Caruna vedättää suomalaisia täältä ikuisuuteen
Sähköverkkoyhtiö Carunan omistajat aloittivat oikeudenkäynnin USA:ssa Suomen valtiota vastaan, koska energiavirasto oli viime joulukuussa muuttanut kohtuullisen tuoton laskentasääntöjä siten, että sähkönsiirron hintojen maksimikorotukset ovat jatkossa pienemmät kuin tähän asti. Merkittävin muutos johtuu tiukemmista jälleenhankintahinnan laskentatavoista.
Oikeudenkäynti sai minut vielä kerran selvittämään Carunan tuhoisia vaikutuksia Suomen sähkömarkkinoille.
Caruna-peli pistää miettimään, että miten tällainen kusetus on ollut Suomessa mahdollista. Kuinka tyhmiä ministerit ylipäätään olivat? Vai onko niin, että joukossa tyhmyys tiivistyy? Katainen (kok) voi olla tyhmä, mutta olihan asiaa päättämässä myös Jan Vapaavuori (kok) ja Pekka Haavisto (vihr). Ainoa tolkullinen ministeri, oli yllätys yllätys, kommunisti Paavo Arhinmäki (vas), joka vastusti sähköverkon yksityistämistä.
Kun pikkurahoilla saadaan miljardien voitot, herää tietysti kysymys siitä, miten päätöksentekoon on vaikutettu. Muutaman miljoonan euron siirto panama-tileille olisi mitätön hinta nopeasti ja jouhevasti suoritetusta puhalluksesta. Mitään näyttöä tällaisesta ajatuksesta ei tietenkään ole, eikä sellaista voi saada.
Katainen the Pullonkorkki ainakin sai Carunan jälkeen vihreitä oksia ihan riittävästi kiitoksena(?) hyvästä työstä. EU-komissaari, SITRAn yliasiamiehen virka ja Nordean yhteiskuntasuhteiden johtajan virka.
Ulkomaalaisen kasvottoman omistajan on helppo sanella Suomen yhtiön johdolle madonluvut siitä, kuinka paljon suomalaisia on kusetettava. Keinot toki johdon on löydettävä itse.
Jos Suomessa olisi jäljellä isänmaallisuutta, ja Fortumin sähkönsiirto olisi ollut pakko myydä, olisi paljon parempia vaihtoehtoja ollut. Fortum muuten halusi suurempaa tuottoa sähköverkolle kuin mitä se tytäryhtiöstään sai. Olisi vaan tuplannut hinnat kuten Caruna teki, ei parempaa tuottoa olisi Fortum mistään voinut saada. Nyt jäi käteen todellinen musta pekka - Uniper.
Fortum Sähkönsiirto Oy olisi voitu myydä suomalaisille halukkaille ja listata yhtiö pörssiin. Fortum olisi näin saanut käteistä rahaa enemmän kuin Carunan pelurit maksoivat. Ja yhtiö olisi ollut velaton, koska suomalaiset olisivat maksaneet osakkeet omista rahoistaan eikä siirtämällä kauppahinta yhtiön velaksi kuten Caruna teki.
Jos siirtohintoja olisi hiven korotettu, olisi yhtiö tuottanut valtavat voitot, koska korkomenoja ei olisi ollut. Yhtiö olisi maksanut veroja voitoista ja osakkaat saamistaan osingoista. Nyt kaikki rahat menevät ulkomaille, eikä verotuloja Carunasta juurikaan saada. Alkuvuosina ei veroja maksettu, mutta sitten alkoivat johtajat sentään sen verran hävetä, että alkoivat maksamaan nimellisesti veroja Carunan voitoista Suomeen.
Ja mikä parasta, siirtohinnat olisivat ainakin kolmanneksen nykyisiä alemmat myös kaikissa muissakin sähkönsiirtoyhtiöissä, myös täällä mökillä tätä kirjoittaessani Järvi-Suomen Energia Oy:ssä.
Yksi selitys tähän onnettomaan Caruna-kauppaan oli Fortumin johdon paineet pitää valtion edustajat ja sijoittajat hiljaisina. Sen vuoksi se on jakanut vuosikaudet osinkoja noin miljardi euroa vuodessa, vaikka yhtiön kannattavuus ei ole ollut kaksista. Siksi on vuosittain myyty jotain arvokasta, jotta saadaan osinkorahat kasaan.
Caruna vedätys
12
371
Vastaukset
- Anonyymi
Sähkön siirtohinnasta kermat kuorii sosialismiin vajonnut Suomi (sähkövero ja arvonlisävero). Sen jälkeen joka kolmas (pian joka toinen) euro menee ulkomaalaisille rahastoille. Kun hintoja on korotettu, liikevoitto on hinautunut jo lähelle puolta liikevaihdosta.
Monopoliasema näkyy tuloksessa. Vuoden 2023 Carunan liikevoitto oli 43,0 %.
Vertailun vuoksi kilpailuilla markkinoilla toimivien yritysten liikevoittoprosentteja: Aspo 4,9 %, Kone Oyj 11,0 %, Neste 11,3 %, Nokia vuonna 2007 15,6 %, Vaisala 12,3 %, Valmet 9,2 %.
Tällainen yritys kehtaa viedä Suomen valtion kansainväliseen oikeuteen, kun heidän tulevia voittojaan hieman vähennetään. Maksaisivat edes veroja, ahneet rahastot. - Anonyymi
Kiitos!
Jyrki Kataisen hallitukselle
Fantastinen homma
Joka kasvaa korkoa- Anonyymi
Fantastisen Kataisen ja Stubbin suurtekoja maamme parhaaksi.
- Anonyymi
Olen Caruna-kirjoitukseni jälkeen saanut sisäpiiritietoja siitä, miten Fortumin sähköverkkojen myyntiin päädyttiin. Asiasta päätti noin tusina 10-15.000 euron kuukausipalkkaa saavia ministereitä ja virkamiehiä.
Kokouksessa tuli esille Fortumin sähköverkkojen korkea tuotto: käyttökate noin 50 % ja liikevoitto noin 30 %. Kun käyttökatteesta vähennetään poistot, saadaan liikevoitto. Caruna-kirjoituksessa osoitin, että liikevoitto viime vuonna oli 43 % liikevaihdosta.
Silloin käsiteltiin myös verkon vaatimia investointeja. Kukaan (paitsi yksi) ei ymmärtänyt, että nämä investoinnit rahoitetaan nostamalla sähkön siirtohintaa. Juuri niin Carunakin on tehnyt.
Ainoastaan kommunisti Arhinmäki (vas) ei hyväksynyt verkkojen myyntiä. Arhinmäki oli tuolloin 37 vuotias.
Antaa todella surkean kuvan suomalaisen eliitin ymmärryksestä, jos asiasta päättäneen joukon ainoa asian ymmärtänyt osanottaja oli nuori kommunisti.
Suorastaan pelottaa Suomen tulevaisuus. Nyt puhutaan veden myymisestä sijoittajille. Ja tuollaiset surkimukset ovat päättämässä asiasta.
PS. Fortum ei osallistunut päätökseen. Mutta Fortum oli esittänyt, että he käyttävät rahat parempituottoiseen liiketoimintaan. Mikä voisi olla tuottavampaa ja vielä ilman riskejä. Silloinen toimitusjohtaja on kaikkien tuhojen jälkeen edelleen Fortumin toimitusjohtaja valtavine kolmen miljoonan euron palkkoineen. Jotain sellaista on tehty pöytäkirjojen ulkopuolella, josta kukaan ei suomalaisille tule kertomaan. - Anonyymi
Onkohan siellä korruptiota takana kun on alettu esittää vesihuollonkin myymistä sijoittajille, vai vaan täysin povari-ideologiaan perustuva siirto kuten viimeaikojen leikkauksetkin?
- Anonyymi
Tuskimpa Arhinmäki viisauttaan vastusti Caruna kauppoja,oli vaan periaatteessa erimieltä kokoomuslaisten kanssa.
- Anonyymi
Väärin sammutettu ?
Ja sitten Fortum löysi näille myynnistä saaduille rahoille uuden kodin, Venäjältä.
Tosin vastentahtoisesti pääministerin ja silloisen hallituksen "omistajanohjauksen" jälkeen.
Putin teki puolestaan taas omistajanohjausta ja loppu on persaukista suomen historiaa.
Kyllä meidän herrat sitten osaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väärin sammutettu ?
Ja sitten Fortum löysi näille myynnistä saaduille rahoille uuden kodin, Venäjältä.
Tosin vastentahtoisesti pääministerin ja silloisen hallituksen "omistajanohjauksen" jälkeen.
Putin teki puolestaan taas omistajanohjausta ja loppu on persaukista suomen historiaa.
Kyllä meidän herrat sitten osaa.Pyh, Tytti neuvotteli meillä ennenkokemattoman sopimuksen. Hurraa !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyh, Tytti neuvotteli meillä ennenkokemattoman sopimuksen. Hurraa !
Pakkohan Tytin oli hoitaa ,kun pääministeri oli ryyppäämässä
- Anonyymi
Näiltä jotka päätöksen carunasta teki,olisi pitänyt omaisuus takavarikoida ja pistää linnaan..
- Anonyymi
Keneltähän nämä leikataan?
HS: Carunan omistajat vaativat valtiolta kaksi miljardia
Suomen suurimman sähkönsiirtoyhtiön Carunan omistajat hakevat yli kahden miljardin euron korvauksia Suomen valtiolta, kertoo Helsingin Sanomat lähteisiinsä perustuen.
Syynä on Energiaviraston uusi valvontamalli, jolla on pyritty hillitsemään yhtiöiden sijoittajien tuottoja ja siirtohintojen nousua.
HS:n mukaan Caruna on vienyt asian välimiesmenettelyyn Yhdysvalloissa. Lehden mukaan Caruna vaatii valtiolta yli kahden miljardin euron korvauksia.
Suomen Kuvalehti uutisoi aiemmin Carunan omistajien aikeista haastaa valtio oikeuteen. Myös Yle kertoi aikeista syyskuussa.- Anonyymi
Jos näin käy pitää vastuuliset eli homopekks ja kokkispöljät pistää vankeuteen maanpetoksesta
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837