rapumerta-gallup

totuusilmi

elikkäs kun puhutaan koko ajan ravuista ja niiden herkkyydestä pettämiseen niin laitetaanpas kalluppi pystyyn...

eli hyvä rapu, oletko pettänyt puolisoasi tai uskoisitko pettäväsi?
ja missä menee pettämisen raja?
olis myös ihan kiva tietää oletko mies vai nainen...

9

3004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katriina

      Olen nainen (kesäkuun rapu) ja en ole koskaan pettänyt seurustelukumppaniani. Voisin suutuspäissäni ehkä harkita sitä, mutta tositilanteessa omatunto alkaisi kolkuttaa jo alkumetreillä. Eli en varmaankaan syyllistyisi semmoiseen.

      Pettämisen raja menee mielestäni suutelemisessa. Se ja kaikki siitä eteenpäin alkaa olla mielestäni pettämistä.

    • RapuRva

      En ole koskaan pettänyt kumppaniani. Oikeastaan olen aina ollut liiankin uskollinen, jopa exälle liiankin pitkään. Olen heinäkuun puolenvälin rapuneito. Äärettömän kärsivällisesti odottaa aina että kumppanin järki kasvaa jos töppäilee. Minä en.

      Fyysinen kanssakäyminen on pettämistä. Huulenheitto on sallittua kaikkien ystävien kanssa, myös vastakkaisen sukupuolen edustajien kanssa. Toki jos ajankäyttö kokonaisuudessaan kummasti vaihtuu ja minä jään paitsioon, niin... pitää silloin miettiä missä mennään.

      Väsyttämällä kärsivällisesti odottaen olen saanut parhaimmat makupalat =))

    • rapuneito.=)

      Ikinä en ole pettänyt, enkä usko että tulen pettämäänkään. Tällä hetkellä olen varsin ihastunut varattuun mieheen, mutta edes hänen kanssaan en ole suutelemista pidemmälle suostunut menemään (itse olen sinkku, mutta huono omatunto toisen puolesta..).

      Mikä on pettämistä.. Jaa'a. Suuteleminenkin voi olla pettämistä jos siihen liittyy seksuaalisia vivahteita, vai? Toisaalta suuteleminen esim kaverin kanssa pelkästä suutelemisen ilosta, tietäen ettei se johda mihinkään, ei ole pettämistä. Vois varmaan sanoa että kaikki isompi eroottisesti latautunu toiminta voi olla pettämistä. silmäpeli ei ole vaikka olis kuinka eroottista. ;) tosin en harrasta edes sitä jos olen varattu. =)

    • Ansko

      En ole pettänyt ja en usko miehenikään niin tehneen, vaikka on reissuhommissa. Avioliiton ihanuutta tulee heinäkuussa täyteen 25 -vuotta eikä suotta, ehkä joskus jotain kränää, mutta suht koht onnellisia vuosia kaikkensa. Luottamus ja eriaikaan riitaantuminen on kaiken takana.

      • Rapu-vaimo

        Olen myös rapu-vaimo, ehkä hieman tuoreempana versiona. Härkä-mieheni kanssa olemme olleet yhdessä 9 vuotta ja 3,5 naimisissa. Mieheni on reissuhommassa myös. En usko myöskään mieheni kykenevän pettämiseen, koska hänellä on suunnattoman vahva moraliteetti. Ehkä joissain asioissa liiankin vahva. Minä en myöskään ole pettänyt miestäni. Saan mieheltäni kaiken minkä tarvitsen..Sängyssäkin hän on ainoa, joka on ikinä tyydyttänyt minut. Meidän välillämme on suuri luottamus toisiamme kohtaan. Riitely on välillä liiton suola. Tuttavamme sanovatkin aina, että riitelemme vain sen vuoksi, että saamme sopia. Olen edelleen todella rakastunut aviomieheeni, kahden lapsemme isään. Toivon todella, että meidänkin avioliiton ihanuutta kestäisi noinkin kauan. Onnea hääpäivän johdosta!!
        Ps. Tarkoitatko eriaikaan riitaantumisella sitä, ettette ole "pahalla tuulella" yhtäaikaa?? Tavallaan toinen tasoittaa toista. Toinen "riitelee" ja toinen sovittelee. Meillä nimittäin näin on. Jos satumme suuttumaan yhtäaikaa, on piru irti!


