Onko yhtiökokoukseen pakko osallistua?

Anonyymi-ap

Omistan asunnon pienestä kerrostalosta jossa vain neljä asuntoa. Asuntoni seisoo tyhjänä koska asun itse muualla, enkä minulla riitä aika eikä motivaatio etsiä jatkuvasti uusia vuokralaisia kun kaikki muuttavat pois naapureiden takia. Nämä kyseiset naapurit ovat siis itse asuntojen omistajat.
Tällä hetkellä ongelmana on se, että he ovat järjestämässä yhtiökokousta jonne minun kuulemma olisi ihan pakko osallistua. Ymmärrän kyllä että yhtiökokouksiin olisi hyvä osallistua, mutta ajankohdan valitseminen vaikuttaa ylitsepääsemättömältä ongelmalta. Kokoukseen ei koskaan tule virallista kutsua, vaan aika yritetään aina järjestää taloyhtiön whatsapp ryhmän kautta. Yksi ehdottaa aikaa, jompikumpi näistä vaikeista naapureista aina jättää vastaamatta ja sit ihmetellään vasta kokouspäivänä että niin ei sit varmaan ole kokousta kun yksi ei vastannut...

Koska nyt taas yritetään järjestää jotain järjestäytymiskokousta, on minun kuulemma aivan pakko osallistua kokoukseen. Heiltä tuli yksi ehdotus ajasta joka minulle ei sopinut, ja yllättävästi yksi asukas jätti kokonaan vastaamatta. Omat aikatauluni ovat vaikeat koska teen vuorotöitä, ja ne viikot jolloin olen illat vapaana menee lähes kaikki ylimääräinen aikani opiskeluun ja muihin pakollisiin menoihin jotka vain on pakko niinä viikkoina hoitaa. Olen antanut heille tarkat viikot, päivät ja kellonajat jolloin minulle kokous sopii jos sinne tosiaan pakko on osallistua, kyseessä nyt kuitenkin useampi mahdollinen ajankohta, mutta nämä ajat ei tunnu sopivan tai miellyttävän heitä.

Ei kai se voi mennä niin että minun pitäisi joustaa ja perua omia menojani jotta pääsen paikalle, koska heistä yhdelle sopii vain ilta ajat 18 jälkeen? Olen myös sanonut että voivat ilmoittaa vain sovitun ajankohdan niin yritän parhaani päästä paikalle, mutta en voi leikkiä eestaas tuota samaa että kysellään päivämäärästä ja vasta samana päivänä kun kokous olisi ilmoitetaan että ei olekaan kun ei kaikki ole vastannut. Ja onko minun edes oikeasti lain mukaan pakko osallistua?

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokouksessa saatetaan tehdä päätöksiä joissa olet maksumiehenä. Voit antaa valtuutuksen jollekin että edustaa sinua. Mutta maksaja olet sinä jos menoja keksivät.

      • Anonyymi

        No siitä ei ole pelkoa että menoja keksisivät. Siitä ei ole kauaa kun otimme yhtiölle lisä lainan ja siitäkin nousi noiden kahden toimesta niin hirveä mekkala kun ei olisi varaa maksaa. Tekemistä yhtiössä kyllä riittäisi, mutta nämä kaksi ei ole valmiita mihinkään mihin joutuisivat itse maksumiehiksi. Ymmärsin että tämän järjestäytymiskokouksen tarkoituksena olisi lähinnä valita kai puheenjohtaja, kirjanpitäjä jne.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      272
      3459
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      122
      1816
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      270
      1539
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      73
      1453
    5. 77
      1396
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1130
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1116
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      977
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe