Omaishoutaja/vapaaehtois työntekijä.

Anonyymi-ap

Suurella sydämellä tätä työtä tehdään.Viidenkunnan sanomissa hyvä kirjoitus tästä työstä E.J(kyllä omaisia kaivataan käymään vanhusten luona ei ole niin kiire että ei voisi vanhukselle kupin kahvia keittää,vaikka muisti sairas kahvi tuo muistot mieleen.(älä mene ohitse ,käy vielä kun vanhus omainen on täällä kanssamme .(itse käyn vanhusten luona keittelemässä kahvit ja rupateellaan mukavia ei haittaa vaikka samat asiat käydään montaa kertaa läpi.iloa elämään.

9

970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Selvä!

    • Anonyymi

      Kyllä hoitokoti on paras jos omainen ei jaksa olla kiinni 24/7 jokaisella on myös oma elämä ja myös vapaus omaishoitajalla on yksin päätäntävalta( miten toimia vanhusten hyväksi .näin on nähtävä.

    • Anonyymi

      Siinä on vaan kova paperhomma itse kokeneena,mutta hyvä aloittaa varhain hakemus.

    • Anonyymi

      Hommiin ja papereita vaan eteenpäin.

    • Anonyymi

      Nythän näkyy olevan palkkalistoilla ulkoiluttajia ,kotityöt,vanhustenauttaminen .ym.kotikunnanpalvelut käyttöön.

    • Anonyymi

      Vanhusten Omat rahat käyttöön palveluihin.Aina näitä kuulessani ensimmäisenä sanotaan rahat käytettäisiin ensisijaisesti vanhuksen hyväksi.

    • Anonyymi

      Aina pitäisi ajatella vanhusta ja hänen tarpeitaan,likä hyväkin palveluasuminen vai kotona asuminen.Koti on koti vanhuksen rahat omaisuus on hänen itsensä,ja hänen palveluihin köytettävä .(monet ehkä ajattelee että mulle meille ei sitten jää mitään,ei tarvikkaan,jokaisella asiakkaalla palvelut käyttöön niitä löytyy myös yksityispalveluista.

    • Anonyymi

      Omat lapset ei tiedä vanhuksen kuntoa luullaan että muisti pelaa kun käydään harvoin tuomitaan heti kun hoito ei pelaa,ja onko omaisuus tallessa.(tehkää hoitotahto ja testamentit ajoissa ,ei kukaan voi sitten taivastella .

    • Anonyymi

      Hatunnosto kaikille omaisille jotka hoitaa omaa vanhempaansa ym.läheistä arvokasta työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2856
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2780
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1796
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      67
      1351
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      876
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    Aihe