Juttu on Amerikan Alabamasta mutta vaihtaen tekstiin kotimaiset paikat, ammatit ja poliitikot voivat kotimaisen raamattuvyöhykkeen pankkopojat löytää kuvauksen itsestään.
"Monet erityisesti kaupunkien ulkopuolella asuvat miehet kokevat ajautuneensa yhteiskunnallisen hierarkian pohjalle.
Gibsonin lapsuuden idoli oli Batman, mutta julkisuuden henkilöitä hän ei muista katsoneensa ylöspäin – ennen Trumpia. Trump on hyvä esikuva."
https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000010746667.html
"Monet erityisesti kaupunkien ulkopuolella asuvat miehet kokevat ajautuneensa yhteiskunnallisen hierarkian pohjalle.
Gibsonin lapsuuden idoli oli Batman, mutta julkisuuden henkilöitä hän ei muista katsoneensa ylöspäin – ennen Trumpia. Trump on hyvä esikuva."
https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000010746667.html
Vastaukset 14
Vanhimmat
Uskon ja luotan, että suomalaisten sielunelämä on vähän maltillisempi ja järkevämpi. Jenkit ovat todella yksinkertaisia ajatuksiltaan.
Hesaasa on myös samanlaista porukkaa. Yksinkertaisia ajatuksiltaan.
Kyllä peräkylillä moinen maailmakuva on tämän päivän todellisuutta
Näin kommentoi ääni hierarkian pohjalta
Olet liian vähän somessa tai väärissä kuplissa.
Suomessa on kasvava joukko katkeria huonosti koulutettuja nuoria miehiä. He tuntevat että heidät on petetty, koska he ovat (isiensä opastuksella?) kasvaneet ajattelemaan, että kun he ovat kantassuomalaisia heteromiehiä, niin lähtökohtaisesti heidän tulisi olla parempia ja arvokkaampia kuin:
(a) naiset
(c) homot
(b) "maahanmuuttajat" (jolla tarkoittaan suomessakin syntyneitä joiden ulkonäkö on "ei-suomalainen")
Nyt "tasa-arvohömpötys" on riistänyt heiltä tämän erityisaseman. Jos ja kun he ovat huonosti koulutettujja ja pienituloisia, niin he ovatkin pohjasakkaa. Lehti hehkuttaa, jotain mamu-yrittäjää joka pärjää paremmin tai yksinhuoltaja-lesboäidin tytär pääsee pääministeriksi ja maailmantähdeksi. Ja näillä henisesti peräkammaripojat eivät pääse edes omien vanhempiensa elintasoon. On se niin väärin.
Äläs nyt kun kerrankin löytyi hesalainen joka uskaltaa sanoa totuuden.
Hutulta tuntuu.
Palstan aktiivipankosta huokuu epätoivo ja kirjoituksista paistaa näköalattomuus.... hesa sitä, hesa tätä
Mitää tänne maat ja metät palstalle tuollasta paskaa kirjotellaan?Heikkotuntonen hesuli ei tunne itteensä mikskää, jos ei keksi jotai haukkumista muista suomaalaisista.
Hesalaiset raivoaa kun puhuu hesasta...
Tämä PELLE Donald Trump on kuin eksynyt vanhus baarin vessaan. Vittu että voi olla inhottava äijä. Eipä sillä, oma kultakin on jo yli 70 v. ja pesee tämän pressa ehdokkaan joka osa-alueella mennen tullen.
USA:n kehitys on 1970-luvulta lähtien johtanut loogissesti populismin / fasismin nousuun ja demokratian rappioon. Pelottavasti monet trendit näyttävät samalta kuin ennen USA:n sisällissotaa 1860-luvulla (tulonjako, tunku eliittiin jne).
Toisesta maailmansodasta aina 1970-luvulla amerikkalaiset vaurastuivat ja tästä vaurastumisesta pääsivät osalliseksi myös duunarit. Sitten alkoi kehitys, joka huipentui Reaganin kaudella (1981-89) jonka seurauksena yhdysvaltalaisten mediaanitulo on laskenut samalla kun superikkaiden (omaissuus ylo $10 milj) määrä on moninkertaistunut. Mediaanitulo on siis summa jota enemmän ansaitsevia on yhtä paljon kuin on sitä vähemmän ansaitsevia.
Ero eliitin ja "duunarien" välillä on revennyt ja duunarien asema heikkenee, jolloin keino pärjätä ei ole enää olla ahkera duunari, vaan pyrkiä eliittiin. Ne jotka pystyvät satsaavat lastensa koulutukseen, koska se on tie eliittiin. Mutta kun riittävän moni yrittää tätä, niin tuloksena on ylitarjontaa eliittiin pyrkijöistä, joka seuraa että on paljon turhautuneita ja pettyneitä "wanna-be menestyjiä" ja toisaalta kaikki näkevät, että koulutuskaan ei ole ole mikään tae sosiaalisesta nousta. Ollaan luokkayhteiskunnassa ja "amerikkalainen unelma" on kuollut.
Köyhtyvän työväenluokan turhautuneet jäsenet ovat hyvää riistaa populisteille joiden avainpelurit ovat usein näitä turhautuneita eliittiin pyrkineitä. (Suomessakin populistipuolueen edellinen johtaja oli slavistiikan tohtori, joka ei saanut pysyvää virkaa).
Koska populismi on tunnetta eikä järkeä, niin kultalusikka suussa syntynyt Trump on valjastanut turhautumisen poliittiseksi voimaksi, mutta hänellä ei ole mitään aikomusta korjata "massojen" katkeruuteen perustuvia perussyitä, kuten vinoutunutta tulonjakoa, vaan päin vastoin kiihdyttää sitä.
Eikös tuo juttu ollut taantuvista tehdaspaikkakunnista ja tehdastyöläisistä, niitähän Suomessakin riittää.
Taantuvia paikkakuntia on muitakin kuin vain kuin tehdas- sellaiset.