Lisätyö ja siitä korvaus

Anonyymi-ap

Miten teillä muilla lisätöistä sovitaan? Itse teen toimistosiivousta palvelukuvauksen mukaisesti ja jos ja kun asiakas tilaa jonkin ylimääräisen työn niin sehän on silloin ns."lisätyö" josta firma laskuttaa x lisäsumman koska se ei kuulu siihen jo ostettuun ylläpitosiivoukseen. Noh, itsellä tuntipalkka ja tämmöiseen lisätyöhön menee aikaa yli normaalityövuoron niin saan siitä ylimenevältä ajalta myös palkan mutta koska asiakkaan tilaama työhän ei ole ylläpitosiivousta niin eikös siitä kuuluisi saada korkeempi palkka.

Samasta asiast on väännetty aiemminkin esimiehen kanssa kun palvelukuvauksessa on lueteltu lisäpalvelut ja siellä mainitaan mm.ikkunanpesu, näytönpuhdistukset yms. Niin mielestäni koska nämä eivät ole ylläpitosiivousta vaan extraa niin niistä tulisi saada ylemmän palkkaryhmän (3) palkka, ikkunoiden pesusta näin mulle lupailtiinkin jo työsopimusta kirjotettaessa mutta myöhemmin väitettiin ettei näin tehdä kenenkään kohdalla.

Kiinnostaisikin tietää miten teillä muilla nuo hoidetaan?

1

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Normi tunti palkka.. Firma kynii isot rahat vaan tuloksen takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7545
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4017
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      46
      3546
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      2931
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2692
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2522
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2441
    8. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2404
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2369
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      25
      2115
    Aihe