Yle / Caruna

Anonyymi-ap

YLE-vero tuhosi YLEn objektiivisuuden

Carunasta on tullut painajainen suomalaisille veronmaksajille. Yhtiön liikevoitto sähkönsiirrosta oli viime vuonna 43 % liikevaihdosta. Sen voitot tulevat edelleen kasvamaan, koska sähköverkko on hyvässä kunnossa eikä enää vaadi merkittäviä investointeja. Silti yhtiö vaatii Suomelta 2 miljardin euron korvauksia hyväksyttävän siirtohinnan korotuksen laskennan muuttamisesta oikeudenmukaisemmaksi.

Carunan uudet käänteet saivat minut muistelemaan 20 vuoden ajanjaksoa, jolloin olin Ylen ajankohtaisohjelmien taustatoimittajana.

Esimerkiksi kun Kemiraa yritettiin lahjoittaa (myydä halvalla) Ruotsiin, olin suoran lähetyksen taustalla kuiskaajana. Ohjelman takia Ruotsin kaupat peruttiin, mutta muutama vuosi myöhemmin 2008 Kemira GrowHow myytiin Norjaan Yaralle, pilkkahintaan tietenkin. Norjalaiset nostivat lannoitteiden hintaa 5 vuodessa 50 prosenttia ja ulosmittasivat kauppahinnan nopeasti takaisin. Yara-kaupan junaillut ministeri Jyri Häkämies palkittiin EK:n (Elinkeinoelämän Keskusliitto) toimitusjohtajan tehtävällä 2012.

Valtion Kemira-kaupassa käyttämä konsultti sai 1,5 miljoonan euron palkkion "onnistuneesta kaupasta". Sain YLEltä 250 euron palkkion kuiskaajan työstä sekä selvityksistä, joilla Kemiran myynti Ruotsiin estettiin.

Lautakasa-ohjelman jälkimainingeissa ajankohtaisohjelmat muuttuivat lässyttämiseksi. Niihin kutsuttiin ”asiantuntijoina” poliittisia kokemusasiantuntijoita sekä poliittisia toimijoita. Taustatöitä ohjelmiin ei juurikaan enää tehty, vaan käytännössä mentiin suoraan ohjelmaan puhumaan pskaa. Ja poliittiset naiset huusivat kaikkien päälle – tosi viisasta ja katsojaystävällistä käytöstä.

Tämä kaikki riistäytyi käsistä YLE-veron tultua 2013. Sen jälkeen mitään pidikkeitä ei toimituksilla enää ollut. Rahaa on ollut käytössä niin ettei pskalle taivu. Ja ajankohtaistoimitukset muuttuivat kuin käskystä vihervasemmistoideologian äänitorveksi. Joku on antanut käskyn? Ehkä samat johtajat, jotka hyväksyivät lautakasaohjelman esittämisen.

Samaan aikaan tapahtui muutakin. Perussuomalainen puolue sai 2011 vaaleissa jytkyn. Muut puolueet säikähtivät suurta muutosta puolueiden voimasuhteissa. Määräsikö joku taho YLEn haukkumaan perussuomalaisia kaikin tavoin ja kaikissa ohjelmissa, myös viihdeohjelmissa? Tehtiinkö YLEstä jytkyn vastavoima? Sehän on ylittänyt kaiken säädyllisyyden ja objektiivisuuden rajat viime vuosina. YLE-veron turvin se on ollut mahdollista, koska ei ole pelkoa YLEn tulojen vähenemisestä.

9

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylelle on tulossa suuret leikkaukset. Etkö edes siitä ole tietoinen?

      • Anonyymi

        Yleä koskevista asioista päätetään kaikkien puolueiden kesken eduskunnassa. YLE on osakeyhtiö, josta Suomen valtio omistaa 99.98%.


    • Anonyymi

      Fantastinen diili tuo sähköverkon omistuksen myynti pois pois kauas pois ?
      Myisitkö sinä verisuonistosi pääomaruisketta vastaan jotta voisit sitten alkaa maksaa veren siirtohintaa ja suoniston tulevaisuuden korjausinvestointeja kuppareille.?
      Kansallisen Kokoomuksen mielestä se olisi hyvä diili.

    • Anonyymi

      Aivan järkyttävä tuo Caruna farssi. Kansa maksaa kiltisti ja nöyränä!!!

    • Anonyymi

      Tytti hoitaa

    • Anonyymi

      Oliko kauppa laiton ?
      Ostiko Caruna verkot väkisin ?

    • Anonyymi

      Kyllähän ostajia löytyy kun vajaa älyiset politikkomme myy pilkka hinnalla!Kokoomus on aina ruorissa,kun tehdään tyhmiä kauppoja..

      • Anonyymi

        Fantastiset äänestäjät?


    • Anonyymi

      Tuo 1,5 miljoonan euron palkkio kuulostaa uskomattomalta. Miksi tarvittiin niin kallista konsulttia? Oliko joku iso kallis konsulttifirma? Tuohan on aivan rikollista touhua, kuten mielestäni Kemiran GroWHow:n myyntikin.

      Jos tuo on totta, niin ainakin 90% palkkiosta oli lahjusta, rikollista puuhaa. Tuon kaupan jälkeen on maanviljelijöillä ollut aina vain vaikeampaa pärjätä Suomessa elinkeinollaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe