Lasta 7v on testattu. On hyvä puhumaan ja sosiaalinen ja normaali muuten mutta lukeminen on tuskan takana. Kirjainten yhdistäminen tavuiksi ja sanoiksi ihan mahdotonta ainakin näin kotona seuraten. Lapsi on ekan luokan tehostetun lukemisen Varpuset ryhmässä jotka tunsivat kirjaimet kouluun tullessa. Lukemisen taitavat ovat Pääskyset ryhmässä.
Lapsella oli vastenmielistä jo eskarissa kirjainten yhdistäminen ja sanoi sitä ahdistavaksi. Pyysi ettei kirjaimia lomalla. Sama asenne on edelleen. Pelata pallolla haluaa. Muuten hän on normaali 7v. Vanhemmat kustansivat tutkimukset ja ohjeiksi tuli puheterapia ja runsas lukeminen lapselle ja täyskielto ruutupeleihin ja videoihin. Näistä huolimatta lukeminen ei edisty. Lapsi ei todella osaa yhdistää kirjaimia. Yksinkertaiset aa ja ii ja uu sujuu mutta ui ei oi yi ei suju. Mikä ihme on syynä ja esteenä. Lapsi tuskastuu kun lukemisen oppimisesta puhutaan tai yritetään tehdä leikin avulla. Mieli palaa ulos kavereiden luo. Partion aloitti.
Tilanteessa hämää että hän puhuu hyvin ja kommentoi ja on hyvä mielikuvitus mutta lukeminen on ihan mahdotonta. Lapsi on kehittynyt muuten tavallisesti ja terveeksi todettu. Lapsi yrittää kovasti open mukaan. On rauhallinen tunnilla.
En ole aikaisemmin nähnyt että lukemaan opettelu on
näin vaikeaa. Miten aivot ei toimi. On tuskallista katsoa kun lapsi yrittää eikä onnistu. Miten voi olla keksimättä lukemisen ideaa. Pitää koettaa olla masentamata muuten niin iloista lasta.
Ihmettelen vain miksei lapsi keksi lukemisen ideaa kun muuten on ok.
Miten ihmeessä tukea lukemista
2
235
Vastaukset
- Anonyymi
Pojalla on hyvät harrasteet ulkoilu palloilu ja partio. Motivaatio voisi olla että harrasteissa tarvitaan lukutaitoa.
- Anonyymi
Meidän lukutaidoton mutta muuten tavallinen pantiin pienryhmään missä kukaan ei edes osannut puhua kuin äiti maito kukka kakka. Heidän vanhemmat sanoi että eivät puhu eivätkä opi lukemaan. Oli jotain kuvakortteja. Ryhmässä ei ollut pojalle opiskelukaveria ja taantui. Otimme pojan kotiopetukseen loppukevääksi ja muutimme pois. Uudessa koulussa poika oli taas pienryhmässä mutta kaikki puhuivat ja opettelivat lukemaan. 9v poika luki hyvin vihdoin. Nyt semmoinen kahdeksikon poika. Pitää katsoa mihin kunta sijoittaa lapsen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253730
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402722Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532280Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621241Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194