Marimekko ja tekijänoikeudet

Anonyymi-ap

Marimekon mielestä:

Jos ostat (tai olet vaikkapa vuosia sitten ostanut) Marimekon kangasta, ja teet siitä itse jonkin vaatteen - niin et saa myydä tekemääsi vaatetta !

Mutta:

Marimekko onkin itse toiminut vähintäänkin epäeettisellä (ehkä jopa laittomalla) tavalla:

Maria Primatšenko teki guassityönsä Rotta matkalla 1960-luvun alussa.

Tätä teosta Marimekko on ilmeisesti plagioinut.

Ukrainalaistaiteilija Maria Primatšenkon pojanpoika,
taiteilija Ivan Primatšenko omistaa nuo tekijänoikeudet perintöoikeuden perusteella.

Adriana Vjalets, joka (on ainakin ollut) Ukrainan kansantaiteen museon johtaja, on sitä mieltä, että vaikka tekijänoikeudet kuuluvat Primatšenkolle, niin myös teoksen nykyisen omistajan (=Ukrainan kansantaiteen museo) lupa olisi tarvittu siihen, että teoksesta voisi tehdä kopion tai jäljitelmän ja julkaista sen: tämä koskee myös Finnairin lentokoneen kylkeen maalattua teoskopiota / -jäljitelmää.

Eli miten tämä muka noin voisi mennä - että yksityishenkilö ei saa ostaa kangasta, tehdä siitä vaatetta ja myydä tekemäänsä vaatetta - mutta Marimekko itse muka saisi plagioida ukrainalaistaiteilijan teosta ?

Finnairin osuus asiaan on juridisesti erittäin epäselvä:

Vaikka lentokoneen kylkeen maalaamalla tehty teosjäljitelmä saattaa loukata tuon ukrainalaistaiteilijan tekijänoikeutta - niin mikäli Finnair ei tuon jäljitelmän tekohetkellä ollut tietoinen tuon ukrainalaistaiteilijan tekijänoikeudesta, miten asiaa tulkitaan siinä tapauksessa ?

Voisi olettaa, että tietämättömyydestä johtuva tekijänoikeusloukkaus ei ole rangaistava teko, eikä ainakaan siinä tapauksessa johda korvausvelvollisuuteen, mikäli Finnair sitoutuu siihen, että asia korjataan jommallakummalla seuraavista tavoista:

1) Finnair ja tekijänoikeuden omistaja tekevät sopimuksen asiasta ja ko. sopimusta noudatetaan

tai

2) Finnair maalaa / maalauttaa ko. lentokoneen uudelleen siten, että luvattomasti tehty teosjäljitelmä päällemaalataan piiloon.

Pidän erittäin todennäköisenä, ettei Finnairilla kukaan tiennyt ukrainalaistaiteilijan tekijänoikeudesta, koska Marimekko on pyrkinyt esittämään asian siten, että Marimekolla on nuo tekijänoikeudet.

2

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En pyyhkisi vehjettänikään märimekkoon.

    • Anonyymi

      Itse tehtyjä tuotteita ei saa myydä eteenpäin. Lahjaksi saa tehdä mutta niistä ei saa ottaa maksua. Näin lukee kyltissä monen marimekon kassalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      13
      3817
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      226
      3748
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      132
      3416
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      72
      3374
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2267
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      1799
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      44
      1642
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      36
      1593
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1491
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1433
    Aihe