Omaishoutaja/vapaaehtois työntekijä.

Anonyymi-ap

Suurella sydämellä tätä työtä tehdään.Viidenkunnan sanomissa hyvä kirjoitus tästä työstä E.J(kyllä omaisia kaivataan käymään vanhusten luona ei ole niin kiire että ei voisi vanhukselle kupin kahvia keittää,vaikka muisti sairas kahvi tuo muistot mieleen.(älä mene ohitse ,käy vielä kun vanhus omainen on täällä kanssamme .(itse käyn vanhusten luona keittelemässä kahvit ja rupateellaan mukavia ei haittaa vaikka samat asiat käydään montaa kertaa läpi.iloa elämään.

9

1072

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Selvä!

    • Anonyymi

      Kyllä hoitokoti on paras jos omainen ei jaksa olla kiinni 24/7 jokaisella on myös oma elämä ja myös vapaus omaishoitajalla on yksin päätäntävalta( miten toimia vanhusten hyväksi .näin on nähtävä.

    • Anonyymi

      Siinä on vaan kova paperhomma itse kokeneena,mutta hyvä aloittaa varhain hakemus.

    • Anonyymi

      Hommiin ja papereita vaan eteenpäin.

    • Anonyymi

      Nythän näkyy olevan palkkalistoilla ulkoiluttajia ,kotityöt,vanhustenauttaminen .ym.kotikunnanpalvelut käyttöön.

    • Anonyymi

      Vanhusten Omat rahat käyttöön palveluihin.Aina näitä kuulessani ensimmäisenä sanotaan rahat käytettäisiin ensisijaisesti vanhuksen hyväksi.

    • Anonyymi

      Aina pitäisi ajatella vanhusta ja hänen tarpeitaan,likä hyväkin palveluasuminen vai kotona asuminen.Koti on koti vanhuksen rahat omaisuus on hänen itsensä,ja hänen palveluihin köytettävä .(monet ehkä ajattelee että mulle meille ei sitten jää mitään,ei tarvikkaan,jokaisella asiakkaalla palvelut käyttöön niitä löytyy myös yksityispalveluista.

    • Anonyymi

      Omat lapset ei tiedä vanhuksen kuntoa luullaan että muisti pelaa kun käydään harvoin tuomitaan heti kun hoito ei pelaa,ja onko omaisuus tallessa.(tehkää hoitotahto ja testamentit ajoissa ,ei kukaan voi sitten taivastella .

    • Anonyymi

      Hatunnosto kaikille omaisille jotka hoitaa omaa vanhempaansa ym.läheistä arvokasta työtä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      99
      2200
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      50
      2155
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1380
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      93
      1349
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1130
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1113
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      930
    Aihe