Kultainen neuvo päättäjille ja muille

Anonyymi-ap

Mitä useammin annat töitä muiden tehtäväksi, sen kätevämpi ja pätevämpi sinusta siinä hommassa tulee.
Ja mitä enemmän delegoit, sen vähemmän itselläsi on paineita.

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kultaisessa neuvossa annettu toimintamalli on ollut jo pitkään käytössä Suomen parhaassa pikkukaupungissa ja se on tullut veronmaksajille kultaakin kalliimmaksi. Omia töitä kauniisti sanottuna delegoidaan kaikenkarvaisille konsulteille. Palvelujen tilauslista on loputon ja osasta palveluita ei löydy hankintapäätöksiä tai edes minkäänlaista tilausta. Kaikki laskut silti maksetaan kun ne voidaan nyppäistä veronmaksajien kukkarosta. Kuinka moni eri toimielimissä istuvista ja asiasta piittaamattomista luottamushenkilöistä hyväksyisi moisen touhun omassa yrityksessään? Tuskinpa yksikään.

    • Anonyymi

      Työ tekijäänsä opettaa. Täytyy osata tehdä myös havaintoja ja oppia niistä.
      Kätevä tapa on myös kun lukee sanomalehtiä joka päivä ja joutuu pohtimaan maailman menoa ja sisäistämään oppimaansa. Samalla tietää miten maa makaa ja mitä missäkin päin maailmaa tapahtuu. Sanomalehdenluku ylläpitää tyylikkäästi ja helposti yleissivistystä.

      • Anonyymi

        Hyvä nosto. Sanomalehden kuuluu olla vallan vahtikoira eli olla kriittinen julkisen vallan tarkkailija ja raportoija. Pikkukaupungin lehdistö ei kuitenkaan halua olla vallan vahtikoira ja raportoija. Siten kaupunkilaiset eivät tiedä mitä täällä tapahtuu ja miten kaupunki makaa. Esimerkiksi tarkastuslautakunnan arviointikertomuksessa esitetystä arviosta liittyen asuntomessujen järjestämiseen ja sen seurauksista kaupungille ei ole kirjoitettu halaistua sanaa.
        Ilmeisesti perin negatiivinen joskin tosiseikkoihin liittyvä arviointi oli liikaa lehtien päätoimittajille, jotka haluavat julkaista vain päättäjien kannalta positiivisia uutisia.
        Motiivia tällaiseen toimintaan on vaikea edes arvuutella, mutta paikkakunnan lehdistö on jo vuosia ollut vallan vahtikoiran sijasta pikemminkin vallanpitäjien kädestä syövä puudeli. Toisen lehden päätoimittajan vaihtuessa uusi päätoimittaja tosin ilmoitti lehden haluavan päästä irti kiltin lehden maineestaan. Lieneekö tämä toteutunut?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      95
      4761
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      232
      1932
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      79
      1525
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1170
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1117
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1090
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1089
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1047
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1019
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      974
    Aihe