa jotain vikaa laitteissa, niiden johdossa. Uusia hankala löytää, just liittimien erilais ei uuden takia. Nykykomeissa kaikissa ,USB liittimet


      Eli ei toi laturin puuttuminen ole mikään huijaus, siihen suuntaan pyritään yleisemminkin.

      • Anonyymi

        Eikös ainakin EU:ssa kaikkien valmistajien laturit pitäisi olla yhdenmukaisia.
        Olikos ehdotus, että kännyköiden akut tulisi vaihdettaviksi ettei koko kännykkää tarvitsisi vaihtaa.
        Muistatteko sitä aikaa, kun jokainen teleoperaattori rakennutti omat mastonsa. Saattoi olla liki vierekkäin maisemaa tuhoamassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös ainakin EU:ssa kaikkien valmistajien laturit pitäisi olla yhdenmukaisia.
        Olikos ehdotus, että kännyköiden akut tulisi vaihdettaviksi ettei koko kännykkää tarvitsisi vaihtaa.
        Muistatteko sitä aikaa, kun jokainen teleoperaattori rakennutti omat mastonsa. Saattoi olla liki vierekkäin maisemaa tuhoamassa.

        Kyllä, EU:ssa tulee yhdenmukaiset laturit ja vaihtoakut käyttöön. EU on vaan byrokratian takia hidas, paitsi silloin kun juomapulloihin piti saada kiinteät korkit. Ne Jyrki Katainen sai äkkiä käyttöön.


    • Anonyymi

      Tavaroiden palauttaminen Temulle on vielä tehty niin hankalaksi, että ensin pitää sivustolta etsiä palautussivu, sitten täyttää kaavake ja sen jälkeen saa sähköpostissa kuvan palautustarrasta, joka sitten tulostetaan tulostimen tarrapaperille, leikataan irti ja liimataan palautuspakettiin. Jos ei omista tulostinta ja tarrapaperia niin ei voi palauttaa.

      Muuten kyllä olen saanut kiinalaisilta hyvää tavaraa, mm. puisia keittiövälineitä, paitoja, takkeja jne. Vaatteet ovat melkein kaikki polyesteriä eli muovia, mutta jos on tarkkana ja tutkii valmistusmateriaalit niin löytää myös puuvillaisia ja denimistä tehtyjä. Vaatteiden koko ei ole sama kuin Euroopassa, siksi siellä on vertailutaulukot.

    • Anonyymi

      Philipsin partakoneita on tarjouksessa, ostin sellasen 5 vuotta sitten maksoi jotai 70 euroa, voi ajaa partavaahdon kanssa suikussa ollessa.

    • Anonyymi

      Tilaavatko meidän ikäiset paljonkin Temusta ? Kerropa aloittaja omia
      kokemuksiasi ! Saitko mitä tilasit vai petyitkö ?

    • Anonyymi

      Jep, olen tilannut sieltä useamman tavaran ja kyllä ne on sellaisia, kuin mainoksessa sanotaan. Me suomalaiset kuitenkin oletamme niiden olevan meidän totuttuun tapaan.
      Kuitenkin pitää harkita tarkkaan ennen tilausta. Vaatetavarassa on mitat mainittu syytä ottaa mittanauha ja mitata omista vaatteista sopiva koko. Laturi ei seuraa ladattavaa tavaraa vaan pitää tilata erikseen.

      Siinä ne oppimani asiat pääasiassa ovat. Maksu kannattaa hoitaa sen ruotsalaisen pankin kautta (Klarna). Mä saan sieltä n. 2 päivän sisällä nettiin maksutiedon ja yleensä maksan heti, vaikka ei ole vielä tullut tavaraa.

      Klarna on suuri vaikuttaja, jos ilmenee jotain ongelmia niin ne tulee mukaan siihen selvitykseen. Mulla oli partakone joka ei toiminut mutta sen terät sopi vanhaan koneeseen ja halpa, kun oli niin en valittanut. Olis ne uudet terät maksaneet saman suomessa, kuin se koko kone.
      Tuossa mun kokemukset Temusta pääasiassa.

    • Anonyymi

      Muuten kyllä olen saanut kiinalaisilta hyvää tavaraa, mm. puisia keittiövälineitä, paitoja, takkeja jne. Vaatteet ovat melkein kaikki polyesteriä eli muovia, mutta jos on tarkkana ja tutkii valmistusmateriaalit niin löytää myös puuvillaisia ja denimistä tehtyjä. Vaatteiden koko ei ole sama kuin Euroopassa, siksi siellä on vertailutaulukot.""


      Ymmärrätkä sikasi kulumista? Temutus on sikavaras

      kannattaisiko tarkkuus suunnata johonkin muuhun?
      Paljonko saat talletuskorkorkoa, sinulla varmaan on varahasto itselläsi
      esimerkiksi, kannattaisiko niitä miettiä ennen kuin eurojen temu-ostoksia

      https://korkotutka.fi/saastotili-korko/

    • Anonyymi

      Korjaisin vielä tuota Klarnan kautta maksamista, että minullla ei ole tiliä ko. pankissa.

      Käytän sitä vain välikätenä nettikaupan maksuliikenteessä. Mun tilinumero ei mene verkkokaupan tietoon. On pelannut jouhevasti tuo järjestely saksan, liettuan ja ruotsin suuntaan. Klarnalla on ilmeisesti konttori Hesassa.

    • Anonyymi

      Mielestäni Temu rikkoo tekijänoikeuksia, koska muy huijaustavaraa esim applen näköisellä logolla, muttei ole täysin applen logo, hieman eri väri. Luulen, että se osallistui huijaamaan asiakkaita monella tavoin ja pitää tietää, että monet sieltä tulevat ovat halpoja kopioita.

    • Anonyymi

      Voi veikkoset- minä olen parikin kertaa tilannut tarve-esineitä ja kauniin mekon ect. Tulee nopeasti, saan edullisesti ja olen hirmu tyytyväinen. Vanhat roinat saa heittää roskikseen.
      Kiva saada uutta kaunista ja nukkavierut roskiin. Jos ei tällä iällä hanki uutta , ni milloin sitten.

    • Anonyymi

      Tuttavat ovat tilanneet siltä eivät ole saaneet mitään .
      Niin että päätin etten tilaa mitään minäkään.

    • Anonyymi

      En tilaa mitään kiinalaista. Enpä taida enää tarvitakkaan mitään. Lenkkivaatteita saa vailkka Lidlistä. Niitä kuluu eniten.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3984
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2679
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2667
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2425
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2363
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      312
      2220
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1949
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1582
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1487
    Aihe