Kerroin Rannikon puutarhallekin, joka järjestää kurpitsjuhlia, jonne tullaa satojenkin kilometrien päästä.
Ylivoimaisesti paras kurpitsalajike ulkonäön ja ennen kaikkea pitkäikäisyyden vuoksi on kuvassa oleva näppyläpintainen kurpitsa.
https://ibb.co/Qv44yth
Kuori saattaa kestää kuukausia. Kurpitsan sisuksen voi kovertaa erittäin ohueksi, jopa vain 5-8 mm paksuiseksi. Ensin tein kuviot ja leikkasin ne. Koverruksen tein lopuksi, että lyhty varmasti ei rikkoudu.
Kerroin puutarhalle, että lajikkeesta tehtyjä lyhtyjä ei tarvitse taatusti vaihtaa! Ne eivät taatusti lysähdä kasaan sinä aikana kun ne olisivat heillä esillä.
Kestävyys on myös ongelma. Kuori on erittäin kova. Kerroin, että kuviot olisi oikeastaan syytää tehdä pistosahalla, mikäli niitä tekisi heidän käyttöönsä kurpitsaviikoilla.
Itse käytin isoimman palan irrottamiseen käsisahaa, sillä puukolla homma olisi ollut erittäin työlästä.
Kotikaivertajille olisi iloa pitkästä iästä. Minusta näppylät sopivat mainiosti halloweenin. MUTTA olisi syytä varoittaa kovuudesta, ettei leikkaa haavoja sormiinsa!
Kun viime vuonna sisäosaan tuli hometta, poistin sisäosaa. Kurpitsan muutaman millin kuori voi pitää lyhdyn kasassa, vaikka sisustaa ei olisi juuri ollenkaan.
Saako kurpitsaa muualta kuin kurpitsaviikoilta, en tiedä. Löysin vain yhden tätä lajiketta olevan kurpitsan. Joten sopivan kurpitsan takia ei esim. Turusta tai Helsingistä kannata enää kurpitsaviikoille lähteä.
Jos en olisi löytänyt juuri haluamaani lajiketta, kurpitsa olisi jäänyt ostamatta. Ruokaa tuli kolme litraa kurpitsakeittoa + paahdetut siemenet.
Oma kurpitsalyhty
1
132
Vastaukset
- Anonyymi
Lisää tietoa https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/forums/topic/oma-kurpitsalyhty/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751101
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118547
