Derbi omituinen sähkövika

Anonyymi-ap

Derbissä oli takavalo ja mittari paskana (kaikki vikavalot paloi kun kaikki anturit karsittu pois), vilkkuja ei ollut ja töötti hukassa ennen kaasarin tukkeutumista. Etuvalo toimi. Mopo oli viikon toimimatta ja sitten putsasin kaasarin ja sainbtaas käymään. No sehän käynnisty mutta ei enää toimi mitkään sähköt paitsi virtalukko. Takavalon ja töötin hankin eikä nekään toimi. Tsekkasin akun ja se oli kuollut ja sulake palanut. Uus sulake ja akku ei auttanut yhtään mitään. (Tosin kavereiden vastaavissa derbeissä koko mopo toimii kokonaan ilman akkua) Ideoita? Sellasia huomioita tein että vface maskissa on yksi 2 pinninen liitin irrallaan 3-pinnisen etuvalon johdon lisäksi joka oli kytketty. Lisäksi cdi boksin vasemmanpuoleisin johto oli irti. En tiedä onko tarkoituksella.
Mopo on Derbi senda R 2012 analogisella mittarilla tietääkseni alkuperäisellä johtosarjalla

6

869

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      no ekaks kannattaa hommata yleismittari ja opetella sen käyttö,sit hommaat kyseisen mopon sähkökaavion ja mittaria apuna käyttäen selvität missä se vika on.

    • Anonyymi

      Ei netistä mistään löydy sitä kaaviota. Vain uusimman täön vuoden derbin ja se on iha erilainen.

    • Anonyymi

      Tarkastamme kytkennät savun hälvennettyä, kuuluu sanonta!🤩

      • Oikea on: Savun hälvettyä tarkastamme kytkennät.


    • Anonyymi

      Noniin ongelma selvitetty. Staattorin purettua löytyi vika eli valojen johto oli poikki.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1309
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      82
      1172
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      713
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      589
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      468
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      455
    Aihe