      • Ansko
        Rapu-vaimo kirjoitti:

        Olen myös rapu-vaimo, ehkä hieman tuoreempana versiona. Härkä-mieheni kanssa olemme olleet yhdessä 9 vuotta ja 3,5 naimisissa. Mieheni on reissuhommassa myös. En usko myöskään mieheni kykenevän pettämiseen, koska hänellä on suunnattoman vahva moraliteetti. Ehkä joissain asioissa liiankin vahva. Minä en myöskään ole pettänyt miestäni. Saan mieheltäni kaiken minkä tarvitsen..Sängyssäkin hän on ainoa, joka on ikinä tyydyttänyt minut. Meidän välillämme on suuri luottamus toisiamme kohtaan. Riitely on välillä liiton suola. Tuttavamme sanovatkin aina, että riitelemme vain sen vuoksi, että saamme sopia. Olen edelleen todella rakastunut aviomieheeni, kahden lapsemme isään. Toivon todella, että meidänkin avioliiton ihanuutta kestäisi noinkin kauan. Onnea hääpäivän johdosta!!
        Ps. Tarkoitatko eriaikaan riitaantumisella sitä, ettette ole "pahalla tuulella" yhtäaikaa?? Tavallaan toinen tasoittaa toista. Toinen "riitelee" ja toinen sovittelee. Meillä nimittäin näin on. Jos satumme suuttumaan yhtäaikaa, on piru irti!

        Totta turiset, viisas vaikenee ja yrittää sovintoa eli rapu, ainakin meidän härkä on pitkävihainen eli minä teen aina sovintoesityksen.
        Onnea ja menestystä koko teidän perheelle myös.


    • näin kävi

      oli pakko vastata tähän vaikken itse ole rapu, ystävättäreni petti miestään aikoinaan ihan suvereenisti ilman pahaa omaatuntoa, hän oli rapu, samoin itseni kohdalle sattui kerran rapu joka petti vaimoaan:)

    • Ei sovi mulle. Oon ennemmin tällanen pitkänsuhteen ihminen. Ja sitte mun filosofia on että älä tee toiselle sitä mitä et toivo itsellesi tehtävän. Eli en halua itseäni petettävän, loukkais liikaa niin en myöskään itse petä.

      Ja mikä sitten on pettämistä. Joku tuolla sanoi jotenkin, että kaikki, suudlemakin, jos on eroottista latausta (vai mites se meni).

    • rapu-nainen

      Kerran olen pettänyt, kun selvisi, että silloinen mieheni nykyinen ex:ni oli pettänyt minua ainakin 20 naisen kanssa. Siihen asti ei ollut edes mielessänikään käynyt moinen asia. Elin usean vuoden sinkkuna ja estin kumppania itselleni ja täytyy myöntää, että joitakin kertoja vaihdoin miestä, mutten koskaan kyennyt aloittamaan uutta suhdetta, ennen kuin entinen oli selvitetty loppuun. Pettämisen raja minusta kulkee suutelemisessa. Nyt minulla on skorppari miehenä ja molemmat olemme jyrkästi sitä mieltä, että jos toinen jää kerrankin kiinni pettämisesti, niin saa samantien kerätä tavaransa ja siitä ei edes neuvotella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      121
      7055
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      55
      4787
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      74
      3734
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2824
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      33
      2489
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1936
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      207
      1462
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1254
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      42
      1065
    10. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      162
      911
    Aihe