Marimekon mielestä:
Jos ostat (tai olet vaikkapa vuosia sitten ostanut) Marimekon kangasta, ja teet siitä itse jonkin vaatteen - niin et saa myydä tekemääsi vaatetta !
Mutta:
Marimekko onkin itse toiminut vähintäänkin epäeettisellä (ehkä jopa laittomalla) tavalla:
Maria Primatšenko teki guassityönsä Rotta matkalla 1960-luvun alussa.
Tätä teosta Marimekko on ilmeisesti plagioinut.
Ukrainalaistaiteilija Maria Primatšenkon pojanpoika,
taiteilija Ivan Primatšenko omistaa nuo tekijänoikeudet perintöoikeuden perusteella.
Adriana Vjalets, joka (on ainakin ollut) Ukrainan kansantaiteen museon johtaja, on sitä mieltä, että vaikka tekijänoikeudet kuuluvat Primatšenkolle, niin myös teoksen nykyisen omistajan (=Ukrainan kansantaiteen museo) lupa olisi tarvittu siihen, että teoksesta voisi tehdä kopion tai jäljitelmän ja julkaista sen: tämä koskee myös Finnairin lentokoneen kylkeen maalattua teoskopiota / -jäljitelmää.
Eli miten tämä muka noin voisi mennä - että yksityishenkilö ei saa ostaa kangasta, tehdä siitä vaatetta ja myydä tekemäänsä vaatetta - mutta Marimekko itse muka saisi plagioida ukrainalaistaiteilijan teosta ?
Finnairin osuus asiaan on juridisesti erittäin epäselvä:
Vaikka lentokoneen kylkeen maalaamalla tehty teosjäljitelmä saattaa loukata tuon ukrainalaistaiteilijan tekijänoikeutta - niin mikäli Finnair ei tuon jäljitelmän tekohetkellä ollut tietoinen tuon ukrainalaistaiteilijan tekijänoikeudesta, miten asiaa tulkitaan siinä tapauksessa ?
Voisi olettaa, että tietämättömyydestä johtuva tekijänoikeusloukkaus ei ole rangaistava teko, eikä ainakaan siinä tapauksessa johda korvausvelvollisuuteen, mikäli Finnair sitoutuu siihen, että asia korjataan jommallakummalla seuraavista tavoista:
1) Finnair ja tekijänoikeuden omistaja tekevät sopimuksen asiasta ja ko. sopimusta noudatetaan
tai
2) Finnair maalaa / maalauttaa ko. lentokoneen uudelleen siten, että luvattomasti tehty teosjäljitelmä päällemaalataan piiloon.
Pidän erittäin todennäköisenä, ettei Finnairilla kukaan tiennyt ukrainalaistaiteilijan tekijänoikeudesta, koska Marimekko on pyrkinyt esittämään asian siten, että Marimekolla on nuo tekijänoikeudet.
Marimekko ja tekijänoikeudet
Anonyymi-ap
2
188
Vastaukset
- Anonyymi
En pyyhkisi vehjettänikään märimekkoon.
- Anonyymi
Itse tehtyjä tuotteita ei saa myydä eteenpäin. Lahjaksi saa tehdä mutta niistä ei saa ottaa maksua. Näin lukee kyltissä monen marimekon kassalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1942035
- 1331128
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21795- 58786
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34711ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